dn.sapo.pt, correiomanha.pt – Portugália
A mérvadó portugál lapokban egyre többet foglalkoznak a köztársasági elnök által nemrég aláírt új belbiztonsági és bűnüldözési törvény erősen kifogásolt pontjaival. Az állami kezelésű Diário de Notícias szerint a törvény szentesítése felrázta a parlamenti pártokat, de inkább megosztotta őket a törvény – a kormányzó szocialisták elégedettek vele, viszont az összes ellenzéki párt elutasítja –, és az igazságszolgáltatás képviselői is aggódnak. António Martins, a Portugál Bírák Szakszervezeti Egyesületének vezetője bajnak tartja, hogy a törvény jelenlegi formájában a mindenkori kormány bármikor betekinthet a zajló bűnügyek nyomozásába. A második legolvasottabb portugál napilapnak, a Correio da Manhának nyilatkozott António Cluny, az igazságügyi minisztérium bíráinak szakszervezetéből, aki leszögezte: az újonnan létrehozott, és a kormány által kinevezett belbiztonsági főtitkári tisztségnek államtitkári hatásköröket adnak, tehát óriási hatalom összpontosul a kezében. Ezért a szakszervezeti vezető emlékeztetett: a változtatások elhanyagolhatóvá teszik a bírói intézmények szerepét, és ez a vonás őt a letűnt diktatúra idejére emlékezteti.
elmundo.es – Spanyolország
A jobboldali napilap ezúttal a katalán mérsékelt nacionalisták vezetőjével, Jordi Pujollal készített interjút a spanyol alkotmány elfogadásának közelgő, 30. évfordulója alkalmából. Pujol az Összetartás és Unió (CiU) kereszténydemokrata-liberális párt vezetőjeként megszakítás nélkül 23 évig irányította a katalán kormányt (1980–2003). A párt liberális szárnyát addig vezető, de az aktív politikától öt éve visszavonult politikus úgy látja, hogy az utóbbi időben valami nagyon megromlott Katalónia és a többi spanyol országrész között. Pujol a katalán tartomány súlyát érzékeltetve hangsúlyozta, hogy ha az ország többi autonómiája fejlődik, az kizárólag Katalóniának köszönhető. Az országot sújtó jelenlegi többszörös válság miatt bírálta a spanyol szocialista kormány fejét, José Luis Rodríguez Zapaterót: szerinte Adolfo Suárezhez, a Franco-diktatúra utáni első demokratikusan választott kormányfőhöz képest neki nincs meg az erkölcsi háttere, hogy újabb Moncloa-paktumokat, nemzeti közmegegyezéseket kössön.
abc.es, elmundo.es, elpais.es – Spanyolország
A mérvadó spanyol lapok többsége újra foglalkozott az egy héttel ezelőtti madridi Spanair-balesettel. A jobboldali El Mundo és a konzervatív Abc is megírta, hogy azonnal elbocsátották a BBC-nek azt a riporterét, aki a Bradford és a Rochdale meccsén viccelődött a szerencsétlenségen: az egyik csapat védelmét olyan átjárhatónak minősítette, mint a spanyol repülőgépeket. A gyorsan reagáló BBC közleményben kért elnézést hallgatóitól és nézőitől. Közben újabb túlélőt, Anna Stefanidest, egy finn turistanőt is kiengedtek a kórházból, és finnországi kórházban kezelik tovább. A spanyol szocialista kormányfő, José Luis Rodríguez Zapatero nyugalomra intette a hozzátartozókat, és beleegyezett annak a repülésbiztonsági bizottságnak a létrehozásába, amit az ellenzéki pártvezető, Mariano Rajoy már 2005 óta javasolt, de a kormányfő mindig megtagadta. Újabb technikai mozzanatra derült fény a baleset körülményeivel kapcsolatban: a repülőgép farka felszállás közben a talajhoz csapódott, levált a farokrész egyik kúpja, és a jobbra forduló gép 1200 méteren keresztül 3 felszállást próbált végrehajtani.
Vonatgázolás történt Püspökladánynál