„A Teller-levél után újabb valótlanság, most Orbánról”

Szó sincs washingtoni és New York-i megbeszélésekről, nem került szóba Martonyi János neve sem, a Walker házaspár pedig személyes okok miatt mondta le a vizitet – kabinetfőnöke így cáfolta a Népszabadság információit az Orbán házaspár e hét végére tervezett amerikai magánprogramjáról.

2006. 09. 13. 15:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tűnik, a Népszabadságnak nincs szerencséje az Orbán Viktor egyesült államokbeli útjaival kapcsolatos híreket illetően. Az állítólagos Teller-levél botránya és valótlansága után ez a mai Népszabadság-információ köszönőviszonyban sincs a valósággal – nyilatkozta Deutsch-Für Tamás a Magyar Nemzet Online-nak.

A Népszabadság mai száma kiemelt helyen közli, hogy amerikai kérésre elhalasztották Orbán Viktor eredetileg e hét végére tervezett, egyesült államokbeli útját. Amint arról a lap (washingtoni tudósítójára hivatkozva) beszámol, George Herbert Walker, az Egyesült Államok volt budapesti nagykövete hívta meg Orbán Viktort, akinek „élő meghívása van” George H. W. Bush volt amerikai elnöktől, a jelenlegi amerikai elnök édesapjától is (Walker Bush unokatestvére – a szerk.).

Az elmaradt látogatásról tudósítva a lap azt állítja: „Orbán Martonyi János társaságában Maine-ben kereste volna fel a volt elnököt, New Yorkban üzleti körök képviselőivel találkozott volna, és Washingtonba is szeretett volna ellátogatni, hogy a külügyminisztériumban tárgyaljon, illetve előadást tartson egy jobboldali agyközpontban.” A Népszabadság szerint „az úttal vélhetően demonstrálni akarták Orbán nemzetközi tekintélyét, másrészt elő akarták készíteni a kapcsolatok újjáépítését a Republikánus Párt hagyományos konzervatív szárnyával. A Fehér Házban jelenleg a neokonzervatívok akarata érvényesül, akik az iraki magyar szerepvállalással való szembeszegülése és a közép-európai stabilitást nem eléggé támogató politikája miatt korábban lényegében leírták Orbánt.”

A Walker házaspár és az Orbán házaspár között személyes szimpátián alapuló, jó viszony alakult ki, s a két család közötti barátság tovább él a nagykövet missziójának lejárta után is – derült ki Orbán Viktor kabinetfőnökének szavaiból. Mielőtt a Walker család visszatért volna az Egyesült Államokba, búcsúlátogatáson fogadta őket Orbán Viktor és felesége, Lévai Anikó. Ekkor vetette föl George Herbert Walker, hogy szeretettel látná az Orbán házaspárt hétvégi házukban. Deutsch rámutat: ennek a meghívásnak a pontosítására került sor augusztusban, amikor e hét végét, szeptember 16–17-ét sikerült kijelölni a látogatás időpontjául. „Ezt követően arról tájékoztatta Walker Orbánt és feleségét, hogy az idősebb Bush, akinek néhány házzal odébb fekszik a családi birtoka, hallván arról, hogy ezen a szeptemberi hétvégén az Orbán család a Walker házaspár vendége lesz, ők is szeretnék meghívni Orbánékat egy személyes találkozóra” – ismertette a tervezett vizit történetét Deutsch. Ezt a magánlátogatást a legapróbb részletekig megszervezték, beleértve a repülőjegyek megvásárlását. Ezután hétfőn e-mail érkezett Walkeréktől, miszerint sajnálatos okok miatt nem alkalmas nekik ez a hétvége, ám a meghívás továbbra is áll, s remélik, hogy néhány héten belül vendégül láthatják Orbánékat Maine állambeli birtokukon. Jelzik továbbá, hogy idősebb Bush továbbra is szeretne találkozni Orbán Viktorral. A Népszabadság azt is sejteti, hogy a magyar önkormányzati választások miatt kért halasztást Walker.

Mindössze ennyi történt: szó sincs washingtoni és New York-i megbeszélésekről, nem került szóba Martonyi János neve sem; nem is kerülhetett, hiszen ez a program a Walker házaspár személyes meghívása az Orbán házaspár felé – jelentette ki Deutsch. A kabinetfőnök hozzátette: sajnálatos, hogy a Népszabadság tudósítójának ugyanezt mondta el, s ennek ellenére a lap mai száma számos valótlanságot jelentetett meg Orbán útjával kapcsolatban. Deutsch értetlenségét fejezte ki, honnan veszi például a lap a New York-i programot, amikor a látogatás során Orbánék még csak nem is érintik az amerikai nagyvárost.

Orbánnak a Népszabadság szerint amerikai vezető politikai körökben kedvezőtlen megítélése kapcsán az MNO kérdésére válaszolva Deutsch kifejtette: „Mindig szomorú, amikor egy magyar politikus kiabáló kisebbrendűségi érzéssel azzal próbálja kihangsúlyozni saját fontosságát, hogy Párizsban, Londonban, Washingtonban őt mennyire 'nice guy'-nak, tartják, míg politikai riválisát nem tartják annak.” Szomorú ez a buta, közép-európai kisebbrendűségből adódó igazodási kényszer – így Deutsch, emlékeztetve hogy George W. Bush amerikai elnök ittjártakor kiemelt figyelmet szentelt Orbán Viktornak, s hogy a Fidesz elnöke kifejezetten jó kapcsolatban áll a Bush családdal. A fideszes politikus emlékeztetett: Orbán az Európai Néppárt transzatlanti kapcsolatokért felelős alelnöke, így még néppárti pozíciójában is őt tartották alkalmasnak arra, hogy ezzel a területtel foglalkozzon „ám ezzel dicsekedni, kérkedni teljesen fölösleges lenne”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.