Minthogy a bírósági ítélet végleges és megfellebbezhetetlen, Muscát a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanács akár fel is jelentheti hamis nyilatkozattételért – ez esetben a politikus két év börtönbüntetést kockáztatna. A parlamenti választások előtt ugyanis azt nyilatkozta, hogy nem működött együtt a Szekuritátéval.
Mona Musca volt a tavaly nyáron elindított átvilágítási hadjárat első áldozatainak egyike. Tavaly augusztusban a CNSAS nyilvánosságra hozta, hogy Musca temesvári tanárként, Dana fedőnéven jelentéseket írt a Szekuritáténak a városban tartózkodó külföldi egyetemisták tevékenységéről. Akkor a volt művelődésügyi miniszter is elismerte, hogy együttműködési nyilatkozatot írt alá a Szekuritátéval, tagadta azonban, hogy politikai rendőrségi tevékenységnek minősülnének tettei.
-A rólam kialakult kép következtében jelenlétem és munkám a parlamentben semmiképp sem lehetne már annyira hatékony, mint eddig volt. Nem tudnám ugyanúgy képviselni azokat, akik megválasztottak – indokolta visszavonulását a politikai életből a képviselő. Nem érzem vesztesnek magam: 17 évig emberszeretettől indíttatva hatékonyan és eredményesen politizáltam a romániai demokrácia megerősítéséért – szögezte le a volt művelődésügyi miniszter, majd hozzátette: továbbra is igazságtalannak tartja a törvényszék ítéletét, ezért a strasbourgi emberjogi bírósághoz fordul.
A képviselő döntését elismeréssel fogadták a politikusok: majdnem egybehangzóan becsületbeli gesztusnak minősítették lemondását. A Szekuritátéval való együttműködése miatt a Muscával némileg hasonló helyzetben levő Dan Voiculescu, a Konzervatív Párt elnöke bejelentette: ha az igazságszolgáltatási szervek úgy ítélik meg, hogy a kommunista rezsim idején politikai rendőrségi tevékenységet folytatott, kész lemondani parlamenti tagságáról és visszavonulni a politikai életből.
(kronika.ro)
Szokatlan keresztnevek hódítanak: így változik a névadási trend