veja.com.br, folha.uol.com.br, correiobraziliense.com.br – Brazília
Csütörtökön több mérvadó brazil lap is beszámolt Hugo Chávez, venezuelai elnök döntéséről, miszerint hozzájárul, hogy baloldali brazil kollégája képviselje Venezuela érveit, amikor március 17-én Washingtonba látogat Barack Obama meghívására. Luiz Inácio Lula da Silva szerdán hívta föl telefonon Chávezt, aki elfogadta, hogy Lula vesse föl Obamának a két ország közötti feszült viszony rendezésének lehetőségét. Venezuela és az Egyesült Államok között akkor romlott meg a légkör – már sokadszor -, amikor az Egyesült Államok külügyminisztériuma nyilvánosságra hozott egy jelentést, amelyben azzal vádolta meg Venezuelát és Bolíviát, hogy nem működik együtt a térségi kábítószer-kereskedelem elleni küzdelemben. Chávez még 2005-ben szakította meg a kapcsolatot a kábítószer-kereskedelem elleni ügynökséggel (DEA), amit azzal magyarázott, hogy az Egyesült Államok támogatta a kábítószer-kereskedelmet és a megbuktatására szőtt puccsokat.
expresso.clix.pt – Portugália
A hetilap néhány nappal ezelőtt jelentette be, hogy a Portugál Fogyasztóvédő Egyesület (DECO) azon része, amely az eladósodott fogyasztóknak nyújt anyagi támogatást, egyre több segélykérést kap. A kétségbeesett polgárok azért fordulnak ehhez az intézményhez, mert nem tudják fizetni adósságaikat vagy számláikat, ezért egyszerűen kikapcsolják náluk az áramot, és elzárják a vizet vagy a gázt. A lisszaboni vízszolgáltató tavaly 3.504.469 számlát és 140 ezer figyelmeztető levelet küldött ki (az elzárás előtt az előfizető kap még egy utolsó haladékot tartozása kiegyenlítésére) és 10.660 esetben állították le a vízszolgáltatást. A DECO szerint egyértelmű, hogy a válság miatt kerültek ilyen nehéz helyzetbe a kárvallottak.
pagina12.com.ar – Argentína
Mivel Hugo Chávez venezuelai elnök a minap államosította az amerikai tulajdonú Cargill cég venezuelai rizsfeldolgozó üzemeit, Rosario város baloldali napilapja argentínai tevékenysége alapján elemezte a multicég venezuelai államosítását. A Cargill az Egyesült Államok egyik legnagyobb élelmiszeripari cége, amely az 1940-es évek végén Argentína legnagyobb gabonaforgalmazója lett, és a gabonakivitel zöme azóta is rajta keresztül zajlik. Az utóbbi három évben nyeresége elérte a 2,3 milliárd dollárt, jelen van a dél-amerikai ország 40 településén és mindössze 3600 embert alkalmaz.
Argentínában nincsenek földbirtokai, tehát állattenyésztéssel sem foglalkozik, viszont a húsipari termékek feldolgozását, tárolását és kivitelét is döntő mértékben tartja ellenőrzése alatt. 60 évvel azután, hogy a multinacionális vállalat megvetette a lábát ebben az országban, már nemcsak a gabona-, hanem a műtrágya-, és a húsiparra is kiterjesztette befolyását. A cikk szerzője szerint a Cargill nemcsak a gazdasággal foglalkozik, hanem kiépítette jó kapcsolatait a politikában is. A legutolsó diktatúra (1976-1983) idején segítette Jorge Rafael Videla tábornokot, ennek révén 1982-ben az állam például átvállalta felhalmozott adósságait. Azt is hozzátette, hogy a kormány ellen irányuló tavalyi, hét hónapig tartó gazdasztrájk idején ez a cég szponzorálta az egyik gazdaszervezet gyűléseit.