Súlyos zavarok az OEP rendszerében – problémás program

Hemzseg a hibáktól az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) programja, amely arra hivatott, hogy az orvosokat segítse a legolcsóbb gyógyszer kiválasztásában – állítja több felhasználó. Eddig a fő probléma az volt, hogy valójában nem is kapható fantomkészítményeket dob ki a gép, és a különböző betegségekre szedett gyógyszerek árát is összehasonlítja. A napokban viszont már többször előfordult, hogy letörölte a számítógépek operációs rendszerét. Az OEP cáfolja, hogy ilyesmi előfordult.

2007. 01. 18. 8:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb és újabb programváltozatot lehet letölteni az egészségbiztosító internetes oldaláról. Most ismét kipróbáltuk, és továbbra is számos probléma van vele. Legújabban letörli számítógépeinkről az operációs rendszert – nyilatkozta több gyógyszergyár képviselője.
Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke kifogásolta, hogy az orvosok nem tudják, milyen számítógépes programot és mikortól kellene használniuk. Jelenleg sokan sokfélét használnak. Noha a törvény szerint egy minősített program segítené a receptfelírást, egyelőre ilyen nem létezik.
Molnár Lajos egészségügyi miniszter a napokban azt mondta: az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által működtetett program minősítése elkezdődött, a munkát az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) végzi.

Hozzátette, szigorúbban ellenőrzik a gyógyszergyártókat, hogy ne lehessen a rendszerben olyan termék, amelyet valójában nem is forgalmaznak. A patikák készletezési gyakorlatát is folyamatosan vizsgálják majd.
Paál Tamás, az OGYI vezetője megerősítette: megkezdődött a program minősítése. Elismerte, a szakemberek valóban találkoztak a sokak által említett hibákkal, például azzal, hogy úgynevezett fantomgyógyszereket is a legolcsóbbak között ad ki a rendszer. Ezeket megpróbálják kiszűrni.

A problémák sora azonban ezzel nem ért véget. A különféle jogszabályok alapján ugyanis nem egyértelműek a gyógyszerfelírás új szabályai az orvosok számára. A törvény csak annyit mond ki, hogy kötelesek az egymással helyettesíthető medicinák térítési díjáról tájékoztatást adni a betegeknek. Egy másik jogszabály pedig egyértelművé teszi, hogy az orvos felajánlhatja a legolcsóbbat, de nincs kötelezettsége, hogy azt írja föl. Eltérhet attól orvosi okok miatt, sőt akár azért is, mert a beteg ragaszkodik régi, de esetleg drágább készítményéhez. (A drágább kifejezés azt jelenti, hogy a páciens számára drágább, a biztosító minden esetben ugyanannyi, azaz meghatározott összegű támogatást ad, a medicina árától függetlenül.) Ezt írásban kell jeleznie. Persze nem tudni, minden felírt receptnél kell-e tennie erről egy nyilatkozatot, vagy elég egyszer megtenni.

A helyzetet az is bonyolítja, hogy az egészségügyi tárca javaslata szerint pénzbüntetéssel sújtanák az orvosokat, ha az általuk felírt gyógyszerekhez összességében az országos átlagnál több tb-támogatást kell kifizetni. Az OEP cáfolja a programmal kapcsolatban megfogalmazott hibákat. A gyógyszergyártók azon állítása, miszerint a program letöltése és telepítése veszélyeztetné a fogadó gép operációs rendszerét, légből kapott – állítják, hozzátéve: ilyen problémát számítógépvírusok okozhatnak. Az OEP által közzétett programot a fejlesztő informatikusok sokszor tesztelték, biztonságosan használható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.