Ezer buszvezető sztrájkol Barcelonában – januárban folytatják

A brazil Radiobrás azzal foglalkozott, miért állt ki a baloldali brazil elnök bolíviai kollégája mellett. A katalán La Vanguardia és a spanyol El País a barcelonai tömegközlekedési sztrájkról írt. A venezuelai Unionradio.net pedig az elsők között közölte Dél-Amerika jelenleg egyik leginkább várt hírét.

2007. 12. 21. 16:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

radiobras.gov.br – Brazília

Luiz Inácio „Lula” da Silva, Brazília baloldali elnöke elmondta a Planalto elnöki palotában a szokásos sajtóval tartott reggeli kávézás közben, hogy szerinte miért olyan súlyos a válság Bolíviában. Lula úgy látja: az ajmara indián Evo Morales, Bolívia két éve megválasztott elnöke azért nem bír megállapodni saját ellenzékével, mert utóbbi nem tudja leküzdeni a vele szemben táplált előítéleteit. „El Evo” választási győzelme előtt a koka-termesztők egyik legfőbb vezetője volt.

Az országban azóta még feszültebb a légkör, amióta Morales az ellenzék nélkül fogadta el az új alkotmányt, a liberálisok pedig autonómiát adtak maguknak. Lula kiállt Morales mellett, és hozzátette: történelmileg úgy alakult, hogy mindig a kisebbségek kormányozták az országot.

De mivel a lakosság többsége indián, az országnak nem lehet örökké „zöld szemű és angol anyanyelvű elnöke”. (A brazil elnök a neoliberális gazdaságpolitika hívének számító Gonzalo Sánchez de Lozada volt elnökre utalt [1993-1997, 2002-2003]. A most már az egyesült államok-béli önkéntes száműzetésében élő volt államfő jobban beszél angolul, mint saját anyanyelvén, és ez a tény azért keltett különösen nagy felháborodást, mert első kormányzása idején kezdte magánkézbe adni az ország természeti kincseit és kulcsfontosságú ágazatait. A szerk.) Lula cáfolta, hogy ellentétek lennének közte és Morales között a bolíviai földgáz okán, annak ellenére, hogy „mindenki” háborúra számít miatta a két ország között.

lavanguardia.es, elpais.es – Spanyolország

A legolvasottabb katalán napilap vezető híre: Katalónia székhelyén, Barcelonában pénteken hétnapos sztrájkot kezdett több mint ezer barcelonai buszvezető (a háromezerből). Az első szakasz karácsonyig tart, azután január másodikától negyedikéig nem járnak a városi buszok.

A szervező két szakszervezet szerint 80 százalékos a részvétel, és meg tudtak állapodni az elégséges szolgáltatásokról is. Ennek ellenére a lakosok indulatosan fogadták a sztrájk időzítését: hét alkalommal meg is támadták a buszokat, egy utas pedig megsérült. Az El País szerint a nyomásgyakorlás kiváltó oka, hogy a munkaadók nem járultak hozzá a sofőrök heti két pihenőnapjához.

A két legnagyobb – szocialista és kommunista – szakszervezet nem csatlakozott a sztrájkhoz, mert szerintük nem megfelelő eszközt választottak, ráadásul szerintük a követelés benne foglaltatik a kollektív szerződésben. A La Vanguardia megírta: a városi rendőrség reggel állítólag megrohamozta a sztrájkolók egy csoportját.

unionradio.net – Venezuela

Az ellenzéki honlap a venezuelai külügyminisztériumra hivatkozva vezető helyen közölte a hírt, hogy vasárnap, vagy hétfőn három túsz kiszabadul a kolumbiai radikális FARC-gerillák fogságából. A három szerencsés személy: Clara Rojas – Íngrid Bétancourt volt kolumbiai elnökjelölt közeli munkatársnője –, illetve a több mint ötéves fogságbeli románc idején született gyermeke, Emmanuel Rojas, valamint a 2001 szeptemberében elrabolt Consuelo González de Perdomo, liberális képviselőnő.

A venezuelai honlap szerint a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) internetes oldala csütörtökön már megerősítette, hogy szabadon engedi három túszát, köztük egy kisgyermeket.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.