Megbomlott viszonyok – Dávid Ibolya fordított damaszkuszi úton

Zseniális döntés vagy politikai öngyilkosság? – teszik fel sokan a kérdést annak kapcsán, hogy az MDF Bokros Lajos egykori szocialista pénzügyminisztert jelöli a párt EP-listájának élére. Bokros kétségkívül jól csengő név bizonyos körökben; „az ördög maga” – vélik róla megint mások. Az biztos, pénzügyminisztersége idején éppen az MDF – Dávid Ibolya is – volt az egyik legnagyobb ellensége a bokrosi „reformoknak”.• Hatalmi harcok az MDF-ben – Olajos háta mögött döntöttek

MNO
2009. 02. 26. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Bokros Lajos régóta dolgozik az MDF-nek! (...) Nagyon sokat köszönhetünk neki!” – jelentette ki az egyik kereskedelmi televízióban egy MDF-es politikus. „Valami az elnök asszonyban megbomlott. Annyira képtelen az ötlet, hogy azt gondoltam, ezt biztos álmodom” – ezt már egy másik, szintén fórumos képviselő mondta a közrádióban.

Dávid Ibolya viszont „zseniális ötletnek” nevezte Bokros indítását, mert mint mondta: „...ma az a legfontosabb kérdés, hogyan kerülheti el Magyarország a pénzügyi és a gazdasági összeomlást. S Bokros Lajos az egyedüli, aki az elmúlt húsz évben komoly tapasztalatokat szerzett e téren.” (Arra az egyszerű kérdésre, hogy tudniillik akkor miért akarják Brüsszelbe küldeni ezt a „zseniális” embert, aki egyedül képes lenne megküzdeni a Magyarországot fenyegető válsággal, még egyetlen MDF-es politikus sem adott kielégítő választ.)

Természetesen sokan kérdezgették Dávidot, vajon mi az oka ennek a pálfordulásnak? Hisz a Bokros-csomag idején az MDF még tüntetést is szervezett a pénzügyminiszter eltávolításáért... A pártelnök asszony azonban azzal védekezik: annak idején „úgy ítéltük meg, hogy a gazdaság élénkítésével egyetértünk. De nem akartuk, hogy a szociális támogatások terhére tegye ezt meg Bokros Lajos.” Dávid Bokros kedvéért még a szerecsenmosdatást is vállalja: Bokros „az akkori kormányban azt vállalta, hogy egy nehéz időszakban a gazdaságélénkítéshez szükséges feltételeket megtalálja” – jelentette ki, megvédve a Horn-kormány pénzügyminiszterét attól a vádtól is, hogy szocialista lenne/lett volna: „Bokros Lajos nem volt MSZP-tag minisztersége ideje alatt sem, és most sem az.”

Lehet, Dávid Ibolya emlékezete így őrizte meg ezt az időszakot, a tények azonban mást mondanak. A „zseniális” közgazdász intézkedéseit alkotmányellenesnek, károsnak, alakilag és formailag is hiányosnak kiáltották ki MDF-es politikusok, s követelték Bokros lemondását. A pártelnök asszony még 2005-ben is azért tartotta elfogadhatatlannak az akkori Gyurcsány-kormány intézkedéseit, mert azok szerinte az egykori Bokros-csomagra hajaztak.

Íme néhány idézet arról, mit gondolt Dávid Ibolya és az MDF Bokros Lajosról és csomagjáról:

Dávid Ibolya: Tisztelettel kérem képviselőtársaimat, hogy e csomagot – amely alaki, formai, érdemi és egyéb hiányosságai miatt csak a nevében viseli a stabilizációs programot – ne támogassák, és ne fogadják el ezt a csomagot. Köszönöm szépen. (Országgyűlés, 1995. május 9.)

Dávid Ibolya: (...) Ezt követően indult meg az a szerecsenmosdatás, amely a rosszul benyújtott és a rossz törvénycsomaggal kapcsolatban utóbb született indokolások sorozatát eredményezte a Ház előtt. (Országgyűlés, 1995. május 16.)

Az MDF alkotmányellenesnek tartja a Bokros-csomagot (Népszabadság, 1995. június 2.)
Az MDF képviselőcsoportja Göncz Árpád köztársasági elnökhöz fordult, hogy ne írja alá a parlament által elfogadott Bokros-csomagot, hanem küldje el az Alkotmánybírósághoz felülvizsgálat céljából ­ – hangzott el a párt tegnapi sajtótájékoztatóján. Kónya Imre frakcióvezető-helyettes, az MDF újonnan választott elnökségi tagja kijelentette: a Bokros-csomag az ország társadalmi, politikai stabilitását ássa alá. Hozzátette: a hatályos alkotmányt a mindenkori kormánynak kötelessége figyelembe venni, az határozza meg a törvényhozás korlátait. Kónya szerint a csomag alkotmányellenes pontjai közül különös fontosságú a szociális ellátórendszer átalakítására vonatkozó rész. Azokat a szülőket hozzák így nehéz helyzetbe, akik az állam szociális támogatásaira alapozva döntöttek korábban a családalapítás mellett. A frakcióvezető-helyettes úgy véli, a már megszerzett jogaikat nem lehet visszavenni.

MDF: Bokrosnak mennie kell (Népszabadság, 1995. július 7.)
Az MDF kifogásolja, ha a kormány saját hatáskörében, a parlament megkérdezése nélkül kíván újabb megszigorító intézkedéseket hozni ­ – hangzott el a párt csütörtöki sajtótájékoztatóján. Az MDF elnöksége nagy elégedettséggel nyugtázta az Alkotmánybíróság döntéseit, amelyek hatályon kívül helyezték a Bokros-csomag megszigorító intézkedéseit. Józsa Fábián hangoztatta: „Az ég is összeszakad, ha Bokros Lajos nem vonja le a szükséges konzekvenciákat, vagy ha Horn Gyula miniszterelnök nem meneszti bukott miniszterét.”

MDF-közlemény (2004. február 05.)
„Az MDF tiltakozik az ellen, hogy a Bokros-csomag mintájára állapítsák meg a gyermekgondozási díjat, a családi pótlékot, a gyermeknevelési segélyt, és megvonják a gyermekes családoktól a családi adókedvezményt – mondta a politikus, hozzátéve, hogy ez a politika egyértelműen „nemzet- és családellenes”.

Dávid Ibolya: „Az 1998-as választás első fordulóját a tetőző Tocsik-botrány és a Bokros-csomag káros mellékhatásai ellenére megnyerte az MSZP.” (Heti Válasz, 2005. február 10.)

Újabb Bokros-csomag készül? Az MDF tiltakozik a családokat érintő tervezett támadások ellen (MDF-közlemény, 2005. május 5.) Gyurcsány Ferenc miniszterelnök minden bizonnyal fordítva ült a lóra, mert a családpolitikát összekeveri a szegénypolitikával – áll az MDF közleményében. A szociális érzékenységére hivatkozó szocialista kormány, könnyebb hétköznapokat hirdetve, visszacsempészi a Bokros-csomag egyes, már megbukott elemeit. (…) Ami most a családpolitikában készül, az a Bokros-csomagra emlékeztet. A kormány a szociális demagógia mögé rejtőzködve kívánja ellehetetleníteni a családok százezreit, jó lenne ezt elfelejteni.

Minden bizonnyal találhatnánk még a világhálón ehhez hasonló idézeteket, amelyek még érthetetlenebbé tennék az MDF döntését. Mondjuk, ha valaki az MDF honlapján keresgélne ilyeneket, inkább ne tegye. A Bokros névre kiadott 62 találat legalább fele már nem működő linkre mutat. Többek között elérhetetlenek azok a beszédek is, amelyeket az MDF-es politikusok a Bokros-csomag időszakában a Parlamentben mondtak el. De hiába: a múltat ma már végképp eltörölni szinte lehetetlen. Egy párt jövőjét annál inkább könnyű.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.