A Napút százszor

Minden ellenkező híresztelés ellenére nem január 29-én, hanem február 12-én, csütörtökön este fél hatkor kezdődik a Napút százszor című ünnepi rendezvény a Petőfi Irodalmi Múzeum Lotz-termében. Szondi György költő, főszerkesztő mutatja be a tízéves Napút című folyóirat századik számát. Érdemes néhány szót szólni erről a különleges folyóiratról.

2009. 01. 28. 12:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A várbeli Magyar Kultúra Alapítvány székházában, két parányi, könyvektől otthonosan zsúfolt szobában található a Napút évente tízszer megjelenő irodalmi, kulturális, ismeretterjesztő folyóirat szerkesztősége és a Napkút könyvkiadó. Mindkettőnek voltaképp a tulajdonosa és főszerkesztője Szondi György műfordító, irodalomtörténész, költő. A főszerkesztő nyelvész kandidátusként folyamatosan írja a bolgár irodalom történetét, és mintegy tízezer oldalnyi prózát és tizenhatezer verssort – háromszáznál több szerzőtől – fordított bolgárról magyarra. Egy magyar és két bolgár nyelvű verseskötete van.

Szondi György a Napút alapítási éve óta Szófiában dolgozik: öt évig a Szófiai Magyar Kulturális Intézet igazgatója, 2004 őszétől a magyar szak vendégdocense, az év javarészében távolról irányítja minicsapata tevékenységét. A lap olyan tágasságot szeretne befogni a Nap útjának íve alatt, amelyben a kultúra különböző területei, az irodalom, a képzőművészet és a tudomány is szinte azonos szerepet tölt be. A lap hasábjain együtt publikálnak különböző táborokhoz tartozó írók, ami ritka a mai folyóirat-palettán.

Szondi György úgy érzi, hogy az évenkénti tíz számból nem engedhet. Magának fogadalmat tett. Szintén egyedülálló, hogy a folyóirat minden száma tematikus. Nagyon híresek a Napút év végi almanachjai, amelyekben olyan jeles magyar művészek, tudósok, élsportolók, közéleti emberek írásos vallomásai sorjáznak, akik a következő évben töltik be a hetvenedik életévüket; alkalmanként hetvenen-kilencvenen szerepelnek így együtt, s kerekedik szép nemzedéki tabló. Immár lassan hét esztendeje gondozzák a Szondi György irányította műhelyben a Napkút Kiadó egyedi és sorozatkönyveit: a lap mögött a Cédrus Művészeti Alapítvány áll, pénzben szegényen. Szondi György igazgatói évei során félretett jövedelméből és szenvedélyből készíti a lapszámokat, s igazgatja a könyvkiadói tevékenységet; sem önkormányzat, sem egyéb szervezet rendszeresen nem támogatja őket.

A Káva Téka a Napút vegyes műfajú melléklete, a folyóiraton belüli rendszeres füzetsorozat. Ezt azóta adják ki, amióta szinte pénztelenek. Azóta emelték fel jelentősen, ívekkel az oldalszámot is, amióta nem kapnak szépirodalmi támogatást. Ezt nevezi Szondi György a nincstelenség fényűzésének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.