További nyugdíjkurtítást vár el a kormánytól Brüsszel?

A kiadások mérséklésének folytatására sürgette az Európai Bizottság szerdán Magyarországot, elsősorban további szerkezeti reformok révén. Az Európai Unió brüsszeli végrehajtó testülete tizenhét tagállam stabilitási vagy konvergenciaprogramját értékelte.

MNO
2009. 02. 18. 12:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország esetében megállapította: „látványos előrelépést” tett annak érdekében, hogy államháztartását szilárdabb alapokra helyezze. Hozzátette, hogy folytatni kell az erőfeszítéseket a befektetői bizalom visszanyerésére. Joaquín Almunia pénzügyi biztos az értékeléseket ismertető sajtótájékoztatón azt is elmondta, hogy a bizottság megítélése szerint Magyarország tartja magát azokhoz a feltételekhez, amelyek a Nemzetközi Valutaalappal és az unióval a 6,5 milliárd eurós keretű nemzetközi pénzügyi támogatásról kötött megállapodásban szerepelnek. Az államháztartás hosszú távú fenntarthatóságának érdekében a bizottság szerint további lépéseket kell tenni, mindenekelőtt folytatni kell a nyugdíjrendszer reformját is hazánkban.

A bizottság friss adatai megerősítik, hogy a decemberben beadott konvergenciaprogram és az uniós előrejelzések helyenként eltérnek. A gazdaság csökkenését például a magyar program 0,9, Brüsszel 1,6 százalékosra várja idén, jövőre 1,6, illetve 1,0 százalékos növekedéssel számol. Az inflációt Brüsszel alacsonyabbra teszi (idén 2,8 százalék, a konvergenciaprogramban szereplő 4,5 százalékkal szemben), az államháztartási deficitet viszont magasabbra, de még mindig a 3 százalékos határ alá. A hiánnyal kapcsolatban egyébként Brüsszel azt javasolja az uniós pénzügyminisztereknek, hogy sürgessék Magyarországot mindazon intézkedések megtételére, amelyek szükségesek a 3 százalék alatt tartáshoz. Ugyancsak fontosnak tartják Almuniáék, hogy a belső államadósság mértéke is mutasson csökkenő tendenciát az uniós szinten kívánatosnak tartott, a bruttó össztermékhez képest 60 százalékos határ felé.

Az értékelés arra is kitér, hogy a kormány a múlt hét végén pótlólagos intézkedéscsomagot fogadott el a hiány csökkentésének érdekében, ennek hatása a GDP-hez képest 0,7 százalék lehet. Brüsszel megállapította, hogy az ország a magas külső és belső adósság miatt továbbra is érzi a nemzetközi pénzügyi válság hatásait. Az államháztartás egyensúlyának fenntarthatósága az értékelés szerint a szerkezeti reformok – nemrégiben be is jelentett – folytatásán múlik, mert az segít a hosszú távú növekedésben, a deficitcélok teljesítésében, illetve az ország sérülékenységének csökkentésében.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.