Botrányos kupadöntő – a királyt is kifütyülték

Minden spanyolországi médium vezető helyen foglalkozik a szerdai Király Kupa alatt és után történtekkel, és azzal, hogy cenzúrázás miatt kirúgták a köztévé sportigazgatóját. A brazil Estadao de Sao Paulo jelentette be elsőként, hogy Lula da Silva elnök beterjesztette a közérdekű adatok hozzáféréséről szóló törvénytervezetet.

2009. 05. 14. 15:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

elpais.es, elmundo.es, abc.es, deia.com, diariovasco.com, gara.net, avui.cat, lavanguardia.es, elperiodico.com, stb. – Spanyolország

Minden portál vezető helyen foglalkozik a Király Kupa szerdai döntője előtt, alatt és után történtekkel. A baszk Athletic de Bilbao és a katalán F.C. Barcelona 25 év után találkozott újra a kupa döntőjében, és a mérkőzést a valenciai Mestalla stadionban rendezték meg telt ház, 55 500 néző előtt. A két országrész függetlenségpárti szervezetei már jó előre közölték, meglepetésekkel készülnek a mérkőzésre, amelyet egyébként a katalán csapat remek játékkal, és meggyőző fölénnyel négy egy arányban nyert meg. Ötezer sípot osztottak ki, hogy a szöveg nélküli spanyol himnusz alatt ezzel fütyüljék ki a díszpáholyba ekkor bevonuló spanyol királyt, I. János Károlyt és feleségét, a Zsófia királynét.

A közszolgálati spanyol tévében a közvetítésért felelős sportigazgató nehéz helyzetbe került, és mivel valóban hatalmas füttykoncert fogadta az uralkodópárt, Julián Reyes úgy döntött, hogy nem közvetíti a spanyol himnuszt, helyette Bilbaóba és Barcelonába kapcsoltak át, és csak egy olyan baszk szurkolót mutattak, aki szívére tett kézzel hallgatta a himnuszt. Tehát nem mutatták az egyik botránykövet, amikor az egyik szektor nézői kibontották az óriás transzparenst, amelyen többek között angol nyelven céloztak a katalánok és a baszkok nemzet mivoltára. Több spanyol, katalán és baszk politikus elítélte a spanyol nemzeti jelképeket ért incidenseket, köztük a katalán kereszténydemokrata-liberális pártszövetség, az Összetartás és Unió (CiU) kereszténydemokrata vezetője, Josep Antoni Duran Lleida is.

Az incidenseknek máris megvan az első áldozata: Javier Pons, a spanyol közszolgálati tévé elnöke azonnali hatállyal elbocsátotta állásából a sportigazgatót, amiért nem közvetítette a kifütyült himnuszt. További fejek fognak hullani, ígérte Pons, és vizsgálatot indított az ügyben. A mérkőzés után zavargások törtek ki, és 45 személyt tartóztattak le, nagyrészt rendőrségi múlttal rendelkező 35 évnél fiatalabb szurkolót. Halottat is követelt az ünneplés: egy 35 éves fiatalember Gironában véletlenül beleesett az Onyar folyóba, és bár még élve ki tudták húzni, a kórházban meghalt.

estadao.com.br – Brazília

Sao Paulo második számú napilapja számol be elsőnek a tényről, hogy a baloldali elnök, Luiz Inácio Lula da Silva beterjesztette azt a törvénytervezetet, amellyel minden közérdekű adat felkerülhet az internetre, vagyis az állampolgárok hozzáférhetnek akár a legutóbbi diktatúra (1964-1985) eddig feldolgozott levéltári adataihoz. Lula emlékeztette a képviselőház és a szenátus tagjait, hogy az eltelt 24 év a leghosszabb időszak az ország történetében, amikor nem volt diktatúra. Kérte a honatyákat, hogy tudásukkal, szakértelmükkel segítsék a törvényjavaslat tökéletesítését. A javaslat szerint minden adatot 20 nap alatt kötelesek kiadni az érintett intézmények.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.