Egységes igen a magyarigazolványok ügyében

Az országgyűlés mai ülésnapján a képviselők támogatták a magyarigazolványok határozatlan időre való meghosszabbítását. Általános vita volt a polgármesterek összeférhetetlenségéről és az újabb kistérségi társulások megalakulásáról. A Költségvetési bizottság kormánypárti szavazatokkal támogatta a kormányzati negyeddel kapcsolatos intézkedéseket.

MNO
2007. 05. 16. 13:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Támogatták a pártok képviselői a magyarigazolványok határozatlan időre való meghosszabbítását szerdán az Országgyűlésben, a szomszédos államokban élő magyarokról szóló törvény módosításának vitájában. Az MSZP-s Kránitz László szerint az életre szóló magyarigazolvány a határon túl élők számára egyfajta érzelmi kapcsolat megtestesítője, sokan akkor is magunknál tartják, ha nem használják.

A fideszes Ékes József elmondta: pártja minden olyan lépéssel egyetért, amely javítja a határon túl élők helyzetét. Megjegyezte ugyanakkor: számára mély csalódás volt a 2004 decemberi, kettős állampolgárságról tartott népszavazás eredménye.

Az ellenzéki képviselő ötpárti egyeztetést szorgalmazott a fenntartható fejlődés demográfiai kérdéseiről, illetve a határon túli magyarok magyarsághoz való kötődéséről, valamint a magyar állampolgárság biztosításáról.

Új kistérségek

Hattal több kistérségi társulás lehet Magyarországon, ha az Országgyűlés elfogadja az erről szóló 2004-es törvény módosítását. Lamperth Mónika önkormányzati miniszter szerdán parlamenti expozéjában hangsúlyozta, hogy a kormány a jövőben is pluszforrásokkal támogatja a kistérségi társulások önkormányzatait.

Kovács Zoltán fideszes képviselő kifogásolta, hogy az új kistérség kialakítására irányuló 14 kérelem közül nyolcat elutasított a kormány, és mindösszesen hatot javasolt támogatni. Hangsúlyozta: a nagyméretű kistérségek működési nehézségekkel küzdenek.

Polgármesterek összeférhetetlensége

A törvényjavaslat szerdai parlamenti vitájában Lamperth Mónika elmondta: ha a polgármesteri tisztséggel szemben összeférhetetlenség merül fel, ezt a helyzetet magának a polgármesternek, vagy a képviselő-testületnek, végső esetben pedig a közigazgatási hivatal által kezdeményezett bírósági döntésnek kell megszüntetnie.

A miniszter hozzátette, hogy a jelenlegi szabályok szerint a bírósági döntés ellen nem volt jogorvoslati lehetőség, ez pedig mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenes helyzetet eredményezett.

Lamperth Mónika kitért arra, hogy a szóban forgó törvénymódosítás – az Alkotmánybíróság felhívásának megfelelően – megszünteti ezt a helyzetet azáltal, hogy lehetőséget biztosít a bírósági döntéssel szembeni jogorvoslatra, vagyis a bírósági döntés ellen lehetővé válik a fellebbezés.

Költségvetési bizottság előtt a kormányzati negyed

Az Országgyűlés költségvetési bizottsága – 16 kormánypárti igen, és 9 ellenzéki nem szavazattal – támogatta a kormányzati negyeddel kapcsolatos közbeszerzési eljárás megindításához szükséges országgyűlési határozati javaslatot.

A testület szerdai ülésén általános vitára bocsátotta a kormányzati negyed épületegyüttes megvalósítását célzó közbeszerzési eljárás megkezdéséről és annak eredményes lefolytatása utáni szerződéskötésről szóló határozati javaslatot.

Görözdi György a kormányzati negyed megvalósításáért felelős miniszterelnöki megbízott elmondta: a nemzetközi tanácsadó által javasolt megvalósítás a költségvetés számára a legkisebb kiadással, és legrövidebb kivitelezési idővel jár. Másrészt a 25 éves időre szóló PPP-konstrukcióban a büdzsé számára évente tervezhető költséget jelent.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.