Gyurcsány Ferenc miniszterelnök holnap Moszkvába utazik, hogy látogatást tegyen Vlagyimir Putyin orosz elnöknél. A találkozón minden bizonnyal szóba kerül a gázszállítások ügye is. Az utazás része annak a kommunikációs kármentésnek, amelyre azután kényszerült a magyar kormány, hogy a kormányfő egy európai lapnak adott interjúban elkötelezte magát az orosz építésű Kék Áramlat–2 gázvezeték mellett az európai kezdeményezésű Nabuccóval szemben.
„Európa energiafüggése Oroszországtól folyamatosan növekszik és ez Európát aggodalommal tölti el. A másik oldalról viszont Oroszország bármennyire szeretne is Európán kívüli piacot találni, egyelőre ott tartunk – még ha ide számítjuk Törökországot is –, hogy gáz tekintetében Európa az orosz gáz egyetlen nagy vásárlója. Egymásra vagyunk tehát utalva, és az az igazság, hogy az egymásra utaltságot mindkét fél kevésbé látja, mint önmaga kiszolgáltatottságát” – jelentette ki a kormányfő a Népszabadságnak nyilatkozva.
Gyurcsány lényegében megismételte korábbi, a nemzetközi közvéleményben komoly megütközést kiváltó kijelentését, mikor a kormányközeli lapban így fogalmazott: „Úgy néz ki, két ilyen vezeték megépítése lehetséges, ám ezek egyelőre csak tervek, az egyik, amit Nabuccónak hívnak, a másik, amit Kék áramlatnak. Még nem tudni, hogy ezek mennyire lesznek versenytársai egymásnak, és mennyire fogják egymást hosszú távon kiegészíteni. (...) Van, aki azt veti Magyarország szemére, hogy miért hajlandó foglalkozni a Kék áramlattal is. Hát azért, mert még nem biztos, hogy a Nabucco meg fog valósulni. Magyarország nem akar két szék között a pad alá esni.”
Mindemellett a kormányfő cáfolta, hogy bármilyen, Brüsszel háta mögötti különalkut kötne Moszkvával, s kifejtette: „nem lesz külön 'energetikai napirend' a tárgyalásainkon, nem gázüzletelni megyek”.
Ismert: korábban a kormányfő egy európai lapnak adott interjúban elkötelezte magát az orosz építésű Kék Áramlat–2 gázvezeték mellett az európai kezdeményezésű Nabuccóval szemben. A nyilatkozat megütközést keltett a hazai közvéleményben, de magyarázkodásra kényszerült a kormány az Európai Unióval szemben is. Andris Piebalgs, az EU energiaügyekért felelős biztosa egy szakmai tanácskozáson Budapesten járt tegnap. Kóka János neki is kénytelen volt elmagyarázni: támogatjuk a Nabuccót, de támogatjuk a Kék Áramlat–2-t is.
A magyar kormány álláspontja, amely szerint nem kell választani a két gázvezeték között, szakmai érvekkel nem támasztható alá. Orosz beruházási szakértők szerint ugyanis egy időben csak egy óriásprojekt valósítható meg gazdaságosan. Vagyis most az elsőségért dúl a harc az EU és Oroszország gázvezetéktervei között – fogalmaz a Magyar Nemzet.
(Népszabadság, Magyar Nemzet)
![](https://zoe.mediaworks.hu/vol1/images/18232095_auto_resized.jpg)
Megsértette Magyar Pétert, megbuktatták a Tisza Párt operatív vezetőjét - videó