Nagy hadsereg fegyverkezik, kis hadsereg öltözködik

A várbeli HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban tegnap, október 27. délután kettőkor kezdődött a Magyar katonai egyenruhák 1945 – 1956 című kötet bemutatója. Holló József Ferenc altábornagy, a hadtörténeti intézet igazgatója köszöntője és előadása után a szerzők, Baczoni Tamás történész és Tóth László gyűjtő beszéltek a kis kaliberűnek egyáltalán nem nevezhető vállalkozásról.  A múlt látványos megidézésével segíti elképzelni a laikusoknak is egy tovatűnt, nyomasztó korszak rekvizitumait.

2008. 10. 28. 15:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tóth László civilben jogászember, játékboltokat üzemeltető vállalkozó. Ám gyerekkorától kezdve izgatta a történelem s a szép, látványos egyenruhák. A magyar uniformisok egyik legszenvedélyesebb, legszebb és szakszerűbb gyűjteményét teremtette meg az évtizedek során, közben ő is vérbeli szakemberré vált. Ahogy tavaly lapunknak is elmondta a történetet, idén is megidézte a kezdeteket. Egyszer csak úgy érezte, hogy múlnak az évek és szeretne valami maradandót alkotni Magyarország, hazánk számára. Sajnos, az egyenruháknak nem tett jót a nyomor, mind a királyi hadsereg, mind a néphadsereg egyenruháit kénytelenek voltak az emberek nehéz időkben elhordani. S a gyűjteményekben megőrzött, kopott ruháknak sem tesz jót az idő, még akkor sem, ha a legszakszerűbb körülmények között tárolják őket. Éppen ezért egykori munkahelye, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum segítségével, s gyűjtőtársak közreműködésével belevágott egy heroikusnak és reménytelennek tűnő vállalkozásba. Társait beöltöztette gyönyörű királyi honvédségi egyenruhákba, lelkes, megszállott társak segédletével pedig lefotózta barátait, kollégáit.

A lendület és a lelkesedés a vállalkozás jól működő, hatékony motorjának bizonyult. Tavaly elkészült A Magyar Királyi Honvédség egyenruhái 1926–1945 című kötet, amelynek bemutatója szintén a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban volt. Az új kötet hasonló módszerrel, a megszerzett tapasztalatok birtokában már könnyebben ment. A tanulmányt, a teljes szöveget Baczoni Tamás főmuzeológus, történettudós, a HM Hadtörténeti Múzeum tudományos kutatója írta. Tóth László a szerkesztő, a fő szervező, a „képfelelős” munkáját vállalta el. S a napokban elkészült a Huniform Könyvek sorozat második darabja, a Magyar katonai egyenruhák 1945 – 1956 című kötet.

A bemutatón Tóth László és Baczoni Tamás elmondták, hogy a magyar katonai viselettörténet egyik igen változatos, de kevéssé ismert területe az 1945 utáni időszak, pedig a háború utáni egyenruhák története nem kevés tanulsággal szolgálhat a ma emberének. A szállóigévé vált mondat: „nagy hadsereg fegyverkezik, kis hadsereg öltözködik”, messzemenőkig érvényesült 1945 és 1956 között. Az átmenet évei után a „végállomást” a magyar hagyományoktól immár teljes mértékben idegen szovjet típusú egyenruha jelentette. Nem véletlen, hogy ezt a jelkép-egyenruhát azután egy jelkép-forradalom söpörte el, 1956-ban. A korszak viselettörténete éppen azért érdekes, mert egy társadalmi kísérletet példáz: azt, hogy rá lehet-e egy az adott népre (hadseregre) egy tradícióitól teljesen elütő rendszert (akár éppen egyenruházati rendszert) kényszeríteni? A korabeli szándék világos volt: teljes szakítás a múlttal. Az eredmény is eléggé egyértelmű, a válasz nemleges.

A könyv célja nem valamiféle hamis nosztalgia felélesztése, hanem ismeretterjesztés: egy olyan kor egyenruházati rendszerét kívánja megismertetni az olvasóval, mely a vesztett háború után előbb a demokrácia lehetőségével kecsegtette nemzetünket, majd – mintegy annak torz karikatúrájaként – a diktatúrát hozta el. A Rákosi Mátyás nevével fémjelzett kommunista rendszer még egy évtizedig sem tartott, de hatásai, következményei rányomták bélyegüket a magyar társadalom egészére.

Az album a Huniform könyvek sorozat második darabja, a 2007-ben megjelent nagysikerű „A Magyar Királyi Honvédség egyenruhái 1926 – 1945” című könyv folytatása. Igazi szakkönyv, ugyanakkor látványos és reprezentatív kiállítása szinte egyedülálló a magyar egyenruhákat bemutató könyvek között. A részletes viselettörténeti tanulmány mellett kétszáz – eddig nagyrészt publikálatlan – archív fénykép, illetve közel ötszáz magas színvonalú reprodukált felvétel mutatja be a különféle viseleti variánsokat, egyenruhákat és kiegészítőket. Az eredeti egyenruhák mai modelleken elevenednek meg, így az olvasó a részletekbe menő tárgyfotók mellett arról is képet kaphat, hogyan festettek katonáink egykoron. Viselettörténettel, hadtörténettel foglalkozók számára egyenesen nélkülözhetetlen munka, de az egyszerű érdeklődő számára is érdekes, hiszen ebben a témában hasonló részletességű feldolgozás eddig még nem született.

Tóth László jövőre szeretné az első kötetet, a Magyar Királyi Honvédség Egyenruhái című könyvet újra kiadni, az új kötethez hasonló látványosabb, reprezentatívabb változatban. És semmiképpen sem szeretné abbahagyni a sorozatot. De a folytatásról, bár konkrét elképzelései is alakulófélben vannak, babonából most sem mesél. A két elkészült könyvről is jobbára hallgatott, beszél immár helyette a két maradandó, kiváló munka.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.