El Mundo
Hatvanötödik évének betöltése, 2003. január ötödike óta egyre többet foglalkozik a spanyolországi sajtó az uralkodó, I. János Károly király utódlásával vagy lemondásával. Az El Mundo vasárnap, Fülöp trónörökös herceg és Letizia hercegnő esküvőjének ötödik évfordulója előtt tette közzé a Sigma 2 közvélemény-kutató iroda felmérését a kérdésről. A megkérdezettek egyértelmű többsége – 57,4 százalék – szerint a királynak haláláig kell viselnie a királyi címet, és csak akkor kellene lemondania, ha valamilyen oknál fogva képtelen lenne ellátni feladatait. 22 százalékuk szerint hamarosan át kellene adnia helyét, 11 százalék pedig úgy véli, erre 8-10 éven belül sor kerül. Elsöprő többség – 81 százalék – tartja Fülöp herceg felkészültségét már most alkalmasnak az új szerepre. Felesége, Letizia ugyanilyen arányú elfogadottságot – 81,7 – kapott, vagyis végül megfelelt a várakozásnak, mert öt éve még kevesen hittek a házasság tartósságában.
diario.iol.pt, correiomanha.pt, dn.sapo.pt, publico.clix.pt, jn.pt stb. – Portugália
Minden portál és napilap kedden vezető helyen foglalkozott az ügyvédi kamara (OA) vezetőjének kompromittáló kijelentésével. António Marinho e Pinto a TSF hírrádiónak nyilatkozott, és szerinte – konkrét esetek említése nélkül – vannak arra utaló jelek, hogy egyes ügyvédek, ügyvédi irodák egyenesen részt vesznek gazdasági bűncselekmények elkövetésében. José António Barreiros, a kamara legfelsőbb tanácsának vezetője sajnálta, hogy kollégája megmaradt az általánosságoknál, mert így a gyanú árnyéka vetül a kamara minden ügyvédjére, ezért konkrét példákat követelt tőle.
expresso.clix.pt, sol.pt, publico.clix.pt, dn.sapo.pt – Portugália
Többl portál és hetilap idézte a legnagyobb ellenzéki párt, a nevével ellentétben jobbközép pártnak számító Szociáldemokrata Párt (PSD) elnök asszonyának véleményét az úgynevezett Freeport-ügyről. Manuela Ferreira Leite szerint a korrupciós ügy nemcsak a szocialista miniszterelnököt, és kormányát, hanem egész Portugália tekintélyét is lejáratja. Ferreira Leite azért tartotta fontosnak, hogy megszólaljon az ügyben, mert a kormányzó szocialista párt élve parlamenti többségével, leszavazta azt az ellenzéki indítványt, hogy meghallgassák az Eurojust portugál elnökét Lopes da Motát.
Az ellenzék azért kérte az európai uniós büntetőjogi szervezeteket koordináló intézmény vezetőjének meghallgatását, és lemondását, mert bebizonyosodott róla, hogy megpróbált nyomást gyakorolni két ügyészre. Aníbal Cavaco Silva köztársasági elnök kedden kijelentette, a köztársaság intézményei Lopes da Mota ügyéig működtek, de nem volt hajlandó elárulni, hogy elmozdítja-e hivatalából Lopes da Motát, mert az ügy szerinte már a pártpolitikai küzdelem része. (A Freeport-ügy lényege: 2002 februárjában, néhány nappal az általános választások előtt José Sócrates, az akkori környezetvédelmi tárcavezető gyorsan alacsonyabb kategóriába minősített egy természetvédelmi területet, hogy Lisszabon közelében épüljön meg Európa legnagyobb diszkont áruháza, a Freeport.)
Az állami tulajdonú Diário de Notícias kedden idézte a brit gazdasági hetilap, a The Economist kétévenként közzétett és a 2008-as évre vonatkozó Demokrácia Indexét, amelyben Portugália 2006-hoz képest hat helyet csúszott vissza az európai uniós tagállamok között: a 19-ről a 25-re.