A fák maradjanak! Ne vágd ki a fákat, idősebbek nálad! Éljenek a fák! – ilyen transzparensek, feliratok alatt gyülekeztek a tiltakozók vasárnap délelőtt a Radnóti Színháznál, ahol mintegy 200-300 fős demonstrációt tartottak civil szervezetek a Nagymező utcai fák hétfőre tervezett kivágása ellen. A demonstráción a Nagymező Utcaiak Egyesülete, a Védegylet, az Óvás, a Levegő Munkacsoport és a Kincsünk a Piac – Hunyadi tér civil szervezet és az Ifjú Humanisták képviselői mellett Illés Zoltán, Terézváros fideszes választókerületi elnöke is követelte, hogy az önkormányzat vonja vissza a 80 éves platánfák elrendelt kivágását.
Millió, millió, millió zsebbe száll, / a költségvetésből a lóláb kilógicsál, / s te még csodálkozol, ha a kerület ordibál – énekelte a Verók Istvánnak átfogalmazott, népszerű slágert nagy sikerrel a tüntetésen ígéretes tehetségről árulkodó hangján Papp Réka Kinga, aki a Panaszkórusban is részt vett korábban.
Bár a tüntetésen nem mutatkoztak a kerületet kormányzó MSZP képviselői, az önkormányzat „rákészült” a tüntetésre: az ott lakók tájékoztatása szerint rendkívül szokatlan módon a köztisztasági vállalat vasárnap reggel „soha nem látott erőkkel” kitakarította az utcát. „A médiát kérjük, jöjjenek gyakrabban, mert akkor kitakarítják a mocskos utcát” – kérték a civilek.
PR-facsemeték
A Fővárosi Kertészeti Vállalat részéről pedig a tüntetők által „bármikor bevethető PR-facsemetének” nevezett, a helyszínről bármikor elvihető ládákban helyeztek ki korábban facsemetéket, vasárnap reggelre pedig, miután a szervezetek nevetségesnek találták ezt az akciót, az egyik csemetét beásták a földbe, éppen a tüntetés helyszínekét meghirdetett Radnóti Színház előtt. „Stílszerűen a színházhoz került a díszlet”, hangoztatta a demonstráción Bér Rudolf, a Nagymező Utcaiak Egyesületének aktivistája.
Kitért arra, hogy Kocsis László, a kertészeti vállalat vezetője „szép nagy autóval érkezett a helyszínre, amit a sofőrje vezetett, ő hátulról szállt ki”. Egy ilyen nehéz gazdasági helyzetben, egy összeomlás határán vergődő országban sofőr kell egy kertészeti cég vezetőjének? Nem lenne jobb helye az adófizetők pénzének? – tette föl a kérdést Bér.
Bezárt, elkótyavetyélt épületek, korrupció, „börtöntöltelékek” vezette kerület
„Ami itt történik Magyarországon, Budapesten, illetve szűkebb kis hazánkban, a Terézvárosban, az undorító. Omladozó házak, mocskos utcák, bezárt, elkótyavetyélt épületek, korrupció és bűn lépten-nyomon. Pedig óriási lehetőségek volnának ebben a városrészben. Ám nyomaiban sem lehet felismerni a Monarchia egykori kulturálisan meghatározó, virágzó városrészét, a néhai Teresienstadtot. Mint itt lakó, felháborítónak tartom és mielőbb azonnali változást követelek” – így Bér, aki a helyiek követeléseit ismertetve a VI. kerület vezetését illetően arra is felhívott: „Mondjon le a vezetés, elég a börtöntöltelékekből!”
Beszámolt arról is, hogy Kocsis személyesen úgy tájékoztatta őket: dobozos facsemeték lesznek a helyszínen.
Felháborító, hogy közterületet akar átadni magánberuházóknak a kerület vezetése, nem értjük, miképpen szolgálná ez az itt lakók érdekeit – húzta alá Hantos Enikő. „Mai demonstrációnk célja, hogy jogi úton ne próbálkozhassanak” – jelentette ki az egybegyűltek előtt, jelezve, hogy ilyen mesterkedésnek látják a népszavazást is. Bér figyelmeztetett: a kerület szándéka, hogy hétfő reggel kivágják a fákat.
Csak kerületi lakos lehessen Terézváros polgármestere! – ez a Nagymező utcaiak Bér által a helyszínen ismertetett 12 pontjának egyike. A követelést hangos tetszésnyilvánítás kísérte a helyi lakosok részéről; a demonstráció alkalmával többször elhangzott, hogy a polgármesternek nem Dunakesziről kellene bejárnia kerületébe.
Illés: Ismerős történet
Ha valaki tisztességtelen, ha valaki sz..rházi, mindegy, hogy hol lakik és milyen a pártállása – egészítette ki a tüntetők meglátásait a helyszínen mondott beszédében Illés Zoltán, aki arra is kitért: ha megépül a Nagymező utcában a tervezett mélygarázs, a környékbeli ingatlanok elértéktelenednek. Ráadásul a tervezett parkolót nem a kerületiek fogják használni, hiszen az ő autóik ingyen parkolhatnak a kerületben. „Sopronban egy hasonló konstrukcióban akart a 2006-os helyi választások előtt az önkormányzat mélygarázst építeni. Ott is megvolt az az érdekcsoport, amely szerződést kötött az önkormányzattal” – idézte fel Illés az MNO-nak nyilatkozva. Emlékeztetett: a soproni szerződésben leírták, hogy a felszín és az alatta lévő terület is magántulajdonba kerül. A Legfelsőbb Bíróság határozatot hozott, melyben kimondta, hogy ez törvény- és alkotmányellenes. Ennek mintájára majdnem ugyanaz a gazdasági érdekeltség szerződést kötött a VI. kerületi önkormányzattal, hogy a mélygarázst építő cég nemcsak hasznot húz a parkoltatásból, de a tulajdonába is kerül a felszín és a föld mélye. Ez teljesen törvénytelen – folytatta Illés, aki jelezte: a VI. kerületi Fidesz–KDNP-frakció csütörtökön beterjeszti javaslatát, miszerint a VI. kerületi MSZP–SZDSZ-es önkormányzat mondja ki a megkötött szerződés érvénytelenségét a Nagymező utcában tervezett építkezés kapcsán.
Lehetőleg az államcsőd és a fogda előtt...
Illés az MNO-nak kifejtette: az egyik beruházó, a Murus Zrt. már több alkalommal kezdeményezett nyílt színen munkálatokat, korábban már „feltúrták a Nagymező utcát”. A cég egyik alvállalkozója feltűnt a csepeli galvániszapügyből kifolyólag is – folytatta Illés. A fideszes politikus szerint az építkezés látványos felgyorsítását két tényező sürgette. Egyrészt az országos belpolitikai, másrészt a kerületi helyzet. „Sajnos a forint értékvesztését nem tudják ellensúlyozni, az MNB tranzakcióival sem. Az IMF-hiteleket az állam arra használja, hogy felvásárolja saját kötvényeit. A pénz rohamosan fogy, becslések szerint az ország június végére fizetésképtelenné válik, tehát államcsőd következik be. A miniszterelnöki manőverek is erről szólnak. A kerület polgármesterét és több képviselőt az ügyészség gyanúsítottként hallgatott meg több kerületi panamából kifolyólag. A beruházó tehát méltán gondolhatja, hogy szándéka végveszélybe kerülhet, ha megváltozik a kerület önkormányzatának összetétele, mint a VII. kerületben, ahol Hunvald úr, a polgármester előzetesben van. Három személy esetleges letartóztatása például új helyi választásokhoz vezethet, így a mélygarázs-projektnek lőttek. A fák egyértelműen a mélygarázs tervezett építésének útjában állnak gyökérzetük miatt.”
Illés kijelentette: 72 órával az esemény előtt bejelentették, hogy demonstrációra kerül sor a Nagymező utcában – hétfő reggel 6-tól 23 óráig „sétálnak” majd az utcában. A politikus beszédében elmondta, a kerületben lakó kismamák, és azok a munkanélküliek, akiknek sajnos nincs hová elmenniük reggel, szintén segíthetnek a fák reggeli órákban, munkaidőben tervezett kivágása elleni tiltakozásban. (Civilek ott-tartózkodása megakadályozhatja a munkálatokat – a szerk.)
250 ember vesz részt a riadóláncban
A 12 pont között szerepel a „Felelős önkormányzatot Terézvárosnak!” kitétel is. Bér Rudolf e pont ismertetésekor reményét fejezte ki, hogy nem viszik el emiatt a rendőrök, mint a március 15-én felelős kormányzatot követelő fiatalokat. Bér az MNO-nak elmondta: ők a környéken laknak, kamerával is figyelik, hogy megkísérli-e a kertészeti vállalat a fakivágást. A most megszervezett riadóláncban mintegy 250-en vesznek részt, automatikusan mennek szét az SMS-ek. A tiltakozáshoz a Greenpeace is csatlakozott aktivistáival. A riadólánc mindaddig fennáll, amíg az önkormányzat nem állítja le a fakivágásokat s erről nem kapnak értesítést. „Ha hétfőn nem jönnek, egyáltalán nem jelenti azt, hogy később sem” – vélekedett érdeklődésünkre Hantos Enikő is a Nagymező Utcaiak Egyesületétől.
A fák ügyében az önkormányzat által kiírni szándékozott, teljesen megalapozatlan népszavazást nem szakmai, hanem hangulati tényezőkre építik – az önkormányzat nem a dolgok lényegével foglalkozik, csak saját politikai céljait próbálja érvényesíteni – vélte Bér. A voksolásról hasonlóképpen nyilatkozott Hantos is, szerinte legfeljebb az esetleges alternatívák, egyéb megoldások kidolgozásában lehet voksolás.
Bontanák a 165 éves lakóházat is
Nemcsak a 80 éves platánsort áldozná fel a helyi lakosok szerint az önkormányzat a gyanús beruházások oltárán. A demonstráción felszólalt Gervai András is az Óvás mozgalomtól, rámutatva: a Király utca 40. szám alatt álló épületet is veszély fenyegeti. A Hild József által 1844-ben tervezett épület bontását egyszer már megkezdték, majd a lakossági tiltakozások miatt (Tömör Balázst, az Élőlánc Magyarországért Egyesület tagját megbilincselve vitték el a rendőrök az épület állványzatáról, ahol tiltakozást olvasott fel 2006. február 17-én – a szerk.) egy időre a bontást leállították. Gervai most kijelentette: egy nyolcemeletes épületet szeretne felhúzni a lerombolásra kijelölt műemlék épület helyére a VI. kerület.
Helyreigazítás
Nézőpont Intézet: Több mint 10 százalékponttal vezet a Fidesz-KDNP