A fegyvercsempészek még akadálytalanul dolgoznak Bolíviában

A bolíviai lapok továbbra is címoldalon tárgyalják az április 16-i Santa Cruz-i rendőrségi rajtaütés fejleményeit. A La Paz-i La Razón hétfői legújabb és lényegre törő elemzései áttekintették a Bolíviába irányuló fegyvercsempész útvonalakat, a határellenőrzés, illetve a fegyvertartás jelenlegi törvényi helyzetét.

2009. 04. 27. 19:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bolíviába négy fő útvonalon más árunak álcázva – konténerekben vagy egyszerű teherautókon – és négy szomszédján, Brazílián, Paraguayon, Argentínán és Perun keresztül érkeznek a fegyverek. A lap több rendőrségi forrásból megtudta, hogy az utóbbi években nagyon megnőtt ez a forgalom, elsősorban a kábítószer-kereskedőkhöz, a szervezett bűnözőkhöz és kisebb mértékben a közbűntényesekhez jutnak el. Természetrajzi okok miatt főleg Brazília és Peru igen hosszú, több ezer kilométeres zöld határán „dolgoznak” a fegyvercsempészek, akik könnyedén átjutnak ezeken az illegális útvonalakon. Annak ellenére, hogy a fegyvercsempészetet 2008-ban két rendelet is tiltotta, az országúton ez a tevékenység nem ütközik akadályba. Az egyik ügyész szerint a csempészek egyszerűen lefizetik a határőröket, ha leleplezik őket.

Annyira zavartalanul dolgoznak, hogy az lenne a természetes, ha egy csempész – különösen akkor, ha fegyverekkel dolgozik – kerülő úton lépné át a határt, ehelyett az előbbi megoldást választja. José Luis Cabas tengernagy, a bolíviai hadsereg főparancsnoka elismerte, hogy a katonák végzik a határellenőrzést, de mivel nincsenek jogszabályok, ezért nem végzik el olyan tüzetesen, nehogy a törvény hiányára hivatkozva hatásköri túllépéssel vádolják őket. Nemrég La Pazban járt Nelson Acevedo Jobim, brazil védelmi miniszter, aki azt mondta, hogy „a határőrzés munkája nagyon kemény”, és országában ezt különösen komolyan veszik. A szervezett bűnözés elleni küzdelem különleges egységének (FELCC) forrása arról számolt be, hogy azért nőttek meg riasztó mértékben a fegyveresen elkövetett bűncselekmények, mert nagyon könnyen hozzá lehet jutni.

A szenátusban viszont elakadt a fegyvertörvény tervezete, miután a képviselőház elfogadta számos hibával – előbbiben az ellenzéki Demokratikus Társadalmi Hatalom (Podemos) jobboldali pártszövetség rendelkezik többséggel –, például nem tesz különbséget a hadsereg és a rendőrség testülete között. Fernando Romero, a védelmi bizottság egyik tagja szerint csak úgy lehet elhárítani ezt az akadályt, ha létrejön a konszenzus a felek között. Cabas tengernagy hangsúlyozta, hogy korábban hónapokig vitázott a politikai pártokkal, hogy sürgősen hozzák tető alá ezt a rendelkezést és léptessék is életbe. Romero képviselő szerint még az idén elfogadják a fegyvertörvényt.

(la-razon.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.