Megszólalt a Spanair-baleset egyik túlélője

A mérvadó spanyolországi lapok – Abc, Cinco Días, El País, El Mundo, El Periódico – újra összefoglalták az augusztus 20-án bekövetkezett madridi légi szerencsétlenség legújabb eseményeit. A spanyol El Mundo az idén 30 éves spanyol alkotmány alkalmából interjút készített az esemény egyik főszereplőjével. A portugál Diário de Notícias az ápolónők készülődő sztrájkját harangozta be.

2008. 08. 26. 15:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

abc.es, cincodias.es elpais.es, elmundo.es, elperiodoco.com – Spanyolország

Minden mérvadó spanyol lap – köztük a baloldali kormányhoz közeli El País és a jobboldali El Mundo, valamint a konzervatív Abc is – idézte a múlt szerdai Spanair-baleset egyik túlélőjét, a 41 éves Beatriz Reyes Ojedát. A kanári-szigeteki Las Palmason született takarékpénztári vezető elmondta sajtótájékoztatóján, hogy csak könnyebben sérült meg – ő a gép első részében ült, az itteni utasok közül került ki a túlélők többsége -, és köszönetet mondott a mentőknek, a tűzoltóknak és az őt ápoló orvosoknak. A tolókocsiban érkező Beatriz megjegyezte, ellentmondásos érzések kavarognak benne: ő 20-án újjászületett, és hamarosan járni is fog, miközben sorra érkeznek a holttestek. Az újságírók kérdésére csak annyit mondott, ő nem tudja megítélni, elég volt-e a tolóerő felszálláskor, viszont feltűnt neki, hogy a repülőgép alacsony sebességgel akar felszállni. Az Abc kiemelte nyilatkozatából: semmi különös nem történt, amíg el nem fordult a gép szárnya. Reyes Ojedán kívül hétfőn még egy hatéves kisfiút is kiengedtek a kórházból. Az életben maradt többi 16 sérült állapota egyelőre változatlan. Az El Periódico megtudta, hogy már 105 áldozat kilétét sikerült megállapítani a 154-ből. A baleset vizsgálatának egyik új fejleménye, hogy a fejlesztési minisztérium által megbízott független szakértők eddig megállapították, a két motor épen maradt, és semmi nyoma a tűznek, amit eleinte feltételeztek szemtanúk beszámolói alapján. Az El País erről szóló írása megemlíti, hogy a jobboldali motor fékállásban maradt, ami megmagyarázza, hogy a gép miért fordult jobbra a becsapódás előtt. Egyelőre nem tudni, hogy a pilóta fékezett vagy magától állt be ilyen helyzetbe, esetleg a baleset után maradt így. Ezt a féket egyébként csak földet éréskor lehet működésbe hozni. Hétfőn, az Abc és az El Mundo szerint részben a szerdai baleset miatti pszichózis miatt a Spanair „forgalmi okok miatt” nem indította el hét járatát a madridi Barajas repülőteréről, az El País csak célzott ilyen esetre, de nem közölte pontosan, hány gép tett így. Az El Periódico dán forrásra – az Ekstra-Bladetre – hivatkozva nemrég közölte, hogy egy hónapja ugyanennek a gépnek már voltak felszállási nehézségei, és elsőre akkor sem tudott felszállni.

elmundo.es – Spanyolország

A spanyol jobboldali napilap interjút készített a baszk mérsékelt nacionalizmus fenegyerekével, Xabier Arzalluzzal. Arzalluz 2004-ig több mint 20 éven át vezette a Baszk Nacionalista Pártot (PNV), és megszólalásai mindig magára irányították a figyelmet. Az egykori jezsuita, majd ügyvéd most se hazudtolta meg magát a spanyol királyról alkotott véleményével: „I. János Károly királyt dicsfény övezi, de sose fogadtam el királynak, és nem is fogom elismerni.” Az interjú elkészítésének egyik oka, hogy decemberben tartják a spanyol alkotmány népszavazásának 30. évfordulóját, és megszólaltatják az akkori főszereplőket. Arzalluz a Franco-diktatúra bukása után 1978-ban, a párt 8 fős madridi frakciójának vezetőjeként – képviselőtársaival együtt – tartózkodott az ország kilencedik alkotmányának megszavazásától.

dn.sapo.pt – Portugália

Az állami tulajdonú országos napilap híre, hogy sztrájkra készülnek a portugál egészségügyi szakápolók. A jövő hétre ígért munkabeszüntetés oka a minisztérium újabb életpályamodelljének két pontja, mert a tárca egy modellt kínált fel két kategóriában, miközben ők egy kategóriához ragaszkodnak, amit horizontálisnak neveznek. Ezenkívül még a túlóra-kifizetések előírásait és módját kifogásolják. Guadalupe Simoes, a Portugál betegápolók Szakszervezetének képviselője elmondta, hogy nekik semmi kifogásuk a túlóra ellen, de fizessék meg rendesen, mivel a tárca a túlórákat is a rendes munkabér alapján fizetné.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.