radiobras.gov.br – Brazília
A brazil hírügynökség bő terjedelemben számolt be a baloldali brazil elnök, Luiz Inácio „Lula” da Silva havannai látogatásáról. Lula találkozott a 2006 nyara óta lábadozó kubai államfővel, Fidel Castróval is, akiről több korábbi látogatóhoz hasonlóan kijelentette, hogy jól van, és szerinte „hamarosan” visszatér a politikába. A baloldali brazil elnök kedden és szerdán tárgyalt Raúl Castróval, és több megállapodást kötöttek.
Ezek értelmében visszatér a brazil olajóriás cég, a Petrobrás, hogy mélyfúrásokat végezzen a Mexikói-öbölben maláj, indiai, kanadai, venezuelai, norvég és spanyol-argentin cégeken kívül, de nyersolaj-kitermelési lehetőségeket is kap. Lula szerint mindig érdemes befektetni Kubában, leginkább az idegenforgalomba, de részt vesznek a szovjet időkből megmaradt nikkelfeldolgozó üzem korszerűsítésében is, valamint az útfelújításokban és -építésekben, és az egészségügyi ágazat fejlesztésében is. Brazília a fentieken kívül 200 milliós hitel-megállapodást is kötött Kubával, bár a kubai fél többre számított.
elmundo.es – Spanyolország
A három legolvasottabb spanyol napilapban – El País, El Mundo, La Vanguardia – új választási kezdeményezést próbálnak ki: három különböző napon egy-egy szocialista, illetve néppárti interjúalany ül a képernyő elé, és válaszol az elmundo.es olvasóinak kérdéseire. Először a spanyol Néppárt (PP) autonómia ügyekért felelős vezetőségi tagja, Soraya Sáenz de Santamaría fogadta a kérdésözönt. A legtöbb kérdező arra volt kíváncsi, nem veszíti-e el a párt a mérsékeltebb gondolkozású jobboldali szavazókat, és az elégedetlen szocialistákat?
Az ügy előzménye Mariano Rajoy kedd este kizárta a pártlistáról a népszerű és sikeres néppárti madridi főpolgármestert, Alberto Ruiz Gallardónt, és ezzel a döntéssel ismét a kemény vonalas irányzat kerekedett felül. Soraya Sáenz kizárta, hogy kárt okozna a pártnak a döntéssel összefüggő személyes viszály a madridi tartományi elnöknő, Esperanza Aguirre és a főpolgármester között, és biztos Rajoy és a néppárt márciusi győzelmében. A másik leggyakoribb kérdés az új katalán és egyáltalán az autonómiabővítésekkel kapcsolatos és egyesek szerint téves néppárti álláspontot firtatta. Soraya Sáenz többször is hangsúlyozta, hogy közös álláspontot keresnek a szocialistákkal ebben és a Spanyolország területi egységével kapcsolatos kérdésekben.
correiomanha.pt – Portugália
A legnagyobb példányszámú portugál napilap híre: Alberto João Jardim, az Atlanti –óceánban fekvő Madeira-szigetének szociáldemokrata – vagyis jobbközép párti – tartományelnöke kijelentette kedden, hogy elfogadja a lakosság döntését, ha függetlenedni kíván Portugáliától. Jardim nem függetlenségpárti, bár Lisszabonban ezt nem ismerik el, és továbbra is hisz a megkülönböztetett egység elvében. A tartományi elnök, aki egyben a Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetője is, ezen a napon tárgyalt a szintén Portugáliához tartozó, és autonóm státusszal rendelkező Azori-szigetek tartományelnökével.