Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazinban Marion Kraske Övön aluli ütések a bécsi erdőben című cikkében kommentálja a „mocskos” osztrák választási kampányt. Vannak igen találó aranyköpések, olyanok mint: „Ha baloldali lennék, akkor az egész feminista bandát megdönteném.” Ilyen stílusban legfeljebb a kocsmában beszélnek, vagy a választási kampányban. A múlt héten ezek a szavak hagyták el a stájerországi Leibnitzben Wolfgang Schüssel osztrák kancellár száját.
Macsó dumák, rágalmak, idegenellenesség – a mostani osztrák választási kampány az ízléstelenség versenyévé silányodott. A résztvevők gátlástalan személyeskedése miatt Heinz Fischer szövetségi elnök a múlt héten mértékletességre intette a veszekedőket. Mint mondta: nem szabad túl sok porcelánt összetörni.
Pedig minden annyira veszélytelenül kezdődött. A kancellár például kíméletlen pozitív kampányra utasította pártját. „Ő jobban tudja.” Ilyen és ehhez hasonló üzenetekkel kíván újabb, immár harmadik hivatali időt kérni Wolfgang Schüssel. Vasárnap kiderül. Schüssel és szocialista kihívója, Alfred Gusenbauer fej-fej melletti versenyfutást produkál. A legfrissebb közvéleménykutatások szerint a konzervatívok 37, míg az SPÖ 35 százalékot kapna. Azonban az ÖVP hajszálvékony előnye könnyen eltűnhet, hiszen közel 500.000 osztrák még ez ideig nem tudta eldönteni, kire voksoljon.
„Itt jól megy nekünk”, hangzik a kancellár pártjának üzenete. Az ÖVP gondosan megkerüli a tartalmi problémákat. Amikor felmerült az ápolási szolgálatokkal kapcsolatos szükséghelyzet, a kancellár először nem is úgy tett, mint aki nem érti a problémát. Majd néhány nap múlva kiderült a kancellár családjában is ismert a válsághelyzet. Schüssel sógornője az idős anyósa mellé egy szlovákiai magánápolónőt szerződtetett, aki feketén alkalmazik, alig két eurós órabérrel.
A kihívó Alfred Gusenbauer, akit némileg erőltetettnek tűnő mosolyáról lehet felismerni. Gusenbauer egyfajta új Robin Hood szerepet játszik, Ausztriát szeretné szociálisabbá tenni. A nyugdíjasoknak „biztos nyugdíjat„, a betegeknek a „kétszintű egészségügy” végét ígéri, s a jólétet „igazságosabban kívánja” elosztani.
Jörg Haider, az állandóan szolárium barnán megjelenő polgárpukkasztó, a politikusi létének romjain áll. Az általa szalonképessé tett rasszizmus és minden idegennel és külföldivel szembeni ellenszenvet mások sokkal sikersebben viszik tovább. 2005-ben alakított új pártja a Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) most alig három százalékon áll, így könnyen lehet, hogy nem éri el a négy százalékos parlamenti küszöböt.
A zöldek még elkeseredett küzdelmet folytatnak a harmadik helyért a Szabadság Párttal. A láncdohányos közgazdász, Alexander van der Bellen által vezetett környezetvédő párt mindenáron hatalomra akar kerülni, szükség esetén még Schüssel néppártjával is hajlandó lenne koalícióra lépni. Elsődlegesen az oktatáspolitikában szeretnének fordulatot elérni, mert e területen talán a legnagyobb Ausztria lemaradása. Az OECD legutolsó jelentése szerint az alpesi köztársaság olyan kevés diplomással rendelkezik, hogy nemzetközi összehasonlításban csak Törökország „dicsekedhet” rosszabb adatokkal.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Susanna Bastaroli Nem kellene Törökországnak taggá válnia címmel készített interjút Hans-Gert Pötteringgel az európai konzervatív pártok brüsszeli frakcióvezetőjével. – „Maradok álláspontom mellett: a törököknek nem kell uniós taggá válniuk. A partnerség alternatív formáját támogatom” – nyilatkozta Hans-Gert Pöttering, aki a tavalyi évben Ankarával megkezdett csatlakozási tárgyalások ellenére nem változtatta meg „személyes álláspontját.”
Pöttering szerint „a csatlakozási tárgyalásoknak – melyeket természetesen a belépés céljából folytatnak – nyíltnak kell maradnia. Nem szabad léteznie a belépési automatizmusnak.”
A CDU politikusa és január 1-től a strassburgi parlament elnöke ezzel a követelésével szembehelyezkedik azzal a török elvárással, hogy a csatlakozási tárgyalások egyetlen célja a teljes jogú tagság legyen. Az Ankarával folytatott tárgyalások más pontjaiban is keménységet követel a konzervatív képviselő – pl. az igen érzékeny ciprusi kérdésben. S ez kérdés az év végén nyílt összeütközést is hozhat Brüsszel és Ankara között: Az unió azt követeli, hogy Törökország nyissa meg kikötőit és reptereit a ciprusi hajók és repülőgépek előtt, ezt Ankara eddig elutasította. „Amennyiben a ciprusi kérdést nem sikerült megoldani, az komoly problémát jelentene. Ebben az esetben az ankarai kormány egy olyan lényeges kötelezettségét nem teljesítené, melyeket a csatlakozási tárgyalások megkezdésekor vállalt”, fogalmazott Pöttering. .
Az uniós képviselő határozottan tiltakozik az ellen, hogy jegeljék a ciprusi kérdést. Diplomaták szerint a tanács és a bizottság ezt a lehetőséget mérlegeli, így kívánják megakadályozni, hogy a csatlakozási tárgyalások alig egy esztendő után zsákutcába jussanak. Amennyiben Ankara továbbra sem hajlandó rugalmasságot tanúsítani a ciprusi kérdésben az Pöttering számára a tárgyalások felfüggesztése „lenne olyan lehetőség, amivel válaszolni lehetne”.
Pöttering a leendő tagállamok, Románia és Bulgária „alapos megfigyelését” ígéri. „Gondosan figyelünk arra, hogy valóban megteszi-e az unió által megkövetelt reformlépéseket. Ha nem, akkor azonnal reagálni fogunk.” A néppárti frakció vezetője üdvözölte a bizottság ama döntését, hogy a két délkelet-európai államot három éves megfigyelés alá vonta.
Pöttering az uniós lakosságban növekvő bővítés-szkepszis ellenére támogatja új tagállamok felvételét. Mindenek előtt Zágrábnak kell megadni az esélyt: „Célként ki kell tűznünk Horvátország belépését”, hangoztatja a politikus. Ezért az intézményi előfeltételeket kell időben megteremteni – s ezzel kiutat kell teremteni az alkotmányos válságból. „Ha kellően nagyratörőek vagyunk akkor az is elképzelhető, hogy 2009-ig elérjük az elvárt eredményt. Akkor Horvátország uniós taggá válhat.” A leendő uniós parlamenti elnök szerint ezért az alkotmányos vita megoldásának kell „prioritást” biztosítani.
Orbán Viktor: A nemzeti konzultációt töltsük ki minél többen! - videó