Mi lesz Sócratesszel?

A portugál Correio da Manhá több cikke foglalkozik a hónapok óta a legnagyobb érdeklődést kiváltó úgynevezett Freeport-ügy londoni és lisszaboni fejleményeivel. A baszk, katalán és spanyol lapok egyik fő témája a hivatalából távozó és mérsékelten függetlenségpárti baszk tartományelnök utolsó sajtótájékoztatója.

2009. 04. 29. 13:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

correiomanha.pt – Portugália

A portugál napilap napok óta megkülönböztetett figyelemmel kíséri az úgynevezett Freeport-ügy alakulását, ezúttal Londonban, ahol egy titokban tartott, de a lap munkatársai által mégis felfedezett szállodában maratoni tanácskozást folytatott a brit Serious Fraud Office és a portugál ügyészség két képviselője. A lap helyszíni tudósítója szerint a küldöttség a hét végéig marad a brit fővárosban. Két napja a lap arról számolt be, hogy a portugál szocialista miniszterelnök, José Sócrates szülővárosának, Setúbalnak az ügyészsége nyomozást folytat a kormányfő édesanyjának cége – a Mecaso – után.

Szerdán Joao Palma, az igazságügyi minisztérium bíráinak szakszervezeti vezetője (SMMP) végül találkozott az államfővel, Aníbal Cavaco Silvával, akitől még március 30-án kérte, hogy fogadja minél előbb. Palma azért akart találkozni az elnökkel, mert az ügyben dolgozó két ügyész munkatársa aggódott a rájuk gyakorolt külső és belső nyomás miatt. A Freeport-ügy lényege: José Sócrates 7 évvel ezelőtt – 2002 februárjában – az akkori általános választások előtt néhány nappal környezetvédelmi miniszterként gyorsan alacsonyabb kategóriába minősítette át azt a területet, ahol meg akarták építeni Európa legnagyobb diszkont (Freeport-) áruházát. Az ügyletben tanácsadó cégével részt vevő skót vállalkozó – Charles Smith –, az ügy egyik vádlottja pedig a nemrég először közzétett DVD-felvétel tanúsága szerint korruptnak nevezte a kormányfőt.

deia.com., diariovasco.com, gara.net, elpais.es, elmundo.es, abc.es, elperiodico.com – Spanyolország

A baszk napilapok mind foglalkoztak a hivatalban levő autonóm baszk miniszter- és tartományelnök, Juan José Ibarretxe utolsó kormányülése után tartott sajtótájékoztatójával. Hat napon belül átveszi helyét a március elsején tartott választások után létrejövő kísérleti nagykoalíció: a helyi szocialisták (PSE) és a jobboldali-liberális néppártiak (PPE) autonóm kormánya, élén az új kormányfővel, a szocialista Patxi Lópezzel. A mérsékelt nacionalista (PNV) Ibarretxe méltatta 11 évig tartó három ciklusának két nagy eredményét, a nevét viselő bővített – de a madridi parlamentben négy éve elsöprő többséggel elutasított – új tartományi statútumot, az úgynevezett Ibarretxe-tervet, valamint a 2008-ban elfogadott népszavazási törvényt.

A bilbaói mérsékelt nacionalista Deia többek között megállapította, hogy a baszkok Európa egyik legrégibb népe, amelynek nincs állama ugyan, „de jogunk van dönteni sorsunkról”. A konzervatív Diario Vasco csak szűkszavú összefoglalót adott, a radikális baloldali Gara – amely rendszerint közölni szokta a baszk szakadár szervezet, a Baszkföld és Szabadság (ETA) közleményeit – pedig szóvá tette, hogy Ibarretxe búcsúbeszédében szőrmentén bánt a (baszk) szocialistákkal. A spanyol lapok közül az El País főleg az Ibarretxe-tervet és a népszavazási törvényt hánytorgatta föl neki, a jobboldali liberális El Mundo pedig azt hallotta meg Ibarretxe szavaiból, hogy az új (nagykoalíciós) autonóm kormány nem fogja tiszteletben tartani a baszk önrendelkezést.

Ibaretxe egy nappal a francia államfő, Nicolas Sarkozy első spanyolországi államfői látogatása utánra időzítette utolsó kormányülését, amelyen mind Zapatero, mind Sarkozy hangoztatta a két kormány együttműködését a terrorizmus ellen. A katalán szocialista El Periódico rögzítette a tényt: Sarkozy nagy sikerrel fogadott beszédét a szenátus és az alsóház együttes ülésén csak a katalán függetlenségpárti ERC és a mérsékelt nacionalista párt (PNV) képviselői nem tapsolták meg.

Az sem kerülte el a spanyol lapok többségének figyelmét, hogy még mindig nincs tartós alsóházi szövetségese a madridi kisebbségi kormánynak: kedden el is vesztett egy fontos szavazást az alsóházban, és éppen a márciusi tartományi választásokon vesztes PNV képviselőinek szavazataival.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.