eluniversal.com – Venezuela
A venezuelai ellenzéki napilap megtudta, hogy Hugo Chávez, venezuelai elnök szerdán váratlan meghívást kapott Európából. Micheline Calmy-Rey a svájci kantonszövetség elnök asszonyának meghívását a külügyminisztérium juttatta el a venezuelai félnek. Svájci vállalkozók szívesen látják Chávezt Európában, hogy megtárgyalják vele a 2005-ben mintegy 540 millió euróra becsült svájci befektetések további sorsát. A spanyol EFE hírügynökségnek nyilatkozó svájci vállalkozókat és a jobboldalt nagyon aggasztják a dél-amerikai országban néhány éve zajló államosítások.
Christa Markwalde, a jobboldali Radikális Párt parlamenti képviselője szerint sürgősen szeretnének vele találkozni Svájcban, mert a helyi vállalkozók szeretnének biztosítékokat kapni befektetéseik biztonságára. A meghívás a friburgi egyetem közjogi intézetének kezdeményezése, és az oktatók szeretnék a helyszínen bemutatni Cháveznek, hogy működik a közvetlen svájci demokrácia. Venezuelában a 260 bejegyzett svájci cég közül olyanok képviseltetik magukat, mint a Roche, a Novartis, a Nestlé, de vannak bankok, biztosítók, szállítmányozó vállalatok, vegyi üzemek, illetve gyógyszergyárak.
eluniversal.com.mx – Mexikó
A független mexikói honlap, az El Universal vezető helyen közölte Alan Greenspan szerdai figyelmeztetését. Az Egyesült Államok jegybankjának előző elnöke szerint pénzügyi válság fenyegeti Mexikót, ha nem változtatja meg sürgősen alkotmányát, és nem teszi lehetővé, hogy a külföldi cégek is bekapcsolódjanak a nyersolajkitermelésbe. Greenspan úgy nyomatékosította kijelentését, hogy emlékeztette a mexikói szövetségi kormányt, milyen mértékben függ legfőbb exportcikkétől, hiszen bevételeinek 35-40 százaléka az olajeladásból származik.
A volt jegybankvezér videoüzenetében utalt rá, hogy a Mexikói-öbölben nagyon sok az olajlelőhely, de a Pemex (Mexikói Olajvállalatok) saját erőből nem képes a kitermelésre, ezért kellenek a külföldi befektetők. Greenspan elismerte, hogy a mexikói energiapiac megnyitása nagyon nehéz politikai kérdés, de szerinte a kormány előbb-utóbb kénytelen megtenni.
A lap vezércikke viszont válaszul emlékeztetett a mexikóiak céljára és a korábbi rossz tapasztalatokra: stratégiai érdekből nem akarják kiengedni a kezükből nemzeti kincsüket, mert így meg tudják határozni, kivel, mikor és hogyan társulnak másokkal Mexikó érdekében – ha megteszik.
Lecsúszott a kifutóról egy repülőgép Ferihegyen