Kuba mint olajexportőr?

A Portugal Diário két írása a kisebbik félszigetország „több sebből vérző” oktatási helyzetével foglalkozott. A kubai Cuba Debate, a mexikói La Jornada és a spanyol El País három ellentmondásos kubai hírről írt.

2008. 10. 03. 15:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

diario.iol.pt – Portugália

A legnépszerűbb portugál hírportál újabb két elgondolkodtató történettel zárta a tanárok vasárnapi világnapja alkalmából még hétfőn kezdett sorozatot. Az oktatási „reform” keretében a tanárokra kényszerített új alapszabályzat sok kételyt ébreszt, és valósággal gyártja az igazságtalanságokat.

A két újabb eset egyike az ötvenéves Virgínia, aki azon sok áldozat közé tartozik, akiket azért sújt az új rendszer, mert túl magasan képzettek: a biológiából és geológiából doktori címet és mesterképzői végzettséget szerzett tanárnő jelenlegi iskolájában az egyetlen nem rendes tanár. Az iskolában a jelentkezők végzettségét vizsgáló úgynevezett Igazoló Bizottság ugyanis a minisztérium törvényerejű rendeletére hivatkozva nem fogadta el Virgínia diplomáit. A felháborodott és megdöbbent Virgínia a minisztériumhoz és a munkaügyi bírósághoz fellebbezett, de válaszra sem méltatták. Szerinte elképesztő, hogy alacsonyabb végzettségű személyek ítélik meg – már az egész országban –, hogy a többdiplomás tanárok álláshoz juthatnak-e. A portugál nyelvet és irodalmat tanító Maria még a vezetékneve elhallgatását is kérte. Hat évig sikeresen titkolta el betegségét – nyirokmirigyrákját –, mert a tanítás mindig segített felülkerekednie rajta. Tanítványai az ország legjobbjai közé számítanak, és azért ellenzi határozottan az új tanárértékelési rendszert, mert szembefordítja a kollégákat egymással. A betegsége elleni sikerek ellenére elszomorítónak tartja, hogy a megreformált új oktatási rendszer nem ismeri el a jól végzett munkát. Szakmai előmenetele érdekében hibákat kellett elkövetnie, hogy ne veszítsen pontokat a tanárértékelési rendszerben.

Egy másik oktatási hírben arról számol be a hírportál, hogy a kormány magyarázkodásra kényszerült, mivel három hete súlyos tankönyvhiány akadályozza az érdemi tanítást az ország számos általános iskolájában, főleg Lisszabon, Porto és Coimbra térségében. A Leyva-csoport hétfőn ad magyarázatot a krónikus hiányra.

cubadebate.cu – Kuba, elpais.es – Spanyolország, jornada.unam.mx – Mexikó

Kuba újabban ellentmondásos hírekkel hívja fel magára a figyelmet. Fidel Castro, a februárban két posztjáról is távozott volt kubai államfő csütörtökön megírta a Cuba Debate című hírportálon, hogy Kubából hamarosan olajexportáló ország lesz, de ehhez ésszerűen kell beosztani a rendelkezésre álló üzemanyagokat. Ez utóbbi kijelentés bírálata volt öccse szerinte pazarló kormányzásának. Mexikó baloldali napilapja, a La Jornada pedig idézte Raúl Castro újabb meglepő intézkedését: a most már 77 éves új kubai államfő a külföld felé való újabb nyitás keretében csütörtökön engedélyezte, hogy az ágazat korszerűsítése érdekében külföldi cégek befektethessenek a sziget egyik legfőbb ásványkincsének kitermelésébe, a nikkelbányászatba. A spanyol baloldali kormányhoz közeli napilap közölte csütörtökön, hogy Kubában három nap alatt eltűntek a boltokból az élelmiszerek. Raúl Castro hétfőn rendelte el, hogy a Gusztáv és az Ike hurrikán pusztításai miatt fenyegető élelmiszerhiány megelőzésére szigorú büntető intézkedéseket foganatosított a spekulánsok ellen. Az eltűnt élelmiszerek nagy valószínűséggel a feketepiacon fognak feltűnni, többszörös áron.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.