A rákok királya és a főzés nagymesterei + Képek

Egy izgalmas és mulatságos, a rendezője által gasztronómiai thrillernek titulált dokumentumfilm bemutatója finom falatok habzsolásával végződött. A csirke, a hal és a királyrák című spanyol film csütörtök esti hazai premierjének közönsége a Budapest Film Toldi mozijából átvonulva a Gerbeaud-ba megkóstolhatta a filmben szereplő különlegességek hasonmásait.

2009. 01. 16. 12:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megkóstolhattuk, milyen íze van a rákok királyának, a királyráknak, s találkozhattunk a vendéglős szakma hazai legjobbjaival. A Gerbeaud-ban a Dining Guide nevű gasztronómiai szervezet kiosztotta az év legjobb vendéglőseinek járó okleveleket. A nagydíjat maga a film főszereplője, Jesús Alagro, Spanyolország leghíresebb szakácsa nyújtotta át Bíró Lajosnak, a Bock Bisztró igazgatójának.

Nem véletlenül nevezi gasztronómiai thrillernek José Luis Lopez-Linares rendező A csirke, a hal és a királyrák című, lendületes dokumentumfilmjét, amely a Bocuse d’Or nevű lyoni nemzetközi szakácsverseny drámai, groteszk, komikus és fölemelő pillanatait rögzíti. Ínyenc falatokról készült alkotással szembesült a közönség csütörtökön este a Toldi moziban, és személyesen is találkozhatott az izgalmas és mulatságos mű főszereplőjével, Jesús Almagro spanyol mesterszakáccsal. Almagro neve fogalomnak számít a gasztronómiában, így a bemutató nyüzsgött a hazai és a nemzetközi vendéglős szakma prominenseitől.


A vastaps, ami a film befejezése után fölcsattant, ironikusan szólva jelezte, hogy nem a magyar filmrendezők vannak többségben, az ő köreikben nem nagyon szokás ekkora lelkesedést tanúsítani a többiek munkái iránt. A filmes közönség ebben az esetben mégis szép számban képviseltette magát, s azért is fogadta az ínyencségnek járó nagy érdeklődéssel a művet, mert a rendezője, José Luis Lopez-Linares a spanyol rendezőcsászár, Carlos Saura operatőreként vált híressé. E filmben immár rendezőként Teo Delgadót kérte föl operatőrnek.

A film nem csak azért érdekes, mert információkat közöl a vendéglős szakmáról, a gasztronómiáról, a szakácsok lelkivilágáról, bár ebben a tekintetben is remekel az alkotógárda. Megtudhatjuk belőle, hogy egy legendás mesterszakács, Paul Bocuse 1987-ben alapította a Lyonban azóta kétévente megrendezett szakácsversenyt, amelyet a séfek olimpiájának neveznek. Ilyenkor Lyonban két napon át huszonnégy mesterszakács versenyez a Bocuse d’Or-nagydíjért. José Luis Lopez-Linares filmje a 2007-es séfolimpia előzményeit és magát a versenyt örökíti meg a spanyol mesterszakács, Jesús Almagro nézőpontjából. És látunk festőien fényképezett panorámákat például Norvágiáról, s látjuk, hogyan halásszák ki a vízből a háló mesterei a norvég laposhalat, hogyan ejtik foglyul a norvég királyrákot. A franciák specialitása, a bresse-i csirke is a saját hazájában látható. Mind a halászok, mind a tyúkászok egyöntetűen megállapítják: akkor finom az állat húsa, ha életében derűs közérzete volt, természetes körülmények között élhetett.

Kicsit cinikusan szólva haláluk után nekünk is derűs pillanatokat és jó közérzetet biztosítanak a kivégzett jószágok. De amikor eszünkbe jut, milyen iszonyú körülmények között, állatkínzásnak is beillő módon működtek például a hazai szocialista csirkegyárak, igazat adunk a gondozóknak.


A hétköznapi néző számára is izgalmas, ahogy a film átélhetővé teszi egy sorsdöntő vetélkedő pillanatait. Jesús Almagro a szakma legjobbjai közé tartozik, már a felkészülés során drámai küzdelmet folytat az idővel és a konzervatív verseny behatárolt lehetőségeivel, hiszen fantáziáját és ízlését csupán megadott alapanyagokból, a híres bresse-i csirkéből, a norvég laposhalból és a norvég óriás királyrákból készített ételkülönlegességeken teheti próbára. Idegtépő, már-már sziszifuszi küzdelmet folytat egy olyan versenyen, amelyen szinte nyilvánvaló, hogy csak a hazai, a francia mesterszakács nyerhet. A tét hatalmas, a győztes részese lehet egy nemzetközi láncolatnak. Egész spanyolhon neki szurkol, s a film teljesen arra a hatásmechanizmusra épít, mintegy azt sugallja, hogy a rokonszenves spanyol mégis, csak azért is győzni fog. Ehhez képest thrillerformán sokkoló a végeredmény: a Bocuse d’Or ezúttal is a franciáké. A mű a véletlen szerepének és a kontraszelekciónak is példázata, amely még a legkülönbek versenyében is sorsdöntő lehet.

Ám a befejezés befejezése Hemingwayt idéző: az ember nem arra született, hogy legyőzzék. Jesús mégis ünnepel, hiszen az általa megszerzett kilencedik helyezés az addigi legjobb spanyol trófeának számít. Mulatságos, hogy a győztes otthonában, immár kuktaként, édesanyja főztjéhez asszisztál. Számunkra szomorúan tanulságos, hogy a franciák mennyire tisztelik saját nemzeti szimbólumaikat, irigylésre méltó, hogy Bresse lakói mekkora szeretettel és nemzeti büszkeséggel mutogatják a bresse-i csirke szobrát a turistáknak.

(A csirke, a hal és a királyrák, spanyol dokumentumfilm, 86 perc, 2008. Rendező: José Luis Lopez-Limares, forgatókönyvíró: José Luis Lopez-Limares és Antonio Saura, operatőr: Teo Delgado, producer: Antonio Saura és José Luis Lopez-Limares, forgalmazó: Budapest Film.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.