A miniszter negyvenperces expozéjában kitért arra: az új szereplők új szemléletet hoznak, a köztük lévő szabályozott verseny pedig folyamatosan javuló minőséget és hatékonyságot eredményez. Mint mondta, a verseny két szinten valósul meg úgy, hogy egyrészről a pénztárak versenyeznek a biztosítottakért, másrészről versenyre kényszerítik az egészségügyi szolgáltatókat is.
Horváth Ágnes kiemelte: a társadalombiztosítás (tb) átalakításával alapvető cél, hogy szűnjön meg a hálapénz. Hozzátette: a tb lényege, hogy kötelező benne a részvétel, a befizetés nem kockázatarányos, hanem kizárólag jövedelemarányos. Mindenki jövedelemarányos járulékot fizet, a szolgáltatásokat pedig szükségletarányosan veszi igénybe – magyarázta.
Horváth Ágnes elmondta, hogy az ország 18 megyéjében, valamint a központi régió négy területének megfelelően 22 egészségbiztosítási pénztár jön létre 20–20 millió forint alaptőkével. A pénztárak kisebbségi tulajdonjogáért, azaz 9,8 millió forint névértékű részvénycsomagjáért 2008 februárjától nyilvános, nemzetközi, legfeljebb háromkörös licitet hirdet a kormány – mondta. Elmondta azt is, hogy a törvényjavaslat szerint évente két alkalommal lehet pénztárat váltani, így verseny alakulhat ki a pénztárak között.
Horváth Ágnes szólt arról is, hogy a pénztárak legfontosabb döntéshozó szerve a közgyűlés, amelyben a tulajdonosok tulajdonuk arányában vesznek részt. Hozzátette: egy másik szerv, az igazgatóság feladata a pénztárak operatív vezetése. A miniszter kitért arra, hogy az egészségügyi szolgáltatások finanszírozása fejkvótaalapú forrásleosztás alapján történik. A fejkvóta fedezetét a járulékbevételek és a jogosultak utáni állami befizetések biztosítják – tette hozzá.
Utalt arra is, hogy a fejkvótaként érkező pénz nem válik a pénztárak tulajdonává: a pénztárak fejkvótabevételükből működésükre maximum 3,5 százalékot fordíthatnak, azaz a bevételeket nagyon nagy részben a betegek ellátására kell fordítani.
A törvényben szerepel az is, hogy a sürgősségi ellátást a pénztártag bárhol az országban, bármely egészségügyi szolgáltatónál igénybe veheti – mondta a miniszter.
„Azért kell átalakítani az egészségügyet, hogy az hatékonyabb és igazságosabb működéssel jobban legyen képes megőrizni és helyreállítani az egészségünket” – jelentette ki a miniszter.
Az egészségbiztosítási törvényjavaslatról vitáznak a T. Házban
(mti)
Orbán Viktor: Jó hír a kisvállalkozóknak! - videó