correiomanha.pt – Portugália
A portugál napilap napok óta megkülönböztetett figyelemmel kíséri az úgynevezett Freeport-ügy alakulását, ezúttal Londonban, ahol egy titokban tartott, de a lap munkatársai által mégis felfedezett szállodában maratoni tanácskozást folytatott a brit Serious Fraud Office és a portugál ügyészség két képviselője. A lap helyszíni tudósítója szerint a küldöttség a hét végéig marad a brit fővárosban. Két napja a lap arról számolt be, hogy a portugál szocialista miniszterelnök, José Sócrates szülővárosának, Setúbalnak az ügyészsége nyomozást folytat a kormányfő édesanyjának cége – a Mecaso – után.
Szerdán Joao Palma, az igazságügyi minisztérium bíráinak szakszervezeti vezetője (SMMP) végül találkozott az államfővel, Aníbal Cavaco Silvával, akitől még március 30-án kérte, hogy fogadja minél előbb. Palma azért akart találkozni az elnökkel, mert az ügyben dolgozó két ügyész munkatársa aggódott a rájuk gyakorolt külső és belső nyomás miatt. A Freeport-ügy lényege: José Sócrates 7 évvel ezelőtt – 2002 februárjában – az akkori általános választások előtt néhány nappal környezetvédelmi miniszterként gyorsan alacsonyabb kategóriába minősítette át azt a területet, ahol meg akarták építeni Európa legnagyobb diszkont (Freeport-) áruházát. Az ügyletben tanácsadó cégével részt vevő skót vállalkozó – Charles Smith –, az ügy egyik vádlottja pedig a nemrég először közzétett DVD-felvétel tanúsága szerint korruptnak nevezte a kormányfőt.
deia.com., diariovasco.com, gara.net, elpais.es, elmundo.es, abc.es, elperiodico.com – Spanyolország
A baszk napilapok mind foglalkoztak a hivatalban levő autonóm baszk miniszter- és tartományelnök, Juan José Ibarretxe utolsó kormányülése után tartott sajtótájékoztatójával. Hat napon belül átveszi helyét a március elsején tartott választások után létrejövő kísérleti nagykoalíció: a helyi szocialisták (PSE) és a jobboldali-liberális néppártiak (PPE) autonóm kormánya, élén az új kormányfővel, a szocialista Patxi Lópezzel. A mérsékelt nacionalista (PNV) Ibarretxe méltatta 11 évig tartó három ciklusának két nagy eredményét, a nevét viselő bővített – de a madridi parlamentben négy éve elsöprő többséggel elutasított – új tartományi statútumot, az úgynevezett Ibarretxe-tervet, valamint a 2008-ban elfogadott népszavazási törvényt.
A bilbaói mérsékelt nacionalista Deia többek között megállapította, hogy a baszkok Európa egyik legrégibb népe, amelynek nincs állama ugyan, „de jogunk van dönteni sorsunkról”. A konzervatív Diario Vasco csak szűkszavú összefoglalót adott, a radikális baloldali Gara – amely rendszerint közölni szokta a baszk szakadár szervezet, a Baszkföld és Szabadság (ETA) közleményeit – pedig szóvá tette, hogy Ibarretxe búcsúbeszédében szőrmentén bánt a (baszk) szocialistákkal. A spanyol lapok közül az El País főleg az Ibarretxe-tervet és a népszavazási törvényt hánytorgatta föl neki, a jobboldali liberális El Mundo pedig azt hallotta meg Ibarretxe szavaiból, hogy az új (nagykoalíciós) autonóm kormány nem fogja tiszteletben tartani a baszk önrendelkezést.
Ibaretxe egy nappal a francia államfő, Nicolas Sarkozy első spanyolországi államfői látogatása utánra időzítette utolsó kormányülését, amelyen mind Zapatero, mind Sarkozy hangoztatta a két kormány együttműködését a terrorizmus ellen. A katalán szocialista El Periódico rögzítette a tényt: Sarkozy nagy sikerrel fogadott beszédét a szenátus és az alsóház együttes ülésén csak a katalán függetlenségpárti ERC és a mérsékelt nacionalista párt (PNV) képviselői nem tapsolták meg.
Az sem kerülte el a spanyol lapok többségének figyelmét, hogy még mindig nincs tartós alsóházi szövetségese a madridi kisebbségi kormánynak: kedden el is vesztett egy fontos szavazást az alsóházban, és éppen a márciusi tartományi választásokon vesztes PNV képviselőinek szavazataival.