Tóth László civilben jogászember, játékboltokat üzemeltető vállalkozó. Ám gyerekkorától kezdve izgatta a történelem s a szép, látványos egyenruhák. A magyar uniformisok egyik legszenvedélyesebb, legszebb és szakszerűbb gyűjteményét teremtette meg az évtizedek során, közben ő is vérbeli szakemberré vált. Ahogy tavaly lapunknak is elmondta a történetet, idén is megidézte a kezdeteket. Egyszer csak úgy érezte, hogy múlnak az évek és szeretne valami maradandót alkotni Magyarország, hazánk számára. Sajnos, az egyenruháknak nem tett jót a nyomor, mind a királyi hadsereg, mind a néphadsereg egyenruháit kénytelenek voltak az emberek nehéz időkben elhordani. S a gyűjteményekben megőrzött, kopott ruháknak sem tesz jót az idő, még akkor sem, ha a legszakszerűbb körülmények között tárolják őket. Éppen ezért egykori munkahelye, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum segítségével, s gyűjtőtársak közreműködésével belevágott egy heroikusnak és reménytelennek tűnő vállalkozásba. Társait beöltöztette gyönyörű királyi honvédségi egyenruhákba, lelkes, megszállott társak segédletével pedig lefotózta barátait, kollégáit.
A lendület és a lelkesedés a vállalkozás jól működő, hatékony motorjának bizonyult. Tavaly elkészült A Magyar Királyi Honvédség egyenruhái 1926–1945 című kötet, amelynek bemutatója szintén a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban volt. Az új kötet hasonló módszerrel, a megszerzett tapasztalatok birtokában már könnyebben ment. A tanulmányt, a teljes szöveget Baczoni Tamás főmuzeológus, történettudós, a HM Hadtörténeti Múzeum tudományos kutatója írta. Tóth László a szerkesztő, a fő szervező, a „képfelelős” munkáját vállalta el. S a napokban elkészült a Huniform Könyvek sorozat második darabja, a Magyar katonai egyenruhák 1945 – 1956 című kötet.
A bemutatón Tóth László és Baczoni Tamás elmondták, hogy a magyar katonai viselettörténet egyik igen változatos, de kevéssé ismert területe az 1945 utáni időszak, pedig a háború utáni egyenruhák története nem kevés tanulsággal szolgálhat a ma emberének. A szállóigévé vált mondat: „nagy hadsereg fegyverkezik, kis hadsereg öltözködik”, messzemenőkig érvényesült 1945 és 1956 között. Az átmenet évei után a „végállomást” a magyar hagyományoktól immár teljes mértékben idegen szovjet típusú egyenruha jelentette. Nem véletlen, hogy ezt a jelkép-egyenruhát azután egy jelkép-forradalom söpörte el, 1956-ban. A korszak viselettörténete éppen azért érdekes, mert egy társadalmi kísérletet példáz: azt, hogy rá lehet-e egy az adott népre (hadseregre) egy tradícióitól teljesen elütő rendszert (akár éppen egyenruházati rendszert) kényszeríteni? A korabeli szándék világos volt: teljes szakítás a múlttal. Az eredmény is eléggé egyértelmű, a válasz nemleges.
A könyv célja nem valamiféle hamis nosztalgia felélesztése, hanem ismeretterjesztés: egy olyan kor egyenruházati rendszerét kívánja megismertetni az olvasóval, mely a vesztett háború után előbb a demokrácia lehetőségével kecsegtette nemzetünket, majd – mintegy annak torz karikatúrájaként – a diktatúrát hozta el. A Rákosi Mátyás nevével fémjelzett kommunista rendszer még egy évtizedig sem tartott, de hatásai, következményei rányomták bélyegüket a magyar társadalom egészére.
Az album a Huniform könyvek sorozat második darabja, a 2007-ben megjelent nagysikerű „A Magyar Királyi Honvédség egyenruhái 1926 – 1945” című könyv folytatása. Igazi szakkönyv, ugyanakkor látványos és reprezentatív kiállítása szinte egyedülálló a magyar egyenruhákat bemutató könyvek között. A részletes viselettörténeti tanulmány mellett kétszáz – eddig nagyrészt publikálatlan – archív fénykép, illetve közel ötszáz magas színvonalú reprodukált felvétel mutatja be a különféle viseleti variánsokat, egyenruhákat és kiegészítőket. Az eredeti egyenruhák mai modelleken elevenednek meg, így az olvasó a részletekbe menő tárgyfotók mellett arról is képet kaphat, hogyan festettek katonáink egykoron. Viselettörténettel, hadtörténettel foglalkozók számára egyenesen nélkülözhetetlen munka, de az egyszerű érdeklődő számára is érdekes, hiszen ebben a témában hasonló részletességű feldolgozás eddig még nem született.
Tóth László jövőre szeretné az első kötetet, a Magyar Királyi Honvédség Egyenruhái című könyvet újra kiadni, az új kötethez hasonló látványosabb, reprezentatívabb változatban. És semmiképpen sem szeretné abbahagyni a sorozatot. De a folytatásról, bár konkrét elképzelései is alakulófélben vannak, babonából most sem mesél. A két elkészült könyvről is jobbára hallgatott, beszél immár helyette a két maradandó, kiváló munka.
Nemvárt fordulat jön az időjárásban, mutatjuk mire számíthat