El Mundo
A spanyol napilap elemzésében több következtetést vont le: a baszk szeparatista szervezet, az ETA kedden elfogott Vizcaya-kommandója nagy merényletekre készült Baszkföldön is. Ezt bizonyítja, hogy a kommandó vezetőjénél, Arkaitz Goikoetxeánál öt andalúz és portugál város térképét találták meg. Alfredo Pérez Rubalcaba, spanyol szocialista belügyminiszter elmondta, hogy kedden a jelenleg ismert öt ETA-kommandóból a legtevékenyebb tagokat fogták el. A csendőrségi akció horderejét jelzi, hogy a letartóztatásokon személyesen vett részt Baltasar Garzón vizsgálóbíró.
A lap másik írása José Luis Rodríguez Zapatero, a spanyol szocialista kormányfő, illetve Mariano Rajoy, a legnagyobb ellenzéki párt, a spanyol Néppárt (PP) vezetőjének szerdai találkozójával foglalkozott. A két politikus megbeszélésére akkor került sor, amikor az ország gazdasági helyzete egyre súlyosabb, de Zapatero előre közölte, hogy nem hajlandó alkalmazni a Rajoy javasolta sokkterápiát, és megvédi a szociális védőhálót. A találkozó nagy eredménye, hogy az előző kormányzati ciklust jellemző feszültség ellenére most meg tudtak állapodni két területen: szeptemberben megújítják a működésképtelen alkotmánybíróságot és az igazságszolgáltatási tanácsot, valamint ismét paktumot kötöttek a terrorista-ellenes küzdelemben. A gazdasági válság megoldásában viszont nem tudtak közös álláspontra jutni, ahogy elemzők előzetesen is számítottak rá.
Portugal Diário
A portugál hírportál egyik vezető keddi hazai híre, hogy a kommunista párt (PCP) vezetője élesen bírálta a szocialista kormányt egészségpolitikája miatt, és José Sócrates kormányfőt hibáztatta a portugál ápolónők siralmas helyzetéért. Jerónimo de Sousa kedden tanácskozott a Portugál Ápolónők Szakszervezetével (SEP), és nyilvánosságra hozta a kiáltó ellentétet: míg az egészségügyi intézményekben rendkívül hiány van belőlük, a munkanélküliek és a kivándorlók között rengeteg az egészségügyi szakápoló.
A statisztikai adatok is alátámasztották ezt a tendenciát: 25 ezer ápolónői állás betöltetlen a portugál egészségügyi intézményekben. Sousa figyelmeztette a kormányt, hogy figyelemmel fogja kísérni helyzetüket, és emlékeztetett: nem lenne szabad szétrombolni az országos egészségügyi rendszert (SNS), hanem éppen ellenkezőleg, megerősíteni. Az országban maradó ápolónők egy része akkor kénytelen más foglalkozást választani, amikor annyira szükség lenne rájuk.