A ménes fenntartása évi 120-140 millió forintba került, a rendőrségnek a „megváltozott gazdasági körülmények között„, a feszes gazdálkodás mellett nincs pénze a lovasbázis fenntartására – indokolta a döntést a dandártábornok az állatok jelképes átadásán a Rendőrségi Biztonsági Szolgálat telephelyén.
Magyarországon egy ménes felszámolása érzelmi kérdés is – hangoztatta az igazgató, aki közölte azt is: a somogysárdi ménes többi állatát várhatóan ez év végéig a kaposvári lovasakadémia kapja meg. Túrós András altábornagy, az Országos Polgárőr Szövetség vezetője azt közölte, a lovakat vidéken, külterületeken állítják majd szolgálatba, ahol a járőrök elsősorban a mezei és erdei lopásokat akarják megelőzni.
A 23 lónak, mielőtt szolgálatba áll, kiképzésen kell még részt vennie – fűzte hozzá. Megjegyezte: a lovakat a tartásukra alkalmas polgárőr egyesületek kapják, a lószerszámok beszerzéséről az országos szövetség fog gondoskodni. Túrós András a mintegy 80 ezer polgárőr nevében megköszönve a lovakat, reményét fejezte ki, hogy a polgárőrség tovább tudja majd ápolni a „magyar nemzeti hagyományokat”.
Mint fogalmazott, a polgárőrség „egy kicsit a vidék Magyarországának a mozgalma„. Utalt arra, hogy jelenleg mintegy száz lovas polgárőr szolgál országszerte, és – mint mondta – e járőrök nemcsak nagyon népszerűek, hatékonyak is.
Túrós András azt ígérte, a jó gazda gondosságával bánnak majd a lovakkal. Az átadásról szóló okmány aláírását követően Sipos Gyula négy lovat adott át a polgárőrség vezetőjének.
Garamvölgyi László, az ORFK szóvivője az MTI-vel azt közölte, a rendőrségnek szerte az országban mintegy 70 lova van, ebből körülbelül 40 szolgál a fővárosban, és évente 5-6 új állatra van csak szükségük.
A polgárőrség az utóbbi hónapban a határőrségtől 50 terepjárót, míg a vám- és pénzügyőrségtől tíz gépjárművet kapott.
(MTI)
Ki lehet a Soros-ügynök Magyar Péter mellett? - 6/2: Kulja András