Zapatero beismerte: nincs stratégiája

Több spanyolországi lap foglalkozott a kisebbségi szocialista miniszterelnök, José Luis Rodríguez Zapatero egyre szorultabb helyzetével. A kolumbiai El Tiempo, de a spanyol El País is tudósított a latin-amerikai milliomosok válságkezelő megbeszéléséről. A brazil hírügynökség idézte a kormány csöppet sem meglepő szándékát.

2009. 03. 10. 16:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

elperiodico.com, elpas.es, lavanguardia.es – Spanyolország

A spanyol nyelven megjelenő katalán napilap úgy látja több orgánummal teljes egyetértésben, hogy megrendült a kisebbségi szocialista kormányfő, José Luis Rodríguez Zapatero helyzete. A gazdasági válság tovább súlyosbodik a következő hónapokban, és a kormány elismerte, hogy nincs se rövid-, se középtávú stratégiája, hogy a parlamentben tartós szövetséget kössön vele bármelyik párt. A spanyol baloldali kormányhoz közeli El País idézte a parlament egyik frakcióvezetőjét, akik szerint az európai parlamenti választások közeledtével és szintén a gazdasági válság miatt egyik párt sem akar olyan látszatot kelteni, hogy a kormány barátja. Az ellenzéki néppártban (PP) két álláspontról vitáznak: bizalmatlansági indítványt terjesztenek be, de az előre hozott választás kiírása sem lehetetlen már ősszel, ha a kisebbségi kormány nem kap elegendő támogatást a jövő évi költségvetési vita megkezdéséhez.

eltiempo-com – Kolumbia, elpais.es – Spanyolország


A kolumbiai napilap híre, hogy Cartagena de las Indias városában kétnapos tanácskozást tartanak Latin-Amerika leggazdagabb emberei, élükön a mexikói Carlos Slimmel, aki jelenleg a második leggazdagabb az amerikai Warren Buffett mögött. Bár a kolumbiai vendéglátók és maguk a résztvevők is titokban akarták tartani a 15 érdekelt nevét, a spanyol El País mégis megszerezte a meghívottak listáját: Venezuelát Gustavo Cisneros képviseli, Argentínát Paolo Rocca, Federico Braun y Alfredo Román, Chiléből Andrónico Luksic y Alvaro Saieh jött el, de ott van a brazil Joao Roberto Marinho, David Feffer y Antonio Moreira Salles, és a panamai Stanley Motta is. Még nem erősítették meg hivatalosan, de lehet, hogy a volt szocialista kormányfő, Felipe González is a tanácskozás résztvevője, amelyen elsősorban azt akarják megvitatni, hogyan kerüljék el a válság még súlyosabb következményeit. Eddig két alkalommal rendeztek hasonló találkozót, előbb 2003 májusában Mexikóban, aztán 2006 áprilisában Argentínában, előbbit Carlos Slim, utóbbit a venezuelai Cisneros kezdeményezésére.

agenciabrasil.gov.br – Brazília


A hivatalos hírügynökség megírta, hogy Nelson Jobim, energiaügyi miniszter kijelentette, Brazília térségi hatalom akar lenni, és hangsúlyozta országa katonai jelentőségét. Jobim ezt akkor mondta, amikor fogadta az Egyesült Államok fegyveres erőinek vezérkari főnökét, és megerősítette neki is, Brazíliának az az egyik legfontosabb kötelezettsége a világgal szemben, hogy megóvja Amazóniát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.