correiomanha.pt – Portugália
A legolvasottabb portugál napilap a szokásos hosszú heti interjúrovatában nyilatkozott José Eduardo Garcia Leandro tábornok, a Szervezett Bűnözést és Terrorizmust Figyelő Biztonsági Intézet igazgatója. A tábornok ugyanis aggódik a kisebbik ibériai-félszigeti országban kialakult robbanásveszélyes helyzet miatt. A portugál emberek nagyon fel vannak háborodva, mert elismerik ugyan, hogy szükség van a reformokra az országban, de a kormány sokat hibázva hajtja végre az egyszerre sok nagy változtatást. Ráadásul az ország szűk vezető elitje tartja ellenőrzése alatt a politikai-pártvezetési és gazdasági hatalmat, s egészen más világban él nagy jövedelmei, hasznai és ügyeskedései révén, mint az ország nagy többsége. A riporter feltette a kérdést, hogy a gazdagok és a szegények között mélyülő szakadék miatt nem fenyegeti-e a portugál demokráciát a szociális mozgalmak kialakulása. Leandro szerint robbanásra is sor kerülhet, de közönnyel is reagálhat a lakosság vagy éppen dacból az állam kijátszásával. Leandro úgy véli, már elmúltak azok az idők, amikor a portugál tábornokok vagy a bíborosok lázadtak fel a változtatásokért. De ha a közvélemény és a civil mozgalmak nagyobb nyomást gyakorolnának a politikára, a politikai rendszernek végül meg kellene reformálnia magát. Mégpedig az intézményes, jogállami keretek között, ám a politikusoknak kellene átvenniük a kezdeményezést, hogy elejét vegyék a nagyobb megrázkódtatásoknak. Garcia Leandro nem tudta megmondani, ellenkező esetben mi fog történni; lehet, hogy társadalmi robbanásra kerül sor, de az sem kizárt, hogy súlyosabb veszélyek fenyegetnek.
jn.sapo.pt – Portugália
A független országos napilap vezető helyen tárgyalta a hírt, hogy szombaton csaknem 200 tanár kifütyülte a portugál szocialista kormányfőt, José Sócratest a párt (PS) lisszaboni székháza előtt. A baloldali miniszterelnök jól láthatóan nagyon rossz néven vette ezt a fogadtatást, és pártmegbízásoknak tulajdonította a tiltakozást. A megtorlástól tartó és nevük elhallgatását kérő tanárok elmondták, hogy nem tudják elfogadni az oktatás helyett a túlzásba vitt papírmunkát, ami elveszi az időt az órákra való készüléstől. Ezenkívül ellenzik az új tanárértékelési és iskolavezetési rendszert. Az egyik tanárnő szerint érthetetlen, hogy egy tanár munkáját aszerint értékelik, milyen érdemjegyet ad a tanulóknak; egy másik tiltakozó amiatt háborgott, hogy őket teszik felelőssé, ha a diákok kimaradnak az iskolából…
elpais.es – Spanyolország
Szombaton a 64 ezer fős postásszakszervezeteket képviselő munkavállalók ezrei tüntettek a madridi főposta előtt, majd átvonultak a főváros egyik központi terére, a Puerta del Solra. A szocialista Dolgozók Általános Egysége (UGT) azért hirdette meg a tüntetést, hogy jobb béreket és biztosabb munkaszerződéseket követeljen az állami cégben dolgozóknak. Az UGT szerint a túlhajszoltságra és az alacsony bérekre panaszkodó dolgozók átlagbére alig éri el a havi 900 eurót, de az összesen havi 180 eurós ösztönzőt betegség esetén azonnal megvonják. A tiltakozók azt sem veszik jó néven, hogy az utóbbi években a cég több mint 950 millió eurót fektetett be, de elfeledkezett az emberi munkaerő megbecsüléséről.
Drámai részletek: sokkal alattomosabban támad az infarktus, mint gondolnánk