"Érzem, látom az erőt ebben a csoportban, (...) amelyet összetart generációs közösségük, erdélyi identitásuk, az egészséges bizonyítási vágy és a nyitottság a világra" – mondta a megnyitón Stark István képzőművész.
Hozzáfűzte: már tizenegyedik éve annak, hogy a budapesti Képzőművészeti Főiskolára felvételt nyert öt marosvásárhelyi diák kollégáival megalapította Élesden (Alesd) azt a művésztelepet, amelyen – ma már tizennyolcan – évről évre együtt dolgoznak, és amelynek alkotásaiból évente kiállítást rendeznek. Tavaly a budapesti Ernst Múzeumban már találkozhatott a közönség a Szombathelyen látható anyag egy részével.
Stark István szerint a csoporton belül megfigyelhető műfajok és eszközök sokfélesége azt jelzi, hogy nincs semmilyen rendezőelv, ami szerint kötelező lenne dolgozni, szabadon élnek a csoport tagjai a figurális, az absztrakt, a nép-nemzeti, az egyetemes, a szürreális, a pszicho-, a forradalmi és a meditatív filozófiai gondolkodás eszközeivel.
"Eszközhatás tekintetében a festő, a szobrász, a grafikus, az intermediális művész szabadon, de mégis egységet alkotva dolgozik egymás mellett" – mondta.
A március 2-ig megtekinthető kiállításon Balázs Imre Barna, Bodoni-Dombi Zsolt, Bugovits Anikó, Galambos Éva, Halmi-Horváth István, Herman Levente, Incze Mózes, Juhász Dóra, Kaszás Réka, Konecsny Emőke, Kovács Lehel, Kucsora Márta, a szombathelyi Pittmann Zsófi, az észt Plink Villu és Saarepuu Silja, valamint Szász Sándor és Vértesi Ági munkái láthatók.
MTI