A munkabeszüntetés mellet azért dontöttek az informatikusok, mert ugyanazt a munkát kevesebb emberrel és kevesebb pénzért akarják elvégeztetni velük a jövőben. A Róna utcai központi gépteremben négyszáz négyzetméteren negyven nagyteljesítményű számítógép működik, melyeken a Magyar Köztársaság legfontosabb, szinte minden területet lefedő adatai vannak tárolva. Innen kapja a rendőrség, a határőrség, a bíróságok és az okmányirodák, mint felhasználók az információkat. Ezeket a szervereket kell ellenőrizni, karban tartani, esetlegesen újraindítani tizenhat operátornak, akik váltásban huszonnégy órás ügyeletet adnak a gépteremben. Most az itt dolgozók felét, nyolc embert akarnak elbocsájtani a részlegtől.
Csík Ferenc operátor, a Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezetéhez (BRDSZ) tartozó helyi alapszervezet titkára azt tartja a legfurcsábbnak, hogy nem tárgyal velük senki, ugyanakkor kívülről valakik elvégzik a folyamatos működéshez szükséges munkálatokat. A gépeket tehát nem az arra jogosult oprátorok irányítják. Csík Ferenc úgy tudja, a hivatalból korábban kiszervezett, hozzáféréssel rendelkező magáncégek irányítják a rendszert. Ez az alapszervezeti titkár szerint elsősorban törvénytelen, másrészt sztrájktörésnek is lehet minősíteni, hiszen a sztrájk alatt is csak a hivatal dolgozóival végeztethet munkát a vezetés.
A furcsa sztrájk, a furcsa helyzet kialakulása egy alkotmánybírósági döntéssel kezdődött. A BRDSZ tudomására jutott, és birtokába került a Magyar Köztársaság Alkotmánybíróságának 668/B/2006. sz., november 21-én kelt határozata, amelyben – alkotmányellenesség miatt – megsemmisíti a 144/2006. kormányrendelet azon bekezdését, amely a Központi Adatfeldolgozó, Nyilvántartó és Választási Hivatal irányítását a Miniszterelnöki Hivatalt vezetõ miniszterhez rendeli. A taláros testület szerint az adatfeldolgozó nem a Miniszterelnöki Hivatal alá tartozó intézmény, tehát az adatfeldolgozónak, így a köztisztviselői státuszban lévő operátoroknak Csík Ferenc elmondása szerint jelenleg nem tisztázott a felettes szerve, ezért nincs is tárgyaló fél a sztrájk idején történő folyamatos egyeztetésekhez.
Ugyanakkor a Miniszterelnöki Hivatal az alkotmánybíróság határozata ellenére a KANYH vezetőjét jelölte ki tárgyaló félnek, aki éppen két hetes szabadságát tölti. A hivatalvezető helyettesének jelenleg vidéken hivatalos elfoglaltsága, titkársága holnapra ígért választ kérdéseinkre.
Bombariadó Székesfehérváron: újabb részletek derültek ki