Szobrot emelnek Budapesten a lövöldöző Ságvári Endrének?

A Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége által a Ságvári Endre eléktáblájának helyreállítása céljából szervezett gyűjtésből egy szobor felállítását is tervezi a szervezet. Mint ismeretes, az ifjúkommunista Ságvárit lelőtték, amikor egy cukrászdában 1944. július 27-én tűzharcot kezdeményezett a jogszerűen eljáró rendőr- és csendőrnyomozókkal.

MNO
2007. 06. 07. 8:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyűlik a pénz az ismeretlenek által összetört Ságvári-emléktábla helyreállítására – derül ki a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége közleményéből.

A szövetség által szervezett, az emléktábla helyreállítására történt közadakozásból 88 helyről összesen 674011 forint gyűlt össze. A MEASZ szerint a tábla elkészítése és felerősítése kevesebbe fog kerülni, ezért a maradék fölajánlott támogatás alapját képezheti egy Ságvári emlékmű elkészítésének, amelyet az ellenállók és antifasiszták a főváros központi helyén szeretnének elhelyezni.

A MEASZ köszöni a Népszava és a Népszabadság támogatását is. Az emléktábla helyreállításához Kósáné Kovács Magda MSZP-s európa parlamenti képviselő 25 ezer forinttal járult hozzá – olvasható a dokumentumban.

Mint ismeretes, Ságvári Endre, az illegális magyar kommunista párt ifjúsági rohambrigádjának vezetője a letartóztatására érkező nyomozókkal keveredett tűzharcba egy cukrászdában (az ott tartózkodók életét, testi épségét is kockára téve – a szerk.). Az illegalitásban 32 nevet viselő ifjúkommunistát lelőtték, ezért az ötvenes évek második felében, a forradalom utáni megtorlások során halálrat íélték és kivégezték az egyik nyomozót.

„Minden részletében törvénysértő az az ítélet, amely 1959-ben halálbüntetéssel sújtotta Kristóf László csendőrt a Ságvári-ügyben” – így foglalt állást 2006. március 6-án tegnap a Legfelsőbb Bíróság. Mint arról a Magyar Nemzet is beszámolt, a büntető tanács állásfoglalása szerint Ságvári Endre nem volt jogos védelmi helyzetben, amikor 1944. július 27-én tűzharcot kezdeményezett az őrizetbe vételére kivezényelt, jogszerűen eljáró rendőr- és csendőrnyomozókkal. Az ítélet szerint a kommunista vezető maga idézte elő azt a tragédiát, amelynek végül az áldozata lett.

A nyomozó tavalyi rehabilitálása jelentős felháborodást váltott ki a Ságvári kultuszát az elmúlt időszakban újjáélesztő, a kommunista ideológia részleges restaurálására törekvő baloldali értelmiségi körökben.

(mti, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.