„Merkel asszony és én feltehetőleg egy szép pár lennénk”

A Süddeutsche Zeitung beszámol arról, hogy egy megemlékezés támogatása miként jelentheti egy politikusi karrier végét. A Frankfurter Allgemeine Zeitung a német liberálisok koalíciós dilemmájáról tudósít.

2008. 09. 19. 12:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap Westerwelle kikosarazza Steinmeiert című cikkében elemzi a 2009-es Bundestag-választások előtt egy évvel a lehetséges koalíciós lehetőségeket. A rendkívül látványos SPD-elnök-váltás óta nem telik el úgy nap, hogy Beck utódai ne állnának ki a koalíció mellett. Egyelőre az FDP durván visszautasítja a felkéréseket. Guido Westerwelle, a liberálisok elnöke kijelentette, jelenleg nem lát olyan tartalmi alapot, amire felépülhetne egy politikai együttműködés a szociáldemokratákkal és a zöldekkel. Ő továbbra is a kereszténydemokratákkal kíván együttműködni a Bundestag-választások után.

Ugyanakkor visszautasította azokat a híreszteléseket, miszerint titkos megállapodást kötött volna a CDU elnökével. Egyúttal nem mulasztotta el megjegyezni: „Merkel asszony és én feltehetőleg egy szép pár lennénk”. Az elmúlt három Bundestag-választáson – 1998-ban, 2002-ben és 2005-ben – a kereszténydemokraták és a liberálisok nem alkottak többséget. Az FDP természetes kormányzati tényezőként tekint magára – de már egy évtizede ellenzékben van. Ez a választás ezért Westerwelle „utolsó dobása”.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali német napilapban Oliver Das Gupta Szeptember 11-e egy sötét nap Drezdában című cikkében foglalkozik az egy hete gyűrűző városházi botránnyal. Múlt hét csütörtökön az önkormányzati képviselő-testület napirendjének meghatározásával kezdődött a baj. A független, de a radikális NPD-hez közel álló Wolfgang Schwarz megemlékezést javasolt szeptember 11-e áldozatairól. Peter Lames SPD-frakcióvezető, arra hivatkozva, hogy az emberiség története tele van tragédiákkal, ellentmondott a javaslatnak és szavazást követelt arról.

A többség támogatta a javaslatot, mire a zöldek és a Baloldali Párt elhagyta a termet. Ezt követően vált világossá: a radikális jobboldaliak 1944. szeptember 11-re gondoltak – e napon érték el a szövetségesek a birodalom területét, s ekkor kezdődtek a rendkívül véres hürtgenwaldi harcok –, s az ütközetben elesett 12 000 német katonára kívántak emlékezni. A Baloldali Párt felháborodása elsősorban egy személy, Ronald Weckesser ellen irányul, aki négy társával benn maradt az ülésteremben. Weckesser és társai ezzel állítólag felmondták a párt „antifasiszta konszenzusát” – vélekedik Cornelia Ernst tartományi pártelnök.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.