Peru a vízháború küszöbén?

A perui La República híre egy olyan döntésről szól, ami előbb vagy utóbb biztos kirobbantja a vízháborút Peruban is. A Portugal Diário és a Público a szerdára meghirdetett közalkalmazotti sztrájk terjedéséről írt, az előbbi beszámolt két újabb megrendítő tanársorsról is.

2008. 10. 01. 14:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

larepublica.com.pe – Peru

A baloldali napilap internetes változata vezető helyen foglalkozik az elvileg szociáldemokrata, gyakorlatilag neoliberális perui kormány minden bizonnyal újabb viharokat kiváltó döntésével: magánkézbe adta a vízellátást a parlament és a lakosság megkérdezése nélkül. Az egyik honatya attól tart, hogy a titokban megfogalmazott kormányrendelet örök időkre eladta az ország minden vízkészletét külföldi nagyvállalatoknak, beleértve a lakossági vízellátást is, holott más országokban éppen ezen természeti kincsek megőrzésén munkálkodnak. Roger Nájar Kokally, a parlament környezetvédelmi bizottságának elnöke még felháborítóbbnak tartja azt a körülményt, hogy az állami szervezetek kizárólagos használatra jogosultak, de kizárják ebből a tartományi és helyi igazgatást, és persze a felhasználókat is.

diario.iol.pt, publico.clix.pt – Portugália

A legnépszerűbb portugál hírportál (Portugal Diário) vezető helyen foglalkozik a szerdán is folytatódó közalkalmazotti sztrájkkal, amelyet főleg az egészségügyi szakdolgozók és a tanárok tartanak, de a postások, a vasutasok és a köztisztasági alkalmazottak is nagy számban csatlakoztak a megmozduláshoz. A népszerű napilap, a Público is közölte, hogy melyik iskolába vagy egészségügyi intézménybe nem érdemes menni, mert csak minimális szolgáltatások vannak, az órák pedig elmaradnak. Meglepetés érheti azokat is, akik múzeumba mennének vagy telekkönyvi hivatalban lenne elintéznivalójuk. A hírportál hétfőn kezdett bele „Szenvedő tanárok” című sorozatába, amelynek keretében kedden egy olyan tanárnő mesélte el történetét, aki korábban tanított, de miután elbocsátották, nem tudott elszakadni volt tanítványaitól, ezért most ugyanott takarítónő.

Szerdán a felháborodott gyógypedagógusokon volt a sor, akik érthetetlennek tartják, hogy azért vesztették el állásukat, mert nem volt meg az ötéves – 1825 napos kötelező – gyakorlatuk, miközben az állam inkább kétszáz képzetlen pedagógusra bízott fogyatékos gyermekeket. A négyéves szakmai gyakorlattal rendelkező Sofia Barcelos három éve saját továbbképzésére fordította munkanélküli segélyét, és mivel ellentmond egymásnak a helyi és az országos szabályozás, továbbra sem jut álláshoz, akárcsak hasonló cipőben járó kollégáinak 95 százaléka.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.