Több száz munkás tüntetett a gdanski hajógyárban

Hétfőn több száz munkás tüntetett a legendás gdanski hajógyárban az üzem megmentését, illetve privatizációját követelve. A pénzügyileg nehéz helyzetben lévő üzem dolgozói transzparenseiken „korszerű gyárat, európai színvonalú béreket” sürgettek.

MNO
2007. 10. 29. 20:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dolgozók attól tartanak, hogy az előrehozott parlamenti választáson győztes Polgári Platform – bár alapvetően üzletbarát politikát folytat – lassíthatja a privatizációt a gyárban. A korábbi tervek szerint a gyárat az ukrán Donbass cégnek akarták eladni, a Polgári Platformnak nem áll szándékában leállítani a folyamatot, csupán meg akarják vizsgálni a terveket.

Az üzem régóta küszködik nehézségekkel, a ’90-es években a csőd szélére jutott, s jelenleg is igen nagy összegű állami támogatásból él, ennek jóváhagyását viszont az Európai Unió egyelőre elutasította, így a gyárat ismét csőd fenyegeti. Brüsszel egyelőre azt javasolja, csökkentsék a gyár teljesítményét és készítsenek hosszú távú tervet a veszteséget megfordítani képes szerkezetváltásra. A lengyelek szemében Gdansk nem csupán egy üzem a sok közül, hanem az antikommunista ellenállás legendás jelképe.

Huszonhét évvel ezelőtt az akkori Lenin hajógyárban 17 ezer munkás sztrájkkal kényszerítette tárgyalóasztalhoz a hatóságokat, és ott alakult meg a Szolidaritás, a kommunista tömb első szabad szakszervezete, Lech Walesa vezetésével.

MTI

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.