Horváth: Az egészségügy átalakítása helyreállítja az egészségünket

A reform lényege, hogy az egészségbiztosítás működtetését új, egymással versengő szereplőkre, azaz az egészségbiztosítási pénztárakra bízza – mondta Horváth Ágnes egészségügyi miniszter az egészségbiztosítási törvény általános vitáján szerdán a Parlamentben.

MNO
2007. 11. 14. 11:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszter negyvenperces expozéjában kitért arra: az új szereplők új szemléletet hoznak, a köztük lévő szabályozott verseny pedig folyamatosan javuló minőséget és hatékonyságot eredményez. Mint mondta, a verseny két szinten valósul meg úgy, hogy egyrészről a pénztárak versenyeznek a biztosítottakért, másrészről versenyre kényszerítik az egészségügyi szolgáltatókat is.

Horváth Ágnes kiemelte: a társadalombiztosítás (tb) átalakításával alapvető cél, hogy szűnjön meg a hálapénz. Hozzátette: a tb lényege, hogy kötelező benne a részvétel, a befizetés nem kockázatarányos, hanem kizárólag jövedelemarányos. Mindenki jövedelemarányos járulékot fizet, a szolgáltatásokat pedig szükségletarányosan veszi igénybe – magyarázta.

Horváth Ágnes elmondta, hogy az ország 18 megyéjében, valamint a központi régió négy területének megfelelően 22 egészségbiztosítási pénztár jön létre 20–20 millió forint alaptőkével. A pénztárak kisebbségi tulajdonjogáért, azaz 9,8 millió forint névértékű részvénycsomagjáért 2008 februárjától nyilvános, nemzetközi, legfeljebb háromkörös licitet hirdet a kormány – mondta. Elmondta azt is, hogy a törvényjavaslat szerint évente két alkalommal lehet pénztárat váltani, így verseny alakulhat ki a pénztárak között.

Horváth Ágnes szólt arról is, hogy a pénztárak legfontosabb döntéshozó szerve a közgyűlés, amelyben a tulajdonosok tulajdonuk arányában vesznek részt. Hozzátette: egy másik szerv, az igazgatóság feladata a pénztárak operatív vezetése. A miniszter kitért arra, hogy az egészségügyi szolgáltatások finanszírozása fejkvótaalapú forrásleosztás alapján történik. A fejkvóta fedezetét a járulékbevételek és a jogosultak utáni állami befizetések biztosítják – tette hozzá.

Utalt arra is, hogy a fejkvótaként érkező pénz nem válik a pénztárak tulajdonává: a pénztárak fejkvótabevételükből működésükre maximum 3,5 százalékot fordíthatnak, azaz a bevételeket nagyon nagy részben a betegek ellátására kell fordítani.

A törvényben szerepel az is, hogy a sürgősségi ellátást a pénztártag bárhol az országban, bármely egészségügyi szolgáltatónál igénybe veheti – mondta a miniszter.

„Azért kell átalakítani az egészségügyet, hogy az hatékonyabb és igazságosabb működéssel jobban legyen képes megőrizni és helyreállítani az egészségünket” – jelentette ki a miniszter.

Az egészségbiztosítási törvényjavaslatról vitáznak a T. Házban

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.