Akik evangéliumi alapokon politizálnak

Semjén Zsolt, a Kereszténydemokrata Néppárt elnöke méltatja pénteken este hatkor az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Kereszténydemokrácia Magyarországon című másfél órás dokumentumfilmet.

2009. 03. 12. 13:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

E példaértékű alkotásból a politikai szempontból laikus néző előtt is feltárul egy világnézeti párt, egy világszemlélet története, s Magyarország elmúlt nyolcvan évének históriája is. Balogh László rendezői irányításával elhivatott kereszténydemokrata filmesek, újságírók – Bakos Katalin, Buzogány Mária, Csallóközi Zoltán, Haág Zalán, Hajdú Péter, Jenik Péter, Kenyeres Gyula, Pusztai Virág – munkájának köszönhetően készült el egy kristálytiszta, logikus, érthető, átélhető dokumentumalkotás. A Kereszténydemokrácia Magyarországon című filmet a csoport kegyeletből az egyik alkotó, a magyar televíziózás és rádiózás nagy öregje, az időközben elhunyt Juhász László posztumusz alkotásának is tekinti.

Világossá válik számunkra, hogy a harmincas években a Horthy-korszakban a szegények, az elnyomottak iránti valódi részvét és a szociális érzékenység nem a felforgató, külföldről irányított, az 1919-es vérvörös puccsban lelepleződött baloldal, hanem a kereszténydemokrácia, a KALOT és bizonyos értelemben a népi írók mozgalmának köszönhetően vált hazánkban meghatározóvá. Az evangélium, Jézus Krisztus igéje világosan kimondja a tízparancsolat fő üzenetét: „Szeresd a te Uradat, Istenedet (...) Szeresd felebarátodat, mint tenmagadat.” (Mk. 12:30-31.) Csak ezek az erkölcsi alapelvek és a belőlük egyenesen következő cselekedetek menthetik meg a magyarságot az 1935-től máig, olykor szünetelő, de az újkorra egészében is jellemző, első sorban morális válságtól – mondják el a filmben megszólaló nagy személyiségek: Barankovics István, Eszterhás Görgy, Varga László, Bálint Sándor, Eckhardt Sándor.

Ők a háború idején búvópatakszerűen, nyilasoktól betiltva, de életben tartották az evangéliumi humanizmus és a hazaszeretet mindennél fontosabb eszméjét. Ők voltak 1945 után a mágneses erőközpontjai a koalíciós kormánynak, amely 1945–1947-ig újjáépítette a romokból az országot. A Független Kisgazdapárt és a Demokratikus Néppárt nevet viselő kereszténydemokraták önfeláldozóan, az eszme jelképes hordozóiként léptek példaértékű koalícióra a kisgazdákkal, így sikerült 1947-ig, a csalással kierőszakolt, kékcédulás álgyőzelemig a demokratikus választásokon legyőzniük a Moszkvából távirányított sötét, diktatórikus kommunista pártot, melynek sátáni emblémaalakja volt Rákosi Mátyás, Sztálin legjobb tanítványa. S míg a kisgazdákat szalámizással, állandó elhatárolódásokra kényszerítve, majd a nyílt terror eszközeivel a kommunisták szétzilálták, a kereszténydemokrácia legjobbjai a magyar történelem talán legsötétebb ötvenes éveiben, majd az 1956 utáni képmutató puha diktatúrában is megőrizték az eszmét. A kereszténydemokrácia a rendszerváltozás után megélt dicsőséges és szomorú korszakokat, mi több, a megszűnés küszöbére is eljutott.

1994–1998-ig a KDNP hiteles képviselői, Varga László, Surján László, Semjén Zsolt a kereszténydemokrácia hagyományainak megfelelően megértették Orbán Viktornak, a Fidesz elnökének hívó szavát. Egy olyan országban, ahol a szocialistáknál szociális értelemben is érzékenyebb jobboldal van többségben, ám a választásokon mégis mindig a baloldal szerepel eredményesebben, a kis pártokban gondolkodó pártsovinizmus felér egy hazaárulással. A jobboldali koalíció ellen körömszakadtáig küzdő, a pártot így kis híján tönkretevő KDNP-s képviselők – Giczy György, Füzessy Tibor, Bartók Tivadar, kiknek nem túl áldásos, a céljaik szempontjából viszont eredményes – tevékenysége a frakció megszűnését, majd a párt átmeneti széthullását eredményezte.

Ez lett a sorsa – a történelemben immár ki tudja, hanyadszor – a Független Kisgazda Pártnak is. Ahogy Semjén Zsolt a filmben is összefoglalja: 1998–2002-ig a Fidesz-kormány Európa számára is példaadó módon valósította meg a kereszténydemokrata kormányzást. A nagy hajó a Fidesz, az evangéliumi, keresztény szellemű politizálás szimbolikus iránytűje pedig az ezt nevében is a vállaló KDNP.

A film kimondja: amikor egész Európában látszólagos válságban van a keresztény eszme, az Isten- és emberközpontú gondolkodás, hatalmas jelentősége van annak, hogy Magyarországon a Fidesz és a KDNP – most még ellenzékben, de reményeink szerint 2010-től kezdve kormányerőként – védelmezi a szociális igazságosságot és a hagyományos keresztény, nemzeti értékeket. Ezt jelképezi a film elején és végén a magyar Parlament képe, s Ferencz Éva archaikus Mária-éneke, aki Magyarország patrónájához, az Áldott Szűzhöz fohászkodik védelemért.

Kereszténydemokrácia Magyarországon – Balogh László, Juhász László (posztumusz) és mások dokumentumfilmje, 90 perc, Uránia Nemzet Filmszínház.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.