Veszélyben a Rajkó Zenekar székháza

Aki sietve vonul végig a VII. kerületi Rottenbiller utca Keleti pályaudvarhoz közeli szakaszán, nem biztos, hogy észreveszi a 16–22. szám alatti, szürke házak közé simuló jellegtelen, lerobbant, szocreál épületet. A házat a Magyar Szocialista Munkáspárt (MSZMP) akkori megfelelője, a Magyar Dolgozók Pártja (MDP) bevallottan azért építtette kifejezetten kulturális célokra, hogy „a fiatalok inkább táncoljanak, daloljanak, és ne az utcán vezessék le forradalmi energiájukat.”

2006. 04. 04. 22:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ebben az épületben próbál ma még a világhírű Rajkó Zenekar. Ám ha nem történik a közeljövőben változás, mind a székház, mind a világhírű zenekar végveszélybe kerül.

Berendy Beatrix, az együttest fenntartó Talentum Kulturális Alapítvány elnöke a múltat felidézve elmondta, hogy a Rajkó Zenekar 1952-ben kapott helyet az épületben. A kiváló zenekar alapítójának, Farkas Gyulának az érdeme, hogy a magyarországi cigányzene az éttermi muzsikálásból színpadi zenévé lépett elő, s eljuthatott a világ számos pódiumára. Ugyanő alapította meg a Rajkó Zenekar utánpótlását biztosító Rajkó-iskolát. Farkas fáradságot nem ismerve járta a Kárpát-medence szegény falvait, felkutatván a legtehetségesebben muzsikáló határon inneni és túli magyar cigány gyerekeket. Közülük nem kevesen – ma már nagyapaként – a híres Száztagú Cigányzenekar prímásai és szólistái.

Részletek a Magyar Nemzet 2006. április 5-i számában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.