Parlamenti vitára kerül a Reformszövetség javaslata

Tárgysorozatba vehető, és általános vitára mehet a Reformszövetség javaslatcsomagja – 17 igen és 12 tartózkodás mellett így döntött az Országgyűlés költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottsága szerdai ülésén. • A parlament elé kerülnek a törpepártok válságkezelő csomagjai

MNO
2009. 03. 11. 13:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A javaslat általános vitára bocsátását a kormány és a szocialista frakció is támogatta, megjegyezve, hogy ez nem jelenti azt, hogy egyetért vele. A javaslatot Kóka János és Fodor Gábor SZDSZ-es képviselők nyújtották be „A világgazdasági válság magyarországi következményeinek kezeléséről, és Magyarország növekedési esélyeinek javításáról” címmel.

A hasonló tartalmú, Dávid Ibolya és Herényi Károly MDF-es képviselők által jegyzett határozati javaslatot az előterjesztők visszavonták, ahogy ezt Herényi Károly előre bejelentette arra az esetre, ha a bizottság elfogadja az SZDSZ javaslatát, amelyet ők is támogattak. Kóka János úgy vélekedett: a kormány válságkezelő programja nem kezeli, hanem mélyíti a válságot. A miniszterelnök a szakszervezeti lobbi után a cafeteria lobbival szemben is alulmaradt. A kormány most a maga által előidézett 200 milliárd forintos extra hiányt próbálja kiegyenlíteni – mondta a képviselő, aki szerint a Reformszövetség programja alkalmas arra, hogy Magyarország nehéz helyzetét kezelje.

Várfalvi István, a Pénzügyminisztérium (PM) államtitkára hangsúlyozta: a kormány fontosnak tartja, hogy a parlament foglalkozzon a Reformszövetség javaslataival. A gondolkodás főiránya hasonló a kormányéhoz, a mértékekben és az ütemezésben vannak eltérések – mondta. Katona Béla (MSZP) kiemelte: a beterjesztett javaslatok jelentős részével vitatkoznak. Az anyag nem veszi figyelembe, hogy a gazdasági válság miatt egyébként is csökkennek az adóbevételek – mondta. A gyorsított privatizációról úgy vélekedett, hogy ez öngyilkosság lenne, mert csak mélyen áron alul lehetne értékesíteni a javakat. A véleményeltérések között említette többek között az értékalapú ingatlanadó 2009-től való bevezetését, valamint a helyi iparűzési adó ellentételezés nélküli kivezetését.

Varga Mihály (Fidesz), a bizottsága elnöke úgy vélekedett: amikor a kormány cselekvésképtelen állapotban van, tiszteletet érdemel, hogy egy szakértői csoport azon dolgozik, hogy ezt a munkát helyette elvégezze. A Fidesz ugyanakkor – jelezve, hogy nem ért egyet a lépéssorozattal – tartózkodott a szavazáson. Herényi Károly kijelentette: a kormány javaslata nem adekvát válasz a kihívásokra, a Fidesz elképzelései pedig nem ismertek, így most ez az egyetlen anyag, amiről tárgyalni lehet.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.