8387,3 milliárd forintra nőtt a háztartások összes hitelállománya

Februárban a lakáshitelek átlagos teljes hiteldíj mutatói (THM) emelkedtek januárhoz képest – közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kedden. Mindeközben csökkent a háztartások nettó hitelfelvétele. • A szociális bank felvásárolná a bedőlő hitelesek lakásait• IMF-hitelből segítené ki a kormány a bajba jutott devizahiteleseket? • A hazánk elleni bizalmatlanság levét isszák a devizahitelesek

MNO
2009. 03. 31. 7:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Februárban összességében csökkent a háztartások új lakáshitel-szerződéseinek értéke. A forint lakáshitelek iránti kereslet nem változott, a svájci frank és az euró alapú lakáshitelek új szerződéses állománya csökkent.

A szabad felhasználású jelzáloghiteleknél mindhárom megfigyelt pénznem esetén csökkent az új szerződések értéke, és nőttek a THM-ek. A forint és az euró alapú személyi hitelek új szerződéses állománya egyaránt körülbelül a januári szinten maradt, az euró alapú személyi hitelek átlagos THM-je csökkent – áll a jegybank közleményében.

Csökkent a háztartások nettó hitelfelvétele

A háztartások nettó hitelfelvétele februárban csökkent az előző hónaphoz képest, a forinthiteleknél minimális mértékű nettó hiteltörlesztés, a devizahiteleknél pedig – már több hónapja közel azonos összegben – nettó hitelfelvétel történt – közölte a Magyar Nemzeti Bank kedden. A háztartások összes hitelállománya 17,9 milliárd forinttal 8387,3 milliárd forintra nőtt. A változás a forinthitelek állományának 3,6 milliárd forintos csökkenéséből és a devizahitelek 21,5 milliárd forintos növekedéséből adódott. Ez utóbbi csaknem 60 százalékban átértékelődésből és egyéb változásból származott.

A háztartások nettó betételhelyezése az előző hónaphoz képest összességében kismértékben nőtt, ezen belül a nettó forintbetét-elhelyezés a januárival közel megegyező összegű volt, a nettó devizabetét-kivonás összege pedig valamelyest csökkent. A nem pénzügyi vállalatok nettó hiteltörlesztők maradtak februárban is. A nem pénzügyi vállalatok nettó betételhelyezése nőtt januárhoz képest, miután a forintbetéteknél növekvő nettó elhelyezés, devizában viszont a januári mértéket meghaladó nettó kivonás volt megfigyelhető. A háztartások szezonálisan igazított, árfolyamszűrt adatai szerint a devizában denominált nettó hitelfelvétel már negyedik hónapja közel azonos szinten stabilizálódott, februárban 38,3 milliárd forint volt.

A forintbetéteknél a szezonálisan igazított adatok 97,8 milliárd forint nettó elhelyezést mutattak. Devizában pedig a januárinál mintegy 12 milliárd forinttal alacsonyabb, 35,3 milliárd forint volt a nettó betétkivonás. A háztartások összes hitelállománya 17,9 milliárd forinttal nőtt, ami a forinthitelek állományának 3,6 milliárd forintos csökkenéséből és a devizahitelek 21,5 milliárd forintos növekedéséből adódott. Ez utóbbi csaknem 60 százalékban átértékelődésből és egyéb változásból származott. A forintbetétek állománya a hónap folyamán 47,2 milliárd forinttal nőtt. A devizabetétek 26 milliárd forinttal csökkentek, a 35,3 milliárd forint összegű betétkivonás, valamint az átértékelődésből és egyéb változásból származó 9,3 milliárd forint növekmény következtében. A februári szezonálisan igazított, árfolyamszűrt nem pénzügyi vállalati adatok szerint forintban – öthavi nettó hiteltörlesztést követően – csekély mértékű nettó hitelfelvétel mutatkozott. Devizában – megfordítva az előző hónapok irányzatát – 7,5 milliárd forintos nettó hiteltörlesztésre került sor.

A nem pénzügyi vállalati forintbetétek 14,2 milliárd forint nettó elhelyezést, a devizabetétek viszont a januárit is meghaladó összegű, 149,7 milliárd forint nettó kivonást mutattak. Az állományi adatok szerint csak a devizában felvett hitelek állománya nőtt 27 milliárd forinttal. Az állománynövekedést teljes mértékben az átértékelődés és egyéb változás okozta. A forinthitelek állománya 31,4 milliárd forinttal csökkent. A forintbetét-állomány 45,5 milliárd forinttal nőtt. A devizabetét-állomány lényegében nem változott, a tényleges nettó betétkivonás és az átértékelődésből és egyéb változásból származó növekmény kiegyenlítette egymást. A hitelintézetek külföldi kötelezettségei mérlegfőösszegük 34,94 százalékát tették ki.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.