Újabb és újabb programváltozatot lehet letölteni az egészségbiztosító internetes oldaláról. Most ismét kipróbáltuk, és továbbra is számos probléma van vele. Legújabban letörli számítógépeinkről az operációs rendszert – nyilatkozta több gyógyszergyár képviselője.
Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke kifogásolta, hogy az orvosok nem tudják, milyen számítógépes programot és mikortól kellene használniuk. Jelenleg sokan sokfélét használnak. Noha a törvény szerint egy minősített program segítené a receptfelírást, egyelőre ilyen nem létezik.
Molnár Lajos egészségügyi miniszter a napokban azt mondta: az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által működtetett program minősítése elkezdődött, a munkát az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) végzi.
Hozzátette, szigorúbban ellenőrzik a gyógyszergyártókat, hogy ne lehessen a rendszerben olyan termék, amelyet valójában nem is forgalmaznak. A patikák készletezési gyakorlatát is folyamatosan vizsgálják majd.
Paál Tamás, az OGYI vezetője megerősítette: megkezdődött a program minősítése. Elismerte, a szakemberek valóban találkoztak a sokak által említett hibákkal, például azzal, hogy úgynevezett fantomgyógyszereket is a legolcsóbbak között ad ki a rendszer. Ezeket megpróbálják kiszűrni.
A problémák sora azonban ezzel nem ért véget. A különféle jogszabályok alapján ugyanis nem egyértelműek a gyógyszerfelírás új szabályai az orvosok számára. A törvény csak annyit mond ki, hogy kötelesek az egymással helyettesíthető medicinák térítési díjáról tájékoztatást adni a betegeknek. Egy másik jogszabály pedig egyértelművé teszi, hogy az orvos felajánlhatja a legolcsóbbat, de nincs kötelezettsége, hogy azt írja föl. Eltérhet attól orvosi okok miatt, sőt akár azért is, mert a beteg ragaszkodik régi, de esetleg drágább készítményéhez. (A drágább kifejezés azt jelenti, hogy a páciens számára drágább, a biztosító minden esetben ugyanannyi, azaz meghatározott összegű támogatást ad, a medicina árától függetlenül.) Ezt írásban kell jeleznie. Persze nem tudni, minden felírt receptnél kell-e tennie erről egy nyilatkozatot, vagy elég egyszer megtenni.
A helyzetet az is bonyolítja, hogy az egészségügyi tárca javaslata szerint pénzbüntetéssel sújtanák az orvosokat, ha az általuk felírt gyógyszerekhez összességében az országos átlagnál több tb-támogatást kell kifizetni. Az OEP cáfolja a programmal kapcsolatban megfogalmazott hibákat. A gyógyszergyártók azon állítása, miszerint a program letöltése és telepítése veszélyeztetné a fogadó gép operációs rendszerét, légből kapott – állítják, hozzátéve: ilyen problémát számítógépvírusok okozhatnak. Az OEP által közzétett programot a fejlesztő informatikusok sokszor tesztelték, biztonságosan használható.
Íme Magyar Péter 5 legbotrányosabb mondata, amiből kiderül, hogy a botránypolitikus nem az, akinek látszik