elpais.es – Spanyolország
A legolvasottabb spanyolországi napilap híre, hogy spanyol parancsnokot neveztek ki a koszovói NATO-békefenntartó (KFOR-) csapatok operatív főnökének. A 48 éves tüzértiszt, Juan Montenegro Álvarez de Tejera ezredes egy évig irányítja az egységeket a Koszovó függetlenségének kikiáltása után kialakult igen nehéz helyzetben. (Spanyolország nem ismerte el Koszovót – a szerk.)
diariodigital.pt – Portugália
A portugál honlap is idézte az egyik tanári szakszervezet, az Oktatási Szakszervezetek Országos Szövetségének (FNE) vezetőjét. Joao Dias da Silva elmondta, hogy a portugál tanárok szombati spontán tüntetései az ágazatban dolgozók mélységes elégedetlenségét fejezik ki. A több száz tanár a mozgósítás új módszereivel: SMS-ekben, e-mailekben és blogokban terjesztett felhívásban hirdette meg a tiltakozást három portugál városban. Da Silva hangsúlyozta, hogy a tanárok főleg azért tüntettek, mert az oktatási minisztérium valósággal megnyomorítja őket a rengeteg bürokratikus és adminisztratív teendőkkel, így alig marad idejük a tényleges oktatásra, ráadásul teljesen leértékelik a szakma tekintélyét. Da Silva azért is üdvözölte a már eddig is gyakori spontán tiltakozásokat, mert erőt adnak a szakszervezeti mozgalomnak, amely így eredményesebben képes képviselni érdekeiket a törvényekkel szemben.
folha.uol.com.br – Brazília
Kennedy Alencar, a legnagyobb példányszámú brazil napilap publicistája külön elemzést szentelt a vasárnap tartott kubai államfőválasztás előtt a kiemelt eseménynek. A cikk külön érdekessége, hogy azt várja, fontos szerepet tölt majd be az új tanácsban Felipe Pérez Roque kubai külügyminiszter, aki Fidel feltétlen hívének és a baloldali elnök, Luiz Inácio Lula da Silva barátjának számít. Alencar arra számított, hogy a brazil Munkáspárt (PT) tagjaihoz is közeli fiatal – 43 éves – külügyminiszter bekerül az államtanácsba. A párt tagjai sosem számoltak a Fidel Castro utáni kubai összeomlás és a floridai emigránsok visszatérésének forgatókönyvével. Ellenben tudják, hogy az átmenet nagyon is bonyolult folyamat, amelynek során átveheti vagy lemásolhatja a kínai modellt (gazdasági nyitás politikai változtatások nélkül).
A magyar soros elnökség kiemelkedő eredményt ért el