A pozsonyi Pravda csütörtökön ismertette a jelentést, melyben a Ján Slota vezette magyarellenes Szlovák Nemzeti Párthoz tartozó Mikolaj szerdán a pedagógusbérek alakulásáról adott számot a kormánynak. A szlovák egyetemi oktatók bére tavaly 7 százalékkal emelkedett: azóta a havi átlagbérük 28 822 korona (225 ezer forint). Komáromban azonban 6 százalékkal kapnak kevesebbet a magyar oktatók: az ő bérük a tavalyi év során 5,7 százalékkal lett kevesebb.
Albert Sándor, a magyar egyetem rektora szerint ez azért van, mert az oktatási tárca nem hajlandó méltányolni, hogy a Selye János Egyetem új létesítmény, ahol évről évre előzmény nélküli felsőbb évfolyamok nyílnak, s az egyetem hallgatóinak száma még nem állandósult, ugyanis minden tanévben félezer új hallgató kezdi meg tanulmányait, de az első végzősök még csak most fognak diplomázni. A félezer új hallgatóra az egyetem nem kapja meg az úgynevezett fejkvótát.
Az idén az állami költségvetés mindössze 68 millió koronát (530 millió forint) juttat a magyar egyetemnek, ahol most 19 millió koronával (148 millió forint) kevesebb pénzből kell gazdálkodni. A helyzet tavaly sem volt áldásosabb, jóllehet Dusan Caplovic miniszterelnök-helyettes azt ígérte, hogy a szlovák kormány kész ugyanannyi különtámogatást adni, amennyi a magyar kormánytól, a Szülőföld Alapból érkezik. „Magyarországtól meg is kaptuk a tízmillió forintot, de a szlovák fél nem tartotta be az ígéretét” – mondta a rektor.
(mti)