Hanggá sűrűsödött kiáltás

Hanggá sűrűsödött kiáltás címmel írt egész estét betöltő színdarabot a világhírű zeneszerző, Bartók Béla életének sorsfordító pillanatáról Ébert Tibor író. A művet október 3-án este hatkor a pasaréti Bartók Béla Emlékházban (Budapest II. kerület, Csalán utca 27.) mutatják be Barbinek Péter színművész rendezésében, Götz Anna, Andresz Kati, Rubold Ödön, Hevér Gábor, valamint a rendező, Barbinek Péter közreműködésével. Bevezetőt mond Tarján Tamás irodalomtörténész.

2008. 10. 02. 10:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyolcvankét éves író életútjának stációi összefonódtak Bartók életművével és különös sorsával. Ébert Tibor 1926-ban született Pozsonyban, prózai műveinek, verseinek vissza-visszatérő, fájdalmas részlete Pozsony siratása, s annak a folyamatnak is hiteles megjelenítése, ahogyan Magyarország egykori fővárosa szürkült 1945 után Bratislavává.

A millennium fényei az első trianoni tragédia, 1920. július 4-e után még csak nem is szüneteltek, hiszen a két világháború között Pozsony megmaradt magyar és német városnak, amelynek csillogó-villogó, költői légkörét együtt erősítette a két nemzet kultúrája. A második világháború után a megismételt-visszaállított Trianon, amely még három színmagyar községgel megfejelve tette tönkre a Felvidék krúdys charme-ját, a sokszínű, sokkultúrájú, de döntőn magyar Csallóköz, Felvidék valódi atmoszféráját, Pozsony fényét is megkoptatta az erőszakos „szlovakizálás” programjával, felvidéki városok agyon-lakótelepiesítésével és a környezetromboló ipartelepítéssel.

Pozsonyban élt 1945-ig Ébert Tibor, s mint gyakorló zenész és író, rajongott Bartók Béla harmóniát, diszharmóniát, magyar és Kárpát-medencei motívumokat egyesítő dallamvilágáért. Bartók a pozsonyi Magyar Katolikus Gimnáziumban érettségizett, édesanyja még sokáig ott élt. Volt egy kitűnő pozsonyi, Bartókról elnevezett kórus, amely 1940-ig korábban mutatta be Bartók kórusműveit, mint Budapest, hála Bartók Béla barátja, Németh István László karmesteri működésének.

Ébert Tibor két múzsát is szolgált sokáig, 1952-ben Budapesten fejezte be a Zeneművészeti Főiskolát, kereső főfoglalkozása zenész volt, az Állami Hangversenyzenekar tagjaként. Zenei példaképe, Bartók alakját először a Vadgesztenyék című hangjátékban örökítette meg immár a másik múzsa segédletével, íróként. Később Sonatina címen írta le Bartók életének egyik döntő pillanatát, amikor a bécsi ösztöndíj elutasításával, Ausztria helyett az anyaországba vezetett útja. Ha ekkor Bécs mellett dönt, lehet, hogy marad egy Alban Berg színtű, jelentős kozmopolita zenész. A haza iránti hűség tette egyedi, magyar és európai, világszintű művésszé.

A harmadik Bartók-dráma, amelyet a Bartók Emlékházban is láthatunk, nevezetesen a Hanggá sűrűsödött kiáltás, azt a folyamatot írja le, amelynek végeredményeként az a Bartók Béla, aki az ausztriai császárváros helyett Budapestet választotta, végleg elhagyta hazáját. Tudta, hogy a világháború után vagy a nemzeti, vagy a nemzetközi szocializmus eszmesátánja győzedelmeskedik, s ő egyikből sem kért. Ébert Tibor Bartók nagy, személyes drámáját abba a keretbe helyezi el, ahogy a nagy zeneszerző végigsétál utoljára a pasaréti Csalán úton, s végigperegnek előtte életútjának állomásai, Pozsony, Budapest, a magyar és a Kárpát-medencei népzenekutatás, Kodály Zoltán barátsága, s mindez végződik a nagy elhatározás megszilárdulásával. Az az életszakasz, amikor a zeneköltő elindult szép hazájából az Óperenciás-tengeren is túlra, már kimarad a műből. Ébert Tibor nem titkolt célja, hogy föltámassza azt a kultuszt, ami egykor élt és virágzott a két nagy magyar zeneszerző, Bartók Béla és Kodály Zoltán alakja körül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.