A kolumbiai kartellek új útvonalakat találtak

A katalán El Periódico a világ kábítószerek elleni küzdeleméről számolt be. A Perui La República és az El Comercio a kedden kezdődött kétnapos orvossztrájkról írt. Az argentin Clarín az állami alkalmazásban álló tanárok nem mindennapi sikerét közölte. A katalán La Vanguardia és a spanyol El País a vasárnapi baszkföldi választások óriási tétjét taglalta.

2009. 02. 24. 16:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

elperiodico.com – Spanyolország

A katalán baloldali napilap hétfőn újabb összefoglalót készített Spanyolország megváltozott szerepéről a kábítószer-kereskedelemben az ENSZ Kábítószer- és Bűnözésellenes Ügynökségének (ONUDD) jelentése alapján. Eszerint a nagyobbik félszigetország ma már a hasis és a kokain európai lerakó- illetve elosztóhelye, és már nemcsak itt lép be Európába a kokain és a hasis, hanem évek óta „tőzsdének” is használják az országot. Itt tárolják a latin-amerikai kartellek kokainját, ráadásul az összes európai, elsősorban az olasz maffiák itt tárgyalnak eladásáról.

Annak ellenére, hogy Spanyolországban a rendőrség fokozott erőfeszítéssel küzd a kábítószer-kereskedelem ellen, még mindig itt kobozzák el az EU területén lefoglalt összes kábítószer 41 százalékát. A Drogjelentés újdonsága, hogy a kolumbiai kartellek új útvonalakat találtak a kábítószerek terjesztésére: a két új ország Románia és Bulgária. A Kábítószereket Ellenőrző Nemzetközi Tanács (JIFE) szerint az európai kokainfogyasztás 30 százaléka Ghanán, Libérián, Malin, Nigérián, Szenegálon és Sierra Leonáén keresztül érkezett Európába. A kartellek másik útvonala Dél-Amerikából, főleg Brazíliából indul kereskedőhajók konténereiben Kelet-Európa felé. Sokszor nem létező fakitermelő cégek leple alatt szállítják a kokaint, és amint Bulgáriában vagy Romániában van, kamionokon keresztül juttatják el Spanyolországba, mert kihasználják a két ország közötti nagy személyforgalmat. Továbbra is Marokkóból érkezik a legtöbb hasis, amelyből 2007-ben is spanyol területen foglalták le a legtöbbet az egész világon.

elcomercio.com.pe, larepublica.com.pe – Peru

A konzervatív El Comercio és a baloldali La República a perui orvosok kedden kezdődött kétnapos sztrájkjával foglalkozik, amelyet az egész ország közegészségügyi intézményeiben meghirdettek. A tavalyi olajbotrányt követő kormányváltás után az orvosok adtak időt az új miniszterelnöknek, de mivel hétfőn se jutottak eredményre a Yehuda Simonnal folytatott tárgyaláson – többek között a béremelés ügyében –, Julio Vargas, az orvosi szakszervezet (FMP) vezetője újra a munkabeszüntetés mellett döntött. Az egészségügyi minisztérium viszont tagadja, hogy nem tartották volna be az orvosokkal kötött megállapodás több pontját.

clarin.com.ar – Argentína

A magát függetlennek tartó napilap internetes változata közölte, hogy a tanárok öt szakszervezete újabb béremelést ért el, és a 2003 óta évente részben az inflációhoz igazított korrekció mértéke már 290 százalék, vagyis jobban nőtt, mint a GDP, a dollár árfolyama vagy az infláció. A mindkét fél elégedettségével záruló tárgyalás eredménye, hogy az ország egyetlen állami intézményében dolgozó tanár sem kaphat kevesebb bért 1490 pezónál.

lavanguardia.es, elpais.es – Spanyolország

A spanyol nyelven megjelenő katalán napilap még vasárnap foglalkozott a március elsején tartandó baszkföldi tartományi választási kampány egyik kiemelt eseményével. Artur Mas, a katalán (mérsékelt nacionalista) kereszténydemokrata-liberális (CiU) pártkoalíció vezetője részt vett a mérsékelt baszk nacionalista párti (PNV) tartományelnök, Juan José Ibarretxe nagygyűlésén, a bizkaiai Getxóban. Mas támogatja ugyan a baszk mérsékelt nacionalistákat, de saját pártja példájára intette az újraválasztására készülő Ibarretxét, mivel 2003-ban hiába pártja kapta a legtöbb szavazatot, egyedül nem tudott, és nem is akart kormányt alakítani. A baszk pártelnök, Ínigo Urkullu pedig felszólította szavazóikat, hogy legyenek résen, mert a helyi néppárt (PP) és a szocialisták (PSE) is ugrásra készek, hogy a nekik megfelelő eredmény esetén koalíciójuk korlátozza a baszk önkormányzatot. A spanyol napilap, az El País azt idézte a hétfői újabb ETA-merényletet elítélő Ibarretxétől, hogy a választóknak arról kell dönteniük vasárnap, hol döntenek Baszkföld sorsáról: helyben, vagy 500 kilométerrel odébb, Madridban.

dn.sapo.pt – Portugália

Mário Soares, a kétszeres volt szocialista állam- és kormányfő cikkében többek között amiatt aggódott, hogy Portugáliában megingott a demokrácia egyik pillére, az igazságszolgáltatás függetlensége. Nemcsak lassúsága miatt kárhoztatta, hanem elgondolkodtatónak tartja azt a tényt is – valószínűleg a Freeport-botrányra célozva –, hogy nem tudni honnan, hogyan és miért, de egyre gyakrabban szivárognak ki információk az egyes eljárásokról. Ez pedig oda vezetett, hogy mára már bohózattá fajult az igazságszolgáltatást övező elvileg kötelező titoktartás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.