Chile és Brazília autóúttal köti össze az óceánokat

A chilei La Nación is címoldalon tárgyalta a nagy horderejű háromoldalú megállapodást Brazília, Bolívia és Chile között egy „óceánközi folyosó” létrehozásáról. Az El País a spanyol oktatás helyzetével foglalkozó konferenciáról tudósított, melynek végén felszólalt a kormányfő is.

2007. 12. 17. 16:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

lanacion.cl – Chile

Bolívia fővárosában, La Pazban Bolívia, Brazília és Chile elnöke háromoldalú megállapodást kötött egy óceánközi autóútról, amely a brazil São Paulóból indulva Bolívián áthaladva összeköti a két chilei várost: Iquiquét és Aricát. Az elképzelés szerint a 2009 első negyedében az Atlanti-óceánt és a Csendes-óceán között elkészülő több mint 3.300 kilométeres közút jelentősen megkönnyíti az áruszállítást, és jelentős mértékben javít az eddig hiányos latin-amerikai infrastruktúrán és növeli az idegenforgalmat. (Néhány éve – a bolíviai Evo Morales és a chilei Michelle Bachelet elnökké választása előtt – Chile és Bolívia között még ellenséges volt a viszony, mert Chile egy 130 évvel ezelőtti háború során elfoglalta Bolívia tengeri kijáratát. A szerk.)

elpais.es – Spanyolország

Vasárnap fejeződött be az oktatásról és a tudományról tartott ágazati konferencia a spanyol szocialista párt (PSOE) madridi székhelyén, amelyen felszólalt a baloldali spanyol kormányfő, José Luis Rodríguez Zapatero is.

Zapatero hangsúlyozta, hogy a stabilitás érdekében nem lesz több oktatási reform, mert úgymond, nincs rájuk szükség. Mercedes Cabrera oktatási miniszter asszony viszont büszkén jelentette ki, hogy „Spanyolországban történetének legjobb oktatási rendszere működik”, bár elismerte, hogy van még mit javítani rajta. Ugyanakkor elgondolkodtatónak tartja az EU legutóbbi szövegértéssel kapcsolatos PISA-felmérésének uniós átlag alatti spanyol eredményeit.

Az egyetlen kritikus a madridi Complutense Egyetem rektora volt. Carlos Berzosa nehezményezte, hogy a kormány továbbra is kevés pénzt fordít a tudományos kutatásra, ezért nem tudják az egyetemeken tartani az értékes kutatókat. Szót emelt a történelemoktatás érdekében is, amely keveset foglalkozik a közelmúlt történetével, és szorgalmazta, hogy a filozófia oktatása ne szűnjön meg az iskolákban. Berzosa megjegyezte: „Nem azt kérem, hogy az emberek Voltaire-ek legyenek, azt viszont igen, hogy tudjanak érvelni”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.