Csiki László halálára

Megrendítő élmény, ha olyan írótárs távozik, kinek indulása, pályakezdése összekapcsolódott valamilyen módon a sajátunkkal. Csiki Lászlótól előbb olvastam az erdélyi magyar élet és a huszadik századi lét abszurditását egyszerre kifejező elbeszéléseket, semhogy személyesen ismertem volna. Az Idegen város – 1974 című kötet novelláiból megérthette ezt a kettős idegenséget az is, aki soha nem élt anyaországi vidéki településen, a Partiumban vagy Székelyföldön és soha nem tapasztalta meg a kisebb haza elvesztésének negatív élményét. • Elhunyt Csiki László, író

2008. 10. 03. 19:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csiki prózájának makacsul vissza-visszatérő motívuma, hogyan válhat valaki egyszer csak idegenné saját szülőhelyén, miközben új, kényszerből választott régiójában sem tud igazán meghonosodni. Csiki László a háromszéki Sepsiszentgyörgyön született 1944. október 5-én, így nagyon áttételesen földim, hiszen anyai nagyszüleim a háromszéki Uzonból származnak. Háromszéket egyszerre szokták a legmagyarabb és a legszékelyebb Székelyföldnek is nevezni. 1984 óta élt az anyaországban, már ismert íróként kellett pestivé válnia, a kétféle idegenség, a mindenhová és sehová sem tartozás az írónak, a gondolkodónak, a keresztény embernek is sajátossága. Mert átutazók vagyunk ezen a földön – mondja az írás is. Gyűjteményes novelláskötetéről írhattam, illetve olvashattam föl kritikát a nyolcvanas évek közepén a Magyar Rádió kritikusok fórumán, ami az én pályámon egy hosszú, pártállami alkotói, közlési embargó végét is jelentette. Ebben az írásban kifejtettem: Csiki az erdélyi magyar próza avantgárd, metafizikus, létfilozófiai ihletésű vonulatához is tartozik, ám mégis egyedi, csak reá jellemző módon fogalmazza újra saját maga számára a modern próza alapképletét. A parabola képes nyelvén is üzent a hatalomnak, a huszadik századi zsarnokságnak, ugyanakkor a székelység, a magyarság konkrét trianoni fájdalmát is hitelesen volt képes megszólaltatni. Megtalálta a módját, hogy megkeressen, és köszönetet mondjon a kritikáért. S azóta máig megmaradt köztünk a csöndes, egymást távolból tisztelő, ritkán gyakorolt, de egymás munkáit számon tartó kollegiális barátság.

Csiki László a pályáját 1968-ban újságíróként kezdte, a sepsiszentgyörgyi Megyei Tükör című hetilapnak volt majd négy éven át riportere, ujját a napi székelyföldi valóság ütőerén tartotta. Versekkel robbant 1968-ban az irodalomba, az Esőt kaszáló című kötet a létfilozófiai ihletésű szorongás mellett a magyar jelenlét méltóságát is kifejezte. Egyszerre volt népi és urbánus, valósághű és a valóság fölött költői erővel és könnyedséggel lebegő, az abszurd iránt fogékony alkotó. Rokon bennünk a többműfajúság is, Csiki azonos színvonalon szólalt meg íróként, költőként, drámák szerzőjeként és újságíróként is. A hazai, sznob szakma, melynek fontosságtudata valódi súlyvesztésével fordított arányban növekszik, nehezen bocsátja meg azt, ha egy író hajlandó tárcákat, az újságcikk és a novella határán egyensúlyozó vallomásokat, publicisztikai írásokat is közreadni, még akkor is, ha olyan színvonalon is teszi azt, mint Csiki László az Idegen tollaim vagy az Adalék című kötetének írásaiban. Verskötetei: a Kellékek, a Lépések, kopogások; regényei: a Titkos fegyverek, A céda nyúl, az Adam, Adam; színműve, az Álkulcsok markáns visszhangot keltett a hazai és a határon túli irodalomban is, bár a hazai, 1975-ös üzenetmentes, kiürült posztmodern irodalmának divatba jövetele őt is háttérbe szorította, pedig jóval jelentősebb volt, mint sok, agyonsztárolt író-percemberke. 1990-ben, a rendszerváltás évében kapott József Attila-díjat. Két évvel ezelőtt Balatonfüreden együtt kaptunk díjat, ő a Salvatore Quasimodo-, én a Bertha Bulcsú-emlékdíjat. Már akkor erősen gyöngélkedett, de reméltük, hogy erőt vesz szervezete a betegségen. Halála előtt is többször érezte magát rosszul, szerdán Ajakír című regényének bemutatójára már nem tudott elmenni az Írók Boltjába.

Vasárnap ünnepeltük volna a hatvannegyedik születésnapját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.