Izrael érdeklődik Latin-Amerika iránt!

A spanyol El Mundo és az argentin Clarín is foglalkozott a hétfő egyik legfontosabb térségbeli hírével: Izrael próbamegállapodást kötött a dél-amerikai gazdasági szervezettel, a Mercosurral. A mexikói La Jornada arról írt gazdasági rovatában, hogy kormánykoalíciója mivel bőszítette fel Uruguay elnökét.

2007. 12. 18. 16:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

elmundo.es – Spanyolország, clarin.com.ar – Argentína

A spanyol jobboldali napilap, az El Mundo hosszan foglalkozott a hírrel, hogy hétfőn a Mercosur, az Európai Unióhoz hasonló dél-amerikai gazdasági szervezetnek az uruguayi fővárosban, Montevideóban tartott soros ülésén szabad kereskedelmi megállapodást kötött Izraellel. Az 1991-ben ezen a néven – Argentína, Brazília, Paraguay és Uruguay részvételével – létrehozott szervezet először köt ilyen megállapodást Latin-Amerikán kívüli országgal. Legutóbb 2004-ben, Indiával állapodott meg egy kedvezményes egyezményről, amely azért nem lépett még életbe, mert nem ratifikálta minden tagállam. Jelenleg több szervezettel tárgyal hasonló együttműködési megállapodásról: az Perzsa-öböl-menti Együttműködési Tanáccsal, a Dél-afrikai Vámunióval, és ugyanezt tervezi Szingapúrral és Dél-Koreával.

A független argentin napilap, a Clarín közölte a megállapodás egy részletét is: az egyezmény első négy éve során 40 százalékkal alacsonyabb vámot alkalmaznak áruikra, tíz év után pedig eltörlik az összes ipar- és mezőgazdasági cikkre kivetett illetéket.

jornada.unam.mx – Mexikó

A mexikói baloldali La Jornada gazdasági rovatában arról számolt be, hogy Tabaré Vázquez, Uruguay 2004 októberében megválasztott baloldali államfője vasárnap nagyon megorrolt baloldali többségű parlamentjének kormánykoalíciójára – Széles Front (FA) -, amiért nem járult hozzá, hogy országa szabad kereskedelmi szerződést kössön az Egyesült Államokkal. Nemcsak a koalíció, hanem a Mercosur többi tagállama – Argentína, Brazília, Paraguay, valamint a még nem teljes jogú tagállam Venezuela – is ellenezte, hogy bármelyik tagállam külön megállapodást kössön harmadik országgal. (Uruguay, a legkisebb tagállam Paraguay-jal együtt nem nézi jó szemmel, hogy a két nagy tagállam érvényesíti a nagyságából és fejlettségéből eredő előnyöket. A szerk.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.