Puskás Ferencet hat éve kezelték folyamatosan a Kútvölgyi Kórházban. 2006. szeptember 12-e óta az intenzív osztályon ápolták, ám az elmúlt napokban tovább romlott az állapota, tüdőgyulladást kapott és igen magas lázzal küszködött.
Puskás Ferenc 1927. április 2-án született Kispesten, ahol 1942-től a Kispesti Ac-ben futballozott, ahonnan 1949-ben került át az akkori Budapesti Honvéd csapatához. Legnagyobb sikereit válogatottként érte el, tagja volt az ötvenes évek legendás aranycsapatának.
Puskás 1945. augusztus 20-án az Ausztria elleni 5-2-es magyar győzelmet hozó találkozón mutatkozott be a válogatottban. A nemzeti tizenegyben, 1956. október 14-én (2-0) szintén az osztrákok ellen találkozón húzta magára utoljára a magyar címeres mezt, amikor akárcsak az első találkozón, szintén szerzett egy gólt.
Az Aranycsapat tagjaként érte el legnagyobb sikereit, 1952-ben vezetésével nyert olimpiai bajnoki címet a magyar válogatottunk a helsinki ötkarikás játékokon.
Részt vett az 1954-es svájci világbajnokságon is, ahol az akkor legesélyesebbnek tartott magyar válogatott döntőt játszott a Német Szövetségi Köztársasággal. A várakozás ellenére a Bernben rendezett találkozón csapatunk 3-2 arányban kikapott a németektől. Nyolcvannégyszeres válogatottsága alatt 83 gólt szerzett magyar színekben.
Rendkívül technikás, egyedülálló cselezőkészséggel rendelkező játékos volt. Az elmúlt évszázad mérkőzésén, az Anglia elleni 6-3-as összecsapáson legendássá vált visszahúzós csele után lőtt gólja szinte valamennyi, a futballról szóló dokumentumfilmben látható.
Az 1956-os forradalom idején külföldön maradt. 1957-ben ugyan előszerződést kötött a Wiener Sportclubbal, de végül a Real Madrid ajánlatát fogadta el. Spanyolországban telepedett le, ahol négyszer a nemzeti együttesben is pályára lépett. 1958 és 1967 között a Real Madrid játékosa volt, ahol tovább halmozta sikereit. A Real Madriddal 3-szor volt BEK-győztes. Az 1960-as döntőn, a 7-3-as spanyol győzelemmel záruló találkozón például négy gólt lőtt az Eintracht Frankfurtnak.
Edzőként Görögországban, Chilében, Egyiptomban, Szaúd-Arábiában és Paraguayban dolgozott, 1993 áprilisától júliusáig volt a magyar válogatott szövetségi kapitánya is. Szakvezetőként legnagyobb sikerét a görög Panathinaikosszal érte el, mely irányításával, BEK-döntőt játszott 1971-ben. A kilencvenes évek végén Nemzetközi Olimpiai Bizottság által megválasztott Évszázad Sportolója választáson, Egerszegi Krisztinával és Papp Lászlóval együtt bekerült a 91 jelölt közé, de végül a díjat Pelé kapta. Ellenben a Gazetta dello Sport összeállítása alapján Puskás Ferenc 83 válogatott góljával minden idők legeredményesebb csatára, míg a Nemzeti Sport millenniumi szavazásán Egerszegi Krisztina mellett, az olvasók szavazatai alapján ő lett az Évszázad Sportolója.
75. éves születésnapjának apropójából róla nevezték el a Népstadiont, mely 2002 áprilisától Puskás Ferenc Stadion.
A világ legismertebb magyarja volt
Buzánszky Jenő, az Aranycsapat utolsó, még életben lévő védője azt mondta: az ország legnagyobb sportolója ment el.
Grosics Gyula, az Aranycsapat kapusa azt mondta: éveken keresztül együtt játszottam vele a Honvédban és a válogatottban, így mondhatom, hogy egy jó barátom távozott. Nagyon nehéz megbarátkozni azzal a ténnyel, hogy nincs többé.
Szepesi György, a legendás rádióriporter, a Magyar Labdarúgó Szövetség volt elnöke arra emlékeztetett, hogy Puskás a világ legismertebb magyarja volt.
Puskás két klubcsapatot, a Honvédot és a Real Madridot is a csúcsra emelte, ez kivételes klasszisát mutatja – tette hozzá.
Sándor Károly, Puskás Ferenc válogatottbeli csapattársa. Azt mondta, hogy az Aranycsapat kapitányához hasonló játékos nem volt, és sokáig nem is lesz.
„Lesújtott a hír. Bármennyire is tudtuk, hogy beteg, mégis azt hittük, örökre velünk marad. Nemcsak egy ország, hanem az egész világ gyászolja. Külföldről több barátom felhívott és nem akarták elhinni a szomorú hírt” – mondta el Nyilasi Tibor. A 70-szeres válogatott futballista hozzátette: amikor a Ferencvárossal Spanyolországban jártak, mindig elsőként köszöntötte őket a madridi repülőtéren.
„Ő olyan legenda volt, hogy örültem, ha mellette lehettem, vagy találkozhattam vele” – fogalmazott Nyilasi Tibor.
Puskás Ferencet a Magyar Labdarúgó Szövetség, a Magyar Olimpiai Bizottság, a Honvéd, valamint az Önkormányzati és Területfejlesztési minisztérium saját halottjának tekinti. a Honvéd is saját halottjának tekinti
FIFA: minden idők egyik legnagyobb futballistája
A Nemzetközi (FIFA) és az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) internetes oldala egyaránt vezető helyen számol be Puskás Ferenc halálhíréről.
A FIFA honlapja minden idők egyik legnagyobb futballistájaként jellemzi az elhunytat, kiemelve, hogy a Honvéddal és a Real Madriddal is bajnoki címeket nyert, utóbbi csapattal háromszor a BEK-et is elhódította, valamint, ő volt a „mágikus magyarok„, az Aranycsapat motorja. Terjedelmes anyagában a FIFA emlékeztet arra, hogy a magyar válogatottban elért 84 gólja az örökranglista előkelő helyére sorolja a klasszis játékost, valamint hogy a labdarúgás történetével és statisztikáival foglalkozó szervezet, az IFFHS szavazásán Puskás a negyedik lett a XX. század legjobb játékosai között.
UEFA: a sportág történetének egyik legjobb bal lába
Az UEFA internetes oldala két külön cikkben is megemlékezik Puskás játékos- és edzői pályafutásának fontosabb állomásairól, és felidézi eredményeit. Kiemeli, hogy a csatár a sportág történetének egyik legjobb bal lábával volt megáldva, és idézi egyik kijelentését, amelyből kiderül, hogy a labda volt az igazi kabalája: csak akkor vagyok nyugodt, amikor velem van – mondta Puskás.
Öcsi bácsit „madridi családja” is gyászolja
A Real Madrid honlapján emlékezik meg Puskás Ferencről, aki 1958-67-ig volt a Real kötelékében. A világhírű spanyol egyesület A XX. század legnagyobb futballistájának titulálja Puskás Ferencet. A Real Madriddal háromszoros BEK-győztes: az 1960-as, 7-3-ra megnyert döntőn négy gólt lőtt az Eintracht Frankfurtnak. A madridi sztárcsapattal hatszor nyert bajnokságot, kétszer Király Kupát, négyszeres spanyol gólkirály volt. Játszott a világ- és az Európa-válogatottban is. Öcsi bácsi „madridi családja” mélyen gyászolja a futballegendát.
Calderón: elnöki regnálásom legfájdalmasabb napja
Ramón Calderón, a Real Madrid elnöke azt mondta, hatalmas űrt érez szívében Puskás Ferenc halála kapcsán, s regnálása legfájdalmasabb, illetve a Real Madrid-család egyik legszomorúbb napjának titulálta november 17-ét. „Puskás a mitikus csapatunk mitikus csatára volt. Rengeteg barátot hagyott hátra, mert olyan ember volt, akit mindenki szeretett, mint labdarúgót és mint embert. Emlékezetünkben számtalan csodálatos gólja marad meg, nem véletlenül lett négyszer gólkirály. A madridiak úgy általában, az én korosztályom pedig különösen nagy űrt érzünk, hogy elvesztettük egyik példaképünket” – nyilatkozott a Real vezetője a klub honlapján.
Calderón elsők között nyilvánította ki részvétét Puskás özvegyének, egyben mindenben támogatásáról biztosította. Puskás 1958 és 1967 között 179 bajnoki mérkőzésen 154 gólt szerzett a Real Madrid színeiben. A spanyol klubbal hatszor bajnok, kétszer Király Kupa-, háromszor BEK-győztes volt. Utóbbi sorozatnak kétszer, a pontvadászatnak pedig négyszer lett gólkirálya. Egyszer a Világkupát is elhódította.
Gyászol a DFB is
Gyászolja Puskás Ferencet a Német Labdarúgó Szövetség (DFB) is. Pénteken Berlinben közzétett nyilatkozatában a szövetség mindenekelőtt azt hangsúlyozta: „A világ legjobb ballába ugyan már nincs az élők sorában, de örökké emlékezetünkben marad.” Theo Zwanziger, a DFB elnöke annak a nézetnek adott hangot, hogy az ötvenes évek magyar aranycsapatának zseniális kapitánya a nemzetközi labdarúgás egyik legnagyobb személyisége volt.
Országgyűlés: egyperces néma felállás
Az országgyűlési képviselők egyperces néma felállással adóztak Puskás Ferenc emlékének.
Nemzeti gyásznap
Nemzeti gyásznappá nyilvánítja Puskás Ferenc temetésének napját a kormány – jelentette be Danks Emese. A kormányszóvivő hangsúlyozta: Puskás Ferenc élete során legendává vált, a magyarokat a világban számos helyen róla azonosították be. Hozzátette: minden idők legnagyobb focistája és leghíresebb magyarja volt, Magyarország védjegyévé vált. Danks Emese tájékoztatása szeirint Puskás Ferenc temetésének napján ünnepélyes keretek közt felvonják az Országház előtt a nemzeti lobogót, majd félárbócra engedik, katonai tiszteletadás mellett.
Gyurcsány: A nemzet csatára elment
Ritka és kivételes pillanat, amikor egy nemzet, egy közösség egy emberként gyászol, egy emberként emlékezik. A mai nap ilyen pillanat, hiszen túlzás nélkül kijelenthető: nincs olyan tagja a magyarságnak, akit érintetlenül hagyna Puskás Ferenc – vagy ahogyan mi ismertük és szerettük: Puskás Öcsi – halála – olvasható a miniszterelnök közleményében.
Mint írja, elment a XX. század legismertebb magyarja. A sportember, akiről még ma – emberöltőnyivel az aktív pályafutása befejezése után – is beazonosítottak, megismertek minket a világban. És mi tudtuk életében, és sosem felejtjük el halála után sem, milyen szerencsésnek érezheti magát az a nemzet, amelyet róla emleget és ismer a világ. Puskás Öcsi egyike volt a azoknak, akik naggyá tették ezt az országot – és ezért mindig hálásak leszünk neki. Puskás Ferenc egy személyben testesítette meg nemcsak az Aranycsapatot, de a magyar futball aranykorát is, így most, a halálával vele búcsúztatjuk a magyar futball-történelem legdicsőségesebb korszakát is.Tudtuk, hogy Öcsi bácsi nagyon beteg, mégsem tudtunk felkészülni a halálára, mert egy legenda elvesztése mindig felfoghatatlan, elképzelhetetlen. Ma mégis megtörtént az, amiről a szívünk mélyén azt hittük: nem történhet meg. A nemzet csatára elment.
És az e fölött érzett fájdalmunkban ma, a gyászhír napján még az sem nyújt elég vigaszt, hogy tudjuk, velünk gyászol az egész sportszerető világ. És, hogy tudjuk: bár Puskás Ferenc, az ember itthagyott minket, Puskás Öcsi, a legenda mindig itt marad velünk – olvasható Gyurcsány Ferenc közleményében.
Szili: a hazai sport legjelesebb képviselője volt
Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke Puskás Ferencnének küldött gyásztáviratában méltatta az Aranycsapat kapitányát.
„Mély megrendüléssel értesültem a szomorú hírről, hogy a legendás hírű Puskás Ferenc eltávozott közülünk. A hazai sport legjelesebb képviselője volt ő, hiszen nevét a világ minden táján ismerik. Neki köszönhetően tehetséges nemzetünk jó híre bejárta a földkerekséget. Emlékezetes játékával nevét örökre beírta mindnyájunk szívébe. Férje távozása pótolhatatlan űrt hagy maga után. Szívből kívánom, hogy az idő enyhítse a ma még sajgó fájdalmát. Őszinte együttérzéssel: Dr. Szili Katalin” – szól a gyásztávirat.
Fidesz: „Puskás Ferenc neve ma is egyet jelent Magyarországgal”
A Fidesz – Magyar Polgári Szövetség mély megrendüléssel értesült Puskás Ferenc haláláról – olvashatóa a Fidesz közleményében.
A magyar sport legnagyobb alakját, a világ pedig egyik legjobb focistáját veszítette el. A Föld lakosságának legnagyobb része számára Puskás Ferenc neve ma is egyet jelent Magyarországgal. Azon honfitársaink közé tartozott, akik a legtöbbet tették hazánk világhíréért, nemzetközi megbecsültségéért. A Nemzet Sportolójának halála pótolhatatlan emberi és szakmai veszteség – írja a Fidesz nevében Navracsics Tibor frakcióvezető.
Lamperth: fekete zászlót a sportlétesítményekre
Dr. Lamperth Mónika, a sportért felelős önkormányzati és területfejlesztési miniszter mély megrendüléssel értesült a világ valaha volt egyik legjobb labdarúgója, hazánk világszerte legismertebb sportembere, Puskás Ferenc haláláról. A miniszter részvétét fejezi ki, és osztozik a labdarúgó-legenda családja, valamint a pótolhatatlan veszteséget elszenvedett magyar sporttársadalom gyászában. Puskás Ferencet a sportot felügyelő Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium saját halottjának tekinti. Dr. Lamperth Mónika emellett tisztelettel arra kéri minden hazai sportlétesítmény vezetőjét, hogy az épületen gyászlobogó elhelyezéséről gondoskodjanak, a hét végi sporteseményeken pedig méltóképpen emlékezzenek meg a 79 évesen elhunyt labdarúgó-legendáról – olvashatóa a tárcavezető közleményében.
KDNP: példát mutatott
A Kereszténydemokrata Néppárt mély megrendüléssel fogadta Puskás Ferenc halálhírét. „Mi, kereszténydemokraták örökre megőrizzük emlékezetünkben Puskás Ferenc emlékét mint olyan emberét, aki minden siker, dicsőség és világszerte megérdemelt népszerűség közepette is mindig meg tudott maradni közvetlen, a családját, magyarságát és embertársait őszintén szerető embernek. Keresetlen egyszerűségével, természetességével felejthetetlen példát mutatott” – olvasható a KDNP közleményében.
SZDSZ: egész Magyarország nevében küzdött
Az SZDSZ részvétét fejezi ki Puskás Ferenc hozzátartozóinak, barátainak, mindenkinek, aki az egyik legjelentősebb magyar sportoló tisztelői közé tartozott. A legendás futballista közel fél évszázadon keresztül tanította az egész világnak Magyarország nevét. „Kevés ember képes arra, hogy megítélésével évtizedeken át, a mai napig olyan egységet teremtsen Magyarországon, ahogy azt Puskás Ferenc tette. Mindenki ugyanazt gondolja róla: minden idők legnagyszerűbb magyar labdarúgója, aki az Aranycsapat tagjaként, sportsikerei által jogosan örvendett a legnagyobb közmegbecsülésnek. Mi, liberálisok mindig is azokat tartottuk a legtöbbre, akik nem megosztani, hanem összefogni képesek a társadalmat. Puskás Ferenc eszköze ehhez a tehetség és a kitartó munka volt. Mindezt honorálni próbálta a magyar társadalom: a Puskás Ferenc Stadion, a szintén Puskás Ferencről elnevezett díj, mely a magyar bajnokság legtehetségesebb játékosának jár, illetve a 2004-ben átadott, a Nemzet Sportolója-cím azonban mind jelzések csupán. Puskás Ferenc életműve akkor lehet teljes, ha követői akadnak, ha képesek vagyunk arra, hogy hozzá hasonló határozottsággal és kitartással, képességeinkhez mérten tegyünk Magyarországért. Puskás nem az egyik vagy a másik, hanem egész Magyarország nevében küzdött. Nekünk is ez a feladatunk.” – áll az SZDSZ közleményében.
Gyászszertartás december 9-én
December 9-én, szombaton, Budapesten lesz Puskás Ferenc gyászszertartása – közölte a Puskás Ferenc Kegyeleti Bizottság. A bizottság család által felkért vezetője, Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke a családdal egyeztetve jelölte ki a napot.
Kegyeletnyilvánítás világszerte
A péntek reggel elhunyt Puskás Ferenc emléke előtt világszerte leróhatják kegyeletüket tisztelői: a magyar nagykövetségeken és egyéb külképviseleteken kondoleáló könyvet nyitnak – tájékoztatta a külügyminisztérium az MTI-t. „A megemlékezés eme formáját a nemzetközi gyakorlatban, hivatalban lévő közéleti személyiségek halála esetén gyakorolják. Puskás ”Öcsi„ nem csupán a nemzet sportolója volt, nem csak a magyarság, de az egész világ sportszerető társadalmának tiszteletét és megbecsülését vívta ki hosszú sportpályafutása alatt.
A magyar külképviseletek ezért, ily módon kívánják lehetővé tenni, hogy a sportszerető közönség kinyilvánítsa együttérzését halála felett” – írta közleményében a minisztérium.
Az MLSZ gyertyagyújtással emlékezik
Pénteken 18 óra 30 perckor a magyar futballcsalád a Magyar Labdarúgó Szövetség székházánál gyertyagyújtással emlékezik Puskás Ferencre, a világ egyik legkiemelkedőbb játékosára – áll az MLSZ honlapján. A tiszteletadáson, melyre a székház Puskás-emlékhelyén kerül sor, mindenki részt vehet, aki egy szál virággal, mécsest gyújtva kívánja leróni kegyeletét
Kispest Önkormányzata: utca és iskola
„Mély megrendüléssel fogadta Puskás Ferenc halálhírét Kispest Önkormányzata” – olvasható az XIX. kerület MTI-hez eljuttatott közleményében. „A Nemzet Sportolóját, aki Kispest díszpolgára is volt, a kerület saját halottjának tekinti. Az Önkormányzat decemberi testületi ülésén tárgyal arról, hogy utca és iskola viselhesse Kispesten a legendás labdarúgó nevét.” – áll a közleményben.
A tervek szerint a Bozsik Józsefről elnevezett stadionhoz vezető út viselné Puskás nevét. Puskás Ferenc 1991-től a kerület díszpolgára.
Kisteleki:érdemes lenne megállni
„Hihetetlen szomorúság tölt el Puskás Ferenc halála miatt” – mondta az MTI-nek Kisteleki István, a Magyar Labdarúgó Szövetség elnöke. „Az MLSZ természetesen minden rendelkezésére álló eszközzel igyekszik segíteni a családnak. Úgy gondolom, egy ilyen tragédia után mindenkinek érdemes lenne megállni egy pillanatra és végiggondolni bizonyos dolgokat, mert sok minden nem úgy zajlik ebben az országban, ahogy kellene. Mindez százszorosan igaz a magyar labdarúgásra.”
Mindenki emlékezik
Az internetes hír- és sportoldalak szinte mindegyike, Amerikától egészen Indiáig megemlékezik a péntek reggel elhunyt Puskás Ferencről. A legnagyobb hírtelevíziók közül az amerikai CNN portálján két nagy cikkben méltatja a legendás játékost, az angol BBC kezdőlapján közöl terjedelmes anyagot, mindkét médium „legendásnak” nevezi a csatárt. A The Guardian, a The Independent és a Daily Mail szintén méltatják Puskást.
A brit The Times vezető szakírója „A futball forradalma Puskással kezdődött” című emlékezésében kiemeli, hogy miatta és a magyar válogatott miatt, legalábbis annak 6-3-as londoni sikere után változott meg szinte minden a sportágon belül Angliában. A tekintélyes spanyol oldalak, többek között az El Mundo és az El Pais site-jai éppúgy vezető helyen foglalkoznak a „Száguldó Őrnaggyal”, mint például az „Isten veled mitikus Puskás” címmel hírt közlő olasz La Gazzetta dello Sport, a La Repubblica, vagy a francia L,Equippe (Adieu Puskas), a német Stern (Der „Major” ist tot), a Die Welt és a Der Spiegel. A minden cikkben hosszan méltatott legenda népszerűségét és elismertségét mutatja, hogy többek között az al-Dzsazíra (Al Jazeera) katari hírtelevízió internetes kiadása és az indiai outlookindia.com is terjedelmes írásban emlékszik meg róla. A brazil TV Globo pedig 30 perces kisfilmet tűzött műsorára Puskás Ferencről.
Az egykori játékostársak és ellenfelek is gyászolnak
Egykori játékostársak és ellenfelek, futballszakemberek emlékeznek világszerte a pénteken elhunyt Puskás Ferencre.
A Reuters brit hírügynökség összeállításában kiemeli, hogy akik ellene játszottak, gyakran a barátai lettek annak ellenére, hogy technikás játékától tartottak a pályán. „Nemcsak az ötvenes évek, hanem minden idők egyik legjobb futballistája volt. Egy nagyszerű csapatban játszott, amely évekig veretlen volt” – mondta a 74 éves Horst Eckel, aki tagja volt annak a német válogatottnak, amely az 1954-es berni vb-döntőben óriási meglepetésre 3-2-re legyőzte a Puskás vezette Aranycsapatot.
Az angolok egykori csatára, Tom Finney – aki „szerencséjére” sérült volt, így nem léphetett pályára az évszázad mérkőzéseként emlegetett londoni 6-3 során – úgy véli: Puskás és az akkori magyar csapat tehetségére szinte nincsenek jelzők.
„Csak arra emlékszem, hogy azt gondoltam: soha nem láttam még ilyet, egyéni teljesítmény és csapatjáték tekintetében sem” – mondta.
Spanyolországban nemcsak a Real Madrid színeiben szerzett góljai, hanem kedvessége miatt is szívesen emlékeznek Puskásra, aki soha nem feledte el, hogy honnan indult. „Egy nagyszerű játékos, jó barátom távozott az élők sorából. Minden idők egyik legjobb labdarúgója volt” – mondta Alfredo di Stefano, akit annak idején Puskással és Francisco Gentóval a Bernabeu Angyalaiként emlegettek.
Sir Alex Ferguson, a Manchester United vezetőedzője különleges játékosként jellemezte az elhunytat. „Néhányszor találkoztam vele mérkőzéseken. Szomorú, amikor egy ilyen formátumú játékos meghal. Mást ilyenkor nem lehet tenni, mint emlékezni rá és azokra a nagyszerű találkozókra, amelyeken játszott. Jó párszor láttam játszani is, kétségkívül kivételes képességű futballista volt. Hogy miért nem nyerte meg a magyar csapattal az 1954-es világbajnokságot, máig rejtély számomra” – fogalmazott a skót szakember.
A Reuters idézi Puskás szavait is, talán ezek fejezik ki leginkább szoros kapcsolatát a játékkal. „Kapcsolatom a labdarúgással olyan, mint egy szerelmi történet. Az életem a focival kezdődött és azzal is fog véget érni” – mondta Puskás.
Az AFP francia hírügynökség Ottmar Waltert, az 1954-es vb-döntőben a magyarokat legyőző német válogatott klasszisát szólaltatta meg: „Nagyon megrázott Puskás halálhíre, mivel hosszú éveken át baráti viszonyban voltunk. A világ egyik legjobb futballistája volt, káprázatosan cselezett, lőtt és remekül fogta össze csapatát. Amikor 1954-ben világbajnokok lettünk, őszintén elismerte, hogy a jobbik válogatott nyerte a döntőt. Ezt a legutóbbi, budapesti találkozónkon is elmondta. Ez is mutatja sportszerű hozzáállását.
(MTI, hírTV, hirado.hu/inforadio.hu//index.hu/stop)

Nincs több titok – itt van a jövő évi költségvetés