A spanyol érdekeltségű La Paz-i La Razón és a hivatalos bolíviai hírügynökség, az ABI is beszámolt az ENSZ szerdai közleményéről, amelyben a nemzetközi szervezet négy évvel ezelőtt létrehozott Munkacsoportja nem nyilvánított véleményt a feltételezett összeesküvésről, de emlékeztetett, hogy „a zsoldosok felhasználása, toborzása, pénzelése, kiképzése, hogy megdöntsék az ENSZ tagállamainak kormányait, mind olyan bűncselekmény, amely rendkívüli módon aggasztja az összes országot”. Az öt független szakértőből álló Munkacsoport az ellen küzd, hogy ne használják föl a zsoldosokat az emberi jogok megsértésére, és ne akadályozzák meg a népeket a szabad önrendelkezési jog gyakorlásában. Az ABI még azt a részt hangsúlyozta belőle, hogy „Bolívia, és azon országoknak a kormányai, amelyeknek állampolgárai feltehetően összefüggésbe hozhatók az összeesküvéssel, nagyon alaposan nyomozzák ki az incidenst, és állítsák bíróság elé a felelősöket”.
A La Razón másik írása megírta, hogy az EU bejelentette: figyelemmel kíséri a feltételezett terrorista esettel kapcsolatos bolíviai eljárásokat, „amelyekben több román, ír, és horvát állampolgár is érintett”. Nagy-Britannia La Paz-i nagykövete elmondta, hogy az uniónak még nincs azonnal cselevési terve ezzel kapcsolatban. A Santa Cruz-i liberális és legnagyobb példányszámú El Deber a Tóásó Előd fogva tartásával és kihallgatásával foglalkozó szerdai cikkben azt írta, hogy Józsa Mátyás, hazánk Buenos Airesbe akkreditált nagykövete, 23-án adott hírt Tóásó bántalmazásáról. Azóta az El Deber szerint nehézségei támadtak a bolíviai kormánnyal, amely magyarázatot követelt tőle ezzel kapcsolatban. Józsa szerdán egyébként átadta eddig végzett tevékenységéről készített jelentését az Európai Unió La Pazba akkreditált képviselőjének, hogy járjon el az ügyben.
Pablo Benegas, a Rózsa-Flores és társainak csoportjának felételezett merényletét vizsgáló Többpárti Parlamenti Bizottság tagja elmondta, hogy (szerintük) nincsenek olyan elemek, amelyekből arra lehetne következtetni, hogy tűzharc folyt a rendőrség és a feltételezett terrorista csoport között. Az ügyben nyomozó meg nem nevezett rendőrségi forrás szerint Rózsa-Flores Eduardo és két társa, az ír Michael Martin Dwyer és a romániai magyar Magyarosi Árpád legalább hat golyót kapott a Las Américas nevű szállodai szobájában. A forrás nem tért ki a fegyverek kaliberére, mert ezt még vizsgálják, és mivel a bizottság tagjai még nem kapták meg a jelentést, nem tudják megmondani, hogy a szobákban található lyukak a falon fegyvertől vagy mástól származnak-e.
Benegas elmondta, hogy az (ötből) négy (átvizsgált) szobában voltak golyónyomok mindenfelé, egyedül Mario Tadic szobájában nem. Benegas azt állítja, hogy ha tűzharc lett volna, egyetlen ablak sem maradt volna épen. A bizottság tagjai elmondták, hogy részben saját kutatásaik alapján már tudják, hogy a jelek szerint külföldi személy fizette Rózsa-Floresék szállodai költségeit két Santa Cruz-i szállodában.
Ugyancsak a második legolvasottabb bolíviai La Razón számol be a szerdán az ellenzékinek számító Santa Cruz tartomány azonos nevű székhelyén elfogott két ügyvédről: Juan Carlos Gueder Brunóról és Alcides Mendoza Alavíról. Marcelo Sosa ügyész szerdán bejelentette, hogy a csoport három szökevényéből azonosítottak kettőt, akit eddig csak becenéven ismertek. Eszerint Supermán azonos Hugo Achával, Lucas pedig Alejandro Melgarral. Sosa felszólította őket, hogy a nyilvánosság előtt mondják el, mit tudnak felhozni védelmükben. A La Razón munkatársai szerdán különben nem hivatalos forrásból tudták meg, hogy Hugo Acháról van szó, aki az egyesült államokbeli „Cadena A” tévé egyik kapcsolatának tagadta, hogy részt vett volna a csoport tevékenységében. De elismerte, hogy látta Rózsa-Florest, amint titkos tevékenységet végez, viszont sose látott fegyvert a kezében. Sosa elmondta, hogy Gueder Brunót és Mendoza Alavít több mint hét órán keresztül hallgatták ki, és vallomásukat tíz napig nem hozzák nyilvánosságra. Johnny Aguilera, rendőrségi őrnagy szerint ők ketten, a Santa Cruz-i Ifjúsági Unió (UJC) volt vezetői látták el fegyverekkel Rózsa-Floreséket.
A parlamenti vizsgálóbizottság munkája végzése közben egy meg nem nevezett forrástól megtudta, hogy újabb két személy lehet a csoport tagja, és ezzel tíz főre nőtt létszáma: nevük egyelőre elég furcsa átírás lehet: Daniel Gaspad, és Gabood Dudob, ők is Rózsa-Floresékkel együtt laktak a Las Américas szállodában.
Sosa csütörtökre ígérte az eddigi bizonyítékok – a rajtaütés után a szállodában talált fényképek, számítógépek, és más dokumentumok – bemutatását. Kolléganője, Julia Parra fogja kihallgatni annak a védett személynek a vallomását, aki egy videofelvételt készített (a két héttel ezelőtti rajtaütésben lelőtt) Rózsa-Floresről, Magyarosi Árpádról és Michael Martin Dwyerről, illetve két másik személyről, amint – Sosa szerint – éppen egy gyilkos merénylet tervezéséről beszélnek.
Marisol Abán, az ellenzéki MNR párt képviselője elmondta még – ő a többpárti parlamenti bizottság egyik tagja -, hogy bár az egyik forrás megnevezte, ki fizette Rózsa-Flores szállodai költségeit, ő mégsem mondta ki, de mivel látta a bankszámlákat, jelentőseknek tartotta az összegeket.
(la-razon.com)
Gázolt a vonat Székesfehérvár és Dinnyés között