A gazdasági és közlekedési miniszter és az Állami Számvevőszék elnöke keddi sajtótájékoztatóján Kovács Árpád ismertette: az ÁSZ kidolgozta és a tervek szerint áprilisban a parlamenttel is ismerteti 15 tézisből álló javaslatát, amely alapul szolgálhat egy vagy több új jogszabály megalkotásához, amelyek a jelenlegi államháztartási törvényt váltanák fel.
Kóka János szerint fontos lenne, hogy még ebben a kormányzati ciklusban megszülessen a törvény, amelynek kodifikációja a széleskörű politikai és társadalmi egyeztetést követően 2008-ban kezdődhet. Kóka János hangsúlyozta: javítani kell a költségvetés tervezésén, teljes körű szemléletváltásra van szükség ezen a területen. A bázis alapú tervezést ugyanis fel kell hogy váltsa a feladatfinanszírozáson alapuló tervezés. Fontosnak nevezte a miniszter a felelősségrevonás kérdésének megjelenítését is és utalt arra, hogy egy új pártfinanszírozási törvényben a párt vezetőjének is bizonyos mértékig felelősséget kellene vállalnia.
Kovács Árpád a közpénzügyi szabályozással összefüggésben hangsúlyozta, hogy egy ilyen új törvény bevezetését részletes hatásvizsgálatnak kell megelőznie, amelyre az ÁSZ már nem alkalmas. A feladatot az igazságügyi és a pénzügyi tárcának kell kidolgoznia. Hozzátette: ez a törvény olyan technikai jogszabály lehet, amely visszahat a pártfinanszírozásra, az adórendszerre, illetve a gazdaság valamely területére. Hangsúlyozta a közélet átláthatósága növelésének fontosságát. Ismertette: az EU-ban az állami korrupció által okozott kár mintegy 200-300 milliárd eurót is elérhet, ennek néhány tizedes lefaragása is már nagy eredmény.
Az útgazdálkodási és koordinációs igazgatóság már megállapított jogsértését firtató kérdésre válaszolva Kóka János elismerte, hogy egyre kevesebb ugyan, de előfordul még hiba. Ugyanakkor jó eredménynek tartotta, hogy az út- és autópálya-építéseknél a kivitelezési díjakat 20-30-40 százalékkal is csökkenteni lehetett az átláthatóbb szabályozásnak és a versenynek köszönhetően.
A miniszter a képviselők fizetését államtitkári szintre emelné, ami komoly bérnövekedést jelentene: egy parlamenti képviselő alapilletménye jelenleg bruttó 210 ezer forint, egy államtitkáré 909.480 forint. A négyszeres béremeléssel párhuzamosan azonban Kóka csökkentené és elszámoltathatóvá tenné a képviselői költségtérítéseket (ezekkel az adómentes összegekkel ugyanis már most is 700-800 ezer forintra tornászhatók fel a juttatások).
A pártfinanszírozásról azt mondta: „féllegális utca, ahol a legtöbb pártot sejtjük„. A politikus szerint ezért a pártok finanszírozásáról szóló törvényben lehetővé kellene tenni, hogy legális módon jussanak a működésükhöz szükséges pénzekhez.
(MTI)
Tűz ütött ki a Puskás Arénában