„Bokros Lajos régóta dolgozik az MDF-nek! (...) Nagyon sokat köszönhetünk neki!” – jelentette ki az egyik kereskedelmi televízióban egy MDF-es politikus. „Valami az elnök asszonyban megbomlott. Annyira képtelen az ötlet, hogy azt gondoltam, ezt biztos álmodom” – ezt már egy másik, szintén fórumos képviselő mondta a közrádióban.
Dávid Ibolya viszont „zseniális ötletnek” nevezte Bokros indítását, mert mint mondta: „...ma az a legfontosabb kérdés, hogyan kerülheti el Magyarország a pénzügyi és a gazdasági összeomlást. S Bokros Lajos az egyedüli, aki az elmúlt húsz évben komoly tapasztalatokat szerzett e téren.” (Arra az egyszerű kérdésre, hogy tudniillik akkor miért akarják Brüsszelbe küldeni ezt a „zseniális” embert, aki egyedül képes lenne megküzdeni a Magyarországot fenyegető válsággal, még egyetlen MDF-es politikus sem adott kielégítő választ.)
Természetesen sokan kérdezgették Dávidot, vajon mi az oka ennek a pálfordulásnak? Hisz a Bokros-csomag idején az MDF még tüntetést is szervezett a pénzügyminiszter eltávolításáért... A pártelnök asszony azonban azzal védekezik: annak idején „úgy ítéltük meg, hogy a gazdaság élénkítésével egyetértünk. De nem akartuk, hogy a szociális támogatások terhére tegye ezt meg Bokros Lajos.” Dávid Bokros kedvéért még a szerecsenmosdatást is vállalja: Bokros „az akkori kormányban azt vállalta, hogy egy nehéz időszakban a gazdaságélénkítéshez szükséges feltételeket megtalálja” – jelentette ki, megvédve a Horn-kormány pénzügyminiszterét attól a vádtól is, hogy szocialista lenne/lett volna: „Bokros Lajos nem volt MSZP-tag minisztersége ideje alatt sem, és most sem az.”
Lehet, Dávid Ibolya emlékezete így őrizte meg ezt az időszakot, a tények azonban mást mondanak. A „zseniális” közgazdász intézkedéseit alkotmányellenesnek, károsnak, alakilag és formailag is hiányosnak kiáltották ki MDF-es politikusok, s követelték Bokros lemondását. A pártelnök asszony még 2005-ben is azért tartotta elfogadhatatlannak az akkori Gyurcsány-kormány intézkedéseit, mert azok szerinte az egykori Bokros-csomagra hajaztak.
Íme néhány idézet arról, mit gondolt Dávid Ibolya és az MDF Bokros Lajosról és csomagjáról:
Dávid Ibolya: Tisztelettel kérem képviselőtársaimat, hogy e csomagot – amely alaki, formai, érdemi és egyéb hiányosságai miatt csak a nevében viseli a stabilizációs programot – ne támogassák, és ne fogadják el ezt a csomagot. Köszönöm szépen. (Országgyűlés, 1995. május 9.)
Dávid Ibolya: (...) Ezt követően indult meg az a szerecsenmosdatás, amely a rosszul benyújtott és a rossz törvénycsomaggal kapcsolatban utóbb született indokolások sorozatát eredményezte a Ház előtt. (Országgyűlés, 1995. május 16.)
Az MDF alkotmányellenesnek tartja a Bokros-csomagot (Népszabadság, 1995. június 2.)
Az MDF képviselőcsoportja Göncz Árpád köztársasági elnökhöz fordult, hogy ne írja alá a parlament által elfogadott Bokros-csomagot, hanem küldje el az Alkotmánybírósághoz felülvizsgálat céljából – hangzott el a párt tegnapi sajtótájékoztatóján. Kónya Imre frakcióvezető-helyettes, az MDF újonnan választott elnökségi tagja kijelentette: a Bokros-csomag az ország társadalmi, politikai stabilitását ássa alá. Hozzátette: a hatályos alkotmányt a mindenkori kormánynak kötelessége figyelembe venni, az határozza meg a törvényhozás korlátait. Kónya szerint a csomag alkotmányellenes pontjai közül különös fontosságú a szociális ellátórendszer átalakítására vonatkozó rész. Azokat a szülőket hozzák így nehéz helyzetbe, akik az állam szociális támogatásaira alapozva döntöttek korábban a családalapítás mellett. A frakcióvezető-helyettes úgy véli, a már megszerzett jogaikat nem lehet visszavenni.
MDF: Bokrosnak mennie kell (Népszabadság, 1995. július 7.)
Az MDF kifogásolja, ha a kormány saját hatáskörében, a parlament megkérdezése nélkül kíván újabb megszigorító intézkedéseket hozni – hangzott el a párt csütörtöki sajtótájékoztatóján. Az MDF elnöksége nagy elégedettséggel nyugtázta az Alkotmánybíróság döntéseit, amelyek hatályon kívül helyezték a Bokros-csomag megszigorító intézkedéseit. Józsa Fábián hangoztatta: „Az ég is összeszakad, ha Bokros Lajos nem vonja le a szükséges konzekvenciákat, vagy ha Horn Gyula miniszterelnök nem meneszti bukott miniszterét.”
MDF-közlemény (2004. február 05.)
„Az MDF tiltakozik az ellen, hogy a Bokros-csomag mintájára állapítsák meg a gyermekgondozási díjat, a családi pótlékot, a gyermeknevelési segélyt, és megvonják a gyermekes családoktól a családi adókedvezményt – mondta a politikus, hozzátéve, hogy ez a politika egyértelműen „nemzet- és családellenes”.
Dávid Ibolya: „Az 1998-as választás első fordulóját a tetőző Tocsik-botrány és a Bokros-csomag káros mellékhatásai ellenére megnyerte az MSZP.” (Heti Válasz, 2005. február 10.)
Újabb Bokros-csomag készül? Az MDF tiltakozik a családokat érintő tervezett támadások ellen (MDF-közlemény, 2005. május 5.) Gyurcsány Ferenc miniszterelnök minden bizonnyal fordítva ült a lóra, mert a családpolitikát összekeveri a szegénypolitikával – áll az MDF közleményében. A szociális érzékenységére hivatkozó szocialista kormány, könnyebb hétköznapokat hirdetve, visszacsempészi a Bokros-csomag egyes, már megbukott elemeit. (…) Ami most a családpolitikában készül, az a Bokros-csomagra emlékeztet. A kormány a szociális demagógia mögé rejtőzködve kívánja ellehetetleníteni a családok százezreit, jó lenne ezt elfelejteni.
Minden bizonnyal találhatnánk még a világhálón ehhez hasonló idézeteket, amelyek még érthetetlenebbé tennék az MDF döntését. Mondjuk, ha valaki az MDF honlapján keresgélne ilyeneket, inkább ne tegye. A Bokros névre kiadott 62 találat legalább fele már nem működő linkre mutat. Többek között elérhetetlenek azok a beszédek is, amelyeket az MDF-es politikusok a Bokros-csomag időszakában a Parlamentben mondtak el. De hiába: a múltat ma már végképp eltörölni szinte lehetetlen. Egy párt jövőjét annál inkább könnyű.
![](https://zoe-static.mediaworks.hu/vol1/images/18220206_auto_resized.jpg)
Megújult a Bajcsy-Zsilinszky Kórház kardiológiai osztálya