Eső után köpönyeg? Elnézést kértek a bankvezérek a csődökért

Elnézést kértek kedden a brit bankválság által legsúlyosabban érintett pénzintézetek volt vezetői a bankjaik bukásához vezető hibákért. A brit parlament alsóházának pénzügyi bizottsága a Royal Bank of Scotland (RBS) és a Halifax Bank of Scotland (HBOS) leköszönt egykori vezetőit hallgatta meg a bankválság hátteréről.Sarlatán kormány, félrekezelt krízishelyzet 

MNO
2009. 02. 10. 13:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lord Stevenson, a jelzálogkölcsönzésre szakosodott HBOS vezérigazgatója a bizottság előtt kijelentette: „fenntartások nélkül” bocsánatot kér a történtekért. Stevenson elismerte: kollégái és a bank részvényesei is „rengeteg pénzt” vesztettek, és „egyes időszakokban” a bank ügyfelei is „komoly bizonytalanságot” élhettek át. Sir Tom McKillop, a Royal Bank of Scotland volt elnöke a meghallgatáson kijelentette: ő már tavaly novemberben elnézést kért, de ezt kész „minden további nélkül” megismételni a bizottság előtt. A két bank tavaly elvesztette piaci tőkeértékének több mint 90 százalékát, és a brit kormánynak példátlan méretű – járulékos elemeivel együtt összesen 500 milliárd font elvi értékű – bankmentő intézkedési csomagot kellett életbe léptetnie, nehogy a pánik az egész brit bankrendszert összedöntse.

Mervyn King, a Bank of England – a brit jegybank – kormányzója néhány hete, vezető brit üzletemberek előtt tartott drámai hangvételű előadásában kijelentette: a brit bankrendszer az I. világháború kezdete óta nem volt olyan közel az összeomláshoz, mint tavaly ősszel, az amerikai Lehman Brothers befektetési bankóriás bukását követő piaci pánik idején.

A megingás főleg a nagy jelzálogkölcsönző intézetek körében volt súlyos mértékű, ezek a szakosított bankok ugyanis hagyományosan nem elsősorban a náluk elhelyezett lakossági megtakarításokból, hanem a bankközi – nagybani – likviditáspiacról finanszírozzák napi működésüket. Ez a piac azonban a fejlett ipari térséget alapjaiban megrázó – majd a felzárkózó piacokra is átterjedő – pánik során gyakorlatilag elapadt, súlyos zavarokat okozva a mind szűkösebbé váló hitelforrásokkal küszködő reálgazdaság működésében is. A Royal Bank of Scotland a neki nyújtott költségvetési tőkepótlás nyomán jelenleg 68 százalékos állami tulajdonban van. Az HBOS-t időközben felvásárolta egy másik nagybank, a Lloyds TSB, de ez az egyesült pénzintézet is költségvetési segítségre szorult, és meghaladja a 40 százalékot a csoportban szerzett állami részesedés.

A keddi meghallgatáson a két legsúlyosabban kivéreztetett brit nagybank volt vezetőit elsősorban arról faggatták, hogy üzleti és akvizíciós politikájuk mennyiben járulhatott hozzá a rájuk bízott pénzintézetek bukásához. A képviselők mindenekelőtt a Royal Bank of Scotland által 2007-ben felvásárolt holland ABN Amro ügyét firtatták. Az RBS – felvásárlási konzorcium élén – összesen 70 milliárd eurót költött a holland bank megszerzésére. Sir Tom McKillop, a Royal Bank of Scotland volt elnöke a keddi londoni parlamenti meghallgatáson elismerte, hogy „súlyos hiba volt” belemenni ebbe az ügyletbe. Arra a kérdésre, hogy mennyire tartja eltúlzottnak a vételárat, Sir McKillop úgy fogalmazott: nem tud arányokat megállapítani, mert az ABN Amro megvásárlására fordított „minden egyes penny” kifizetése tévedés volt.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.