elpais.es, elmundo.es, elperiódico.com – Spanyolország
Több mint 13 millió tévénéző kísérte figyelemmel a két kormányfőjelölt 15 év utáni első, heves és éles vitákkal, valamint egymás gondolatmenetének gyakori félbeszakításával kísért beszélgetését a televízióban. Az eredmény tükrözte az eddigi felméréseket: még a jobboldali lapnak, az El Mundónak felméréseket készítő Sigma Dos intézet is a szocialista felet látta most jobbnak 45,5-42 százalékos arányban. A szocialista kormányhoz közeli El País megrendelésére dolgozó Metroscopia hasonló arányban, 46-42 pontos eredményt ítélt Zapatero javára, 12 százalékuk pedig úgy látta, hogy döntetlenül végződött az első szócsata. A Sigma Dos felmérése úgy értékelte, hogy a szocialista kormányfő meg tudta tartani a női szavazók bizalmát: 46,8 százalékuk Zapaterót látta jobbnak, 38,7 százalék pedig Rajoyt, a férfiak viszont fordítva vélekedtek, mert szerintük a néppárti jelölt volt a jobb (45,6 százalék) Zapaterónál (44,1 százalék). Életkorok szerint vizsgálva a megkérdezettek véleményét a hivatalban levő kormányfő csak az idős – a 65 évesnél idősebb – korosztályt nem tudta meggyőzni. Különösen érzékelhető ez a szocialista előny a 30–44 évesek körében: itt Zapatero a megkérdezettek 52,5 százalékának támogatására számíthat, míg a jobboldali vezér csak 40,9 százalékuktól kapott szavazatot. A legutóbbi választásokon bevallottan szocialista szavazók 80,1 százaléka is Zapaterót látta jobbnak. Rajoy esetében viszont nagyobb ez az arány, mert a hasonló módon szavazók 83,5 százaléka látta győztesnek jelöltjét. Az El País egyik elemzője úgy látta, hogy mind Zapatero, mind Rajoy a másik fél gyenge pontját kereste a vita során, kölcsönösen lehazugozták egymást, majd szavahihető vezetőnek állították be magukat. Rajoy a közelgő gazdasági katasztrófát ecsetelte, mire Zapatero inkább félbeszakította az apokaliptikus leírást, és a végén bizonyos mértékig az áldozat szerepében tetszelgett. A néppárthoz közeli El Mundo beszámolt róla, hogy hívei ovációval fogadták Rajoyt a vita után. A katalán baloldali El Periódico elemzője szerint a kétkedők hétfő este még biztosan nem tudták eldönteni, melyikükre is adják szavazatukat.
prensalibre.com – Guatemala
Álvaro Colom, a tavaly november elején megválasztott szociáldemokrata elnök – aki egyben a hadsereg főparancsnoka is – bejelentette, hogy megnyitja Guatemala katonai irattárait, hogy kiderüljön, hová tűntek a diktatúra – 1979–1983 – alatt a lakosok ezrei. A választásokon vesztes ellenfele, Otto Pérez Molina nyugalmazott tábornok szerint felesleges és hamis várakozásokat kelt ez a politikai lépés, mert nem fogják megtalálni az eltűntekre vonatkozó iratokat.
elpais.es – Spanyolország
A legnagyobb példányszámú spanyol napilap is beszámolt a szemétszállító dolgozók szakszervezetének bejelentéséről: március 4-én ők is újra általános sztrájkkal fognak tiltakozni, ha nem tudnak megállapodni munkaadóikkal az új kollektív szerződésről. A dolgozók ötszázalékos béremelést követelnek, 39 óráról 35-re szeretnék csökkenteni a heti munkaidőt. A 65 000 dolgozót tömörítő ágazat 700 képviselője hétfőn a madridi Puerta del Solon tüntetett, és kijelentették, hogy kedvezőtlen esetben beszüntetik a munkát a madridi tartomány középületeiben, a madridi metróban, a főváros repülőterén és kórházaiban.
portugaldiario.iol.pt – Portugália
A portugál honlap beszámolt a tanároknak szóló örömhírről: az oktatási minisztérium végre kifizeti nekik a már régóta esedékes helyettesítésért járó béreket. Valter Lemos, a minisztérium államtitkára közölte, hogy tiszteletben tartják a tanárok mellett döntő összes bírósági ítéletet, és kifizetik a tanároknak járó illetményeket. Kilencből négy ügyben maradt alul a tárca, és egy hatodik esetben is a tanárok javára billen a mérleg. A minisztérium évek óta eurómilliókkal tartozik a tanároknak.
A magyar soros elnökség kiemelkedő eredményt ért el